Szép remények (Great Expectations) FX/Disney+

A Szép remények sosem volt még ennyire baljós és kegyetlen

Dickens hardcore rajongói körében nem aratott fényes sikert a regény legutóbbi feldolgozása, pedig egyáltalán nem rossz sorozat: nagyon erős az atmoszférája és jók a színészek is. Ha elfogadjuk, hogy kicsit más, mint az alaptörténet, akkor sötét téli estékre ideális.

Képek: FX/Disney+

Kiss Imola | 2024. január 23. |

Charles Dickens művei a filmipar legnépszerűbb alapanyagai közé tartoznak, nemcsak hatalmas életműve, hanem plasztikus jellemrajzai, a jó-rossz erkölcsök mentén építkező történetei miatt is, és persze azért, mert a kosztümös filmek még mindig (vagy már megint) vonzzák a nézőket. A kötetben először 1861-ben megjelent Szép remények még úgy is az angol író sötétebb hangulatú regényei közé tartozik, hogy

Dickens művei bővelkednek félelmetes, visszataszító karakterekben:

ott van Uriah Heep a David Copperfieldben, Madame Defarge a Két város regényében vagy Bill Sikes az Oliver Twistben.

Ennek a történetnek is számos feldolgozása volt már több brit tévésorozattól kezdve hollywoodi filmadaptációkig. A legutóbbi verzió mögött Steven Knight forgatókönyvíró-producer áll – az ő nevéhez fűződik a Peaky Blinders –, és 2023 tavaszán debütált a BBC One-on, illetve az Egyesült Államokban az FX-en, hazánkban a Disney+-on streamelhető. (Knight egyébként 2019-ben egy másik Dickens-műből, az ezerféleképpen fel- és átdolgozott Karácsonyi énekből is csinált egy fantasybe hajló minisorozatot az FX-nek). A színészek közt egyértelműen a Miss Havishamet alakító Olivia Colman a húzónév.

Ilyen előzmények után nem csoda, ha ez a Szép remények verzió is nagyon sötét hangulatú lett, egy-egy ponton már annyira, hogy szinte önmaga paródiájává válik. Knight verzióját sokan azért (is) kritizálták, mert a dickensi történetet több ponton jelentősen átírták. Úgyhogy aki a purista feldolgozásokat szereti, az bele se kezdjen. Mivel én több mint tíz éve olvastam utoljára a regényt, csak nagy vonalakban emlékeztem a történetre, így viszont nem is zavart, hogy ennyire szabadon kezelték az eredetit.

Aki úr akar lenni

Mielőtt azonban rátérnénk arra, milyen a megvalósítás, idézzük fel, miről is szól a Szép remények. Főhőse Pip, akit szülei halála óta nővére, Sara és férje, Joe nevel. Pip a környékbeli gyerekekhez képest eszes ugyan, de mivel szegények, az egyetlen reális kilátása, hogy idővel átvegye Joe kovácsműhelyét. Egy téli éjszakán azonban megmenti egy rabszállító hajóról szökött férfi, Magwitch életét – csakhogy aznap egy másik rab, Magwitch halálos ellensége is megszökik. Nem sokkal később Pip egy rejtélyes jótevőnek köszönhetően lehetőséget kap arra, hogy kitörjön a környezetéből, a gazdag vénlány, Miss Havisham ugyanis társaságot keres örökbefogadott lányának, Estellának.

-

Pip ezért nemcsak fizetséget kap, hanem reményt is, hogy valóban úriember válhat belőle, ami egyre inkább a rögeszméjévé válik. Miss Havisham a maga módszereivel meg is kezdi az oktatását arról, hogy hogyan viselkedik egy úr. Pip és Estella között különös kapcsolat alakul ki felnövésük során, azonban ennek egyik napról a másikra vége szakad, amikor Pipet magához veszi tanoncnak Mr. Jaggers, a hírhedt, skrupulusok nélküli ügyvéd, és igyekszik bevezetni a fiút a való életbe és az úriemberség gyakorlatába.

Utóbbi pedig közel sem olyan méltóságteljes, becsületes és idilli, mint ahogy azt a naiv Pip gyerekként elképzelte.

Az ifjút ennek ellenére megszédítik a kilátások, hogy könnyen pénzhez juthat. A dolgok akkor kezdődnek bonyolódni, amikor elfelejtett alakok bukkannak fel Pip gyerekkorából és Estella is újra képbe kerül. 

Átható nyomorúság

Az, hogy változtattak a történeten, különösebben nem vált a hatrészes sorozat kárára, kivéve a végét, ami elég éles kontrasztban áll az azt megelőző eseményekkel és hangulattal – mintha egy producer azt mondta volna az alkotóknak, szenvedésből is megárt a sok. A történetvezetés ettől függetlenül mindvégig elég feszes és izgalmas ahhoz, hogy odaszögezze az embert a képernyőhöz, a bonyodalmak úgy görgetik előre egymást, mint ahogy egy gigantikus viharfelhő növekszik percről percre.

-

A már emlegetett sötétség egyébként vizuálisan is átvonul a sorozaton: egyrészt az egésznek van egy kékes, szürkés filtere, másrészt az éjjeli jeleneteknél is átérzi az ember a rémisztő vaksötétet, ami egyben Pip tapogatózásának is metaforája. Jaggers mindennek a megtestesülése, a két lábon járó romlottság, ravaszság és dekadencia, amit az eleganciája és nagyvilágisága sem leplez, sőt.

Visszatérve az atmoszférára, a remek díszletek nagyon érzékletesen ábrázolják a viktoriánus kort a luxustól a nyomorig,

az ember orrát szinte facsarja a bűz, a füst, az ópium vagy épp az egérszag.

A jelmezek azért tetszettek különösen, mert ugyan nagyjából megtartották a kor jellegzetes szabásvonalait, stílusát, mégsem törekedtek annak szolgai másolására, hanem helyenként belevittek valami váratlan vagy modern megoldást, például Estella ruháinál, amivel kihangsúlyozták a lány furcsaságát. A díszletnél pedig hasonlóan furcsa, de ötletes elem a Havisham-házba belenőtt fa.

Az eredeti regényben többek közt az a jó, hogy a szereplők nagy része nem egyértelműen jó vagy rossz, hanem többségük a homályos, szürke zónában mozog, és ez ebben az adaptációban is így van (kivéve talán Joe-t és Biddyt, Pip lány iskolatársát, akik pozitív hősök, ennél fogva egysíkúbbak is). Ugyanakkor azon lehetne éppenséggel vitatkozni, hogy Miss Havishamet hogyan ábrázolták. Ha már hozzányúltak az eredetihez, akkor a minden sejtjét átjáró férfigyűlöletén kívül máshogy is megpróbálhatták volna megfogni ezt a keserű nőt. Nekem hiányzott a nüansz belőle, pont azért, mert szerintem ő az egyik legérdekesebb Dickens-karakter, és nemcsak vizuálisan (az eredeti regényben szinte minden fehér rajta és körülötte). Viszont kétségtelen, hogy 

Olivia Colman még ebből a kicsit sekélyesen megírt szerepből is sokkal többet hoz ki, mint eddig bárki.

Az arca, keze összes rezdülése, a megszállott tekintete, minden hajszála játszik, egészen fantasztikus. És ebből a szempontból a jelmez, a smink és a haj is rajta volt a legjobb. Sokszor mutatják közelről Miss Havishemet, a szinte pergamenszerű bőr, de még az arcán lévő kis hajszálerek is nagyon jól meg vannak csinálva. Érdekes egyébként, hogy Miss Havishamet a feldolgozások többsége – ez is – vénséges matrónaként ábrázolja, pedig ha a regényben eltelt időt nézzük, nem lehet több 45-nél.

-

Bár Colman viszi a prímet, a többi alakításba sem nagyon tudok belekötni: Pip (Fionn Whitehead) kellően meggondolatlan, hiszékeny és kicsit idegesítő, Estella (Shalom Brune-Franklin) rideg és kiismerhetetlen. A kisebb mellékszerepek közül kiemelkedik a bizonytalanságait erőfitogtatással ellensúlyozó üzletember, Bentley Drummle (Matthew Needham). Abszolút vérfagyasztó például az a jelenet, amikor Drummle először találkozik menyasszonyjelöltjével, Estellával. Vele ellentétben Jaggersnél (Ashley Thomas) fordult elő egyszer-kétszer, hogy kicsit parodisztikusnak hatott egy-egy nagyon keménynek szánt jelenet, de valójában ez sem annyira a színészen múlott, inkább a forgatókönyvön.

Ha valaki vevő az ehhez hasonló sötét, gótikus hangulatra, a váratlan fordulatokra, a jó és rossz harcára, akkor ne higgyen az értékeléseknek, ez a hibái ellenére is egy korrekt minisorozat.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Az ember, aki feltalálta a szeretet ünnepét – Charles Dickens Karácsonyi éneke

Egyetlen irodalmi mű sem volt akkora hatással az ünnepi időszakra, mint Dickens Karácsonyi éneke. Ebenezer Scrooge kísérteties megváltozástörténete rajta hagyta a nyomát a popkultúrán, a karácsonyi ünnepkörön és bennünket, olvasókat is megváltoztatott.

...
Szórakozás

Az Utódlás és A mackó tarolt az Emmy-gálán, de nekünk egy őrült sorozatgyilkos is érdekes

Egyetlen adaptáció hozott el díjat az Emmyről, a Fekete madár ráadásul valós események alapján készült.

...
Szórakozás

Férjvadászok a viktoriánus Londonban – 8 friss sorozat streamingen

Egy díjakkal elhalmozott széria befejező évada, egy képregényként és játékfilmként is sikeres történet animációs folytatása és egy japán horrorszerző írásaiból készült anime. Mutatjuk a streamingszolgáltatók platformjaira frissen felkerült legizgalmasabb sorozatokat.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk.