Szép remények (Great Expectations) FX/Disney+

A Szép remények sosem volt még ennyire baljós és kegyetlen

Dickens hardcore rajongói körében nem aratott fényes sikert a regény legutóbbi feldolgozása, pedig egyáltalán nem rossz sorozat: nagyon erős az atmoszférája és jók a színészek is. Ha elfogadjuk, hogy kicsit más, mint az alaptörténet, akkor sötét téli estékre ideális.

Képek: FX/Disney+

Kiss Imola | 2024. január 23. |

Charles Dickens művei a filmipar legnépszerűbb alapanyagai közé tartoznak, nemcsak hatalmas életműve, hanem plasztikus jellemrajzai, a jó-rossz erkölcsök mentén építkező történetei miatt is, és persze azért, mert a kosztümös filmek még mindig (vagy már megint) vonzzák a nézőket. A kötetben először 1861-ben megjelent Szép remények még úgy is az angol író sötétebb hangulatú regényei közé tartozik, hogy

Dickens művei bővelkednek félelmetes, visszataszító karakterekben:

ott van Uriah Heep a David Copperfieldben, Madame Defarge a Két város regényében vagy Bill Sikes az Oliver Twistben.

Ennek a történetnek is számos feldolgozása volt már több brit tévésorozattól kezdve hollywoodi filmadaptációkig. A legutóbbi verzió mögött Steven Knight forgatókönyvíró-producer áll – az ő nevéhez fűződik a Peaky Blinders –, és 2023 tavaszán debütált a BBC One-on, illetve az Egyesült Államokban az FX-en, hazánkban a Disney+-on streamelhető. (Knight egyébként 2019-ben egy másik Dickens-műből, az ezerféleképpen fel- és átdolgozott Karácsonyi énekből is csinált egy fantasybe hajló minisorozatot az FX-nek). A színészek közt egyértelműen a Miss Havishamet alakító Olivia Colman a húzónév.

Ilyen előzmények után nem csoda, ha ez a Szép remények verzió is nagyon sötét hangulatú lett, egy-egy ponton már annyira, hogy szinte önmaga paródiájává válik. Knight verzióját sokan azért (is) kritizálták, mert a dickensi történetet több ponton jelentősen átírták. Úgyhogy aki a purista feldolgozásokat szereti, az bele se kezdjen. Mivel én több mint tíz éve olvastam utoljára a regényt, csak nagy vonalakban emlékeztem a történetre, így viszont nem is zavart, hogy ennyire szabadon kezelték az eredetit.

Aki úr akar lenni

Mielőtt azonban rátérnénk arra, milyen a megvalósítás, idézzük fel, miről is szól a Szép remények. Főhőse Pip, akit szülei halála óta nővére, Sara és férje, Joe nevel. Pip a környékbeli gyerekekhez képest eszes ugyan, de mivel szegények, az egyetlen reális kilátása, hogy idővel átvegye Joe kovácsműhelyét. Egy téli éjszakán azonban megmenti egy rabszállító hajóról szökött férfi, Magwitch életét – csakhogy aznap egy másik rab, Magwitch halálos ellensége is megszökik. Nem sokkal később Pip egy rejtélyes jótevőnek köszönhetően lehetőséget kap arra, hogy kitörjön a környezetéből, a gazdag vénlány, Miss Havisham ugyanis társaságot keres örökbefogadott lányának, Estellának.

-

Pip ezért nemcsak fizetséget kap, hanem reményt is, hogy valóban úriember válhat belőle, ami egyre inkább a rögeszméjévé válik. Miss Havisham a maga módszereivel meg is kezdi az oktatását arról, hogy hogyan viselkedik egy úr. Pip és Estella között különös kapcsolat alakul ki felnövésük során, azonban ennek egyik napról a másikra vége szakad, amikor Pipet magához veszi tanoncnak Mr. Jaggers, a hírhedt, skrupulusok nélküli ügyvéd, és igyekszik bevezetni a fiút a való életbe és az úriemberség gyakorlatába.

Utóbbi pedig közel sem olyan méltóságteljes, becsületes és idilli, mint ahogy azt a naiv Pip gyerekként elképzelte.

Az ifjút ennek ellenére megszédítik a kilátások, hogy könnyen pénzhez juthat. A dolgok akkor kezdődnek bonyolódni, amikor elfelejtett alakok bukkannak fel Pip gyerekkorából és Estella is újra képbe kerül. 

Átható nyomorúság

Az, hogy változtattak a történeten, különösebben nem vált a hatrészes sorozat kárára, kivéve a végét, ami elég éles kontrasztban áll az azt megelőző eseményekkel és hangulattal – mintha egy producer azt mondta volna az alkotóknak, szenvedésből is megárt a sok. A történetvezetés ettől függetlenül mindvégig elég feszes és izgalmas ahhoz, hogy odaszögezze az embert a képernyőhöz, a bonyodalmak úgy görgetik előre egymást, mint ahogy egy gigantikus viharfelhő növekszik percről percre.

-

A már emlegetett sötétség egyébként vizuálisan is átvonul a sorozaton: egyrészt az egésznek van egy kékes, szürkés filtere, másrészt az éjjeli jeleneteknél is átérzi az ember a rémisztő vaksötétet, ami egyben Pip tapogatózásának is metaforája. Jaggers mindennek a megtestesülése, a két lábon járó romlottság, ravaszság és dekadencia, amit az eleganciája és nagyvilágisága sem leplez, sőt.

Visszatérve az atmoszférára, a remek díszletek nagyon érzékletesen ábrázolják a viktoriánus kort a luxustól a nyomorig,

az ember orrát szinte facsarja a bűz, a füst, az ópium vagy épp az egérszag.

A jelmezek azért tetszettek különösen, mert ugyan nagyjából megtartották a kor jellegzetes szabásvonalait, stílusát, mégsem törekedtek annak szolgai másolására, hanem helyenként belevittek valami váratlan vagy modern megoldást, például Estella ruháinál, amivel kihangsúlyozták a lány furcsaságát. A díszletnél pedig hasonlóan furcsa, de ötletes elem a Havisham-házba belenőtt fa.

Az eredeti regényben többek közt az a jó, hogy a szereplők nagy része nem egyértelműen jó vagy rossz, hanem többségük a homályos, szürke zónában mozog, és ez ebben az adaptációban is így van (kivéve talán Joe-t és Biddyt, Pip lány iskolatársát, akik pozitív hősök, ennél fogva egysíkúbbak is). Ugyanakkor azon lehetne éppenséggel vitatkozni, hogy Miss Havishamet hogyan ábrázolták. Ha már hozzányúltak az eredetihez, akkor a minden sejtjét átjáró férfigyűlöletén kívül máshogy is megpróbálhatták volna megfogni ezt a keserű nőt. Nekem hiányzott a nüansz belőle, pont azért, mert szerintem ő az egyik legérdekesebb Dickens-karakter, és nemcsak vizuálisan (az eredeti regényben szinte minden fehér rajta és körülötte). Viszont kétségtelen, hogy 

Olivia Colman még ebből a kicsit sekélyesen megírt szerepből is sokkal többet hoz ki, mint eddig bárki.

Az arca, keze összes rezdülése, a megszállott tekintete, minden hajszála játszik, egészen fantasztikus. És ebből a szempontból a jelmez, a smink és a haj is rajta volt a legjobb. Sokszor mutatják közelről Miss Havishemet, a szinte pergamenszerű bőr, de még az arcán lévő kis hajszálerek is nagyon jól meg vannak csinálva. Érdekes egyébként, hogy Miss Havishamet a feldolgozások többsége – ez is – vénséges matrónaként ábrázolja, pedig ha a regényben eltelt időt nézzük, nem lehet több 45-nél.

-

Bár Colman viszi a prímet, a többi alakításba sem nagyon tudok belekötni: Pip (Fionn Whitehead) kellően meggondolatlan, hiszékeny és kicsit idegesítő, Estella (Shalom Brune-Franklin) rideg és kiismerhetetlen. A kisebb mellékszerepek közül kiemelkedik a bizonytalanságait erőfitogtatással ellensúlyozó üzletember, Bentley Drummle (Matthew Needham). Abszolút vérfagyasztó például az a jelenet, amikor Drummle először találkozik menyasszonyjelöltjével, Estellával. Vele ellentétben Jaggersnél (Ashley Thomas) fordult elő egyszer-kétszer, hogy kicsit parodisztikusnak hatott egy-egy nagyon keménynek szánt jelenet, de valójában ez sem annyira a színészen múlott, inkább a forgatókönyvön.

Ha valaki vevő az ehhez hasonló sötét, gótikus hangulatra, a váratlan fordulatokra, a jó és rossz harcára, akkor ne higgyen az értékeléseknek, ez a hibái ellenére is egy korrekt minisorozat.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Az ember, aki feltalálta a szeretet ünnepét – Charles Dickens Karácsonyi éneke

Egyetlen irodalmi mű sem volt akkora hatással az ünnepi időszakra, mint Dickens Karácsonyi éneke. Ebenezer Scrooge kísérteties megváltozástörténete rajta hagyta a nyomát a popkultúrán, a karácsonyi ünnepkörön és bennünket, olvasókat is megváltoztatott.

...
Szórakozás

Az Utódlás és A mackó tarolt az Emmy-gálán, de nekünk egy őrült sorozatgyilkos is érdekes

Egyetlen adaptáció hozott el díjat az Emmyről, a Fekete madár ráadásul valós események alapján készült.

...
Szórakozás

Férjvadászok a viktoriánus Londonban – 8 friss sorozat streamingen

Egy díjakkal elhalmozott széria befejező évada, egy képregényként és játékfilmként is sikeres történet animációs folytatása és egy japán horrorszerző írásaiból készült anime. Mutatjuk a streamingszolgáltatók platformjaira frissen felkerült legizgalmasabb sorozatokat.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában
...
Szórakozás

A cápának és a harci orrszarvúnak is hálásabb a Gladiátor 2-ben, mint a nőknek

A férfiasságot ünnepli Ridley Scott klasszikusának a folytatása, a Gladiátor 2. 

Hírek
...
Szórakozás

A skarlát betűtől a Gulliverig: nézz meg ingyen 5 klasszikus regényt filmen!

...
Hírek

116%-kal nőtt a romantikus könyvek eladása Amerikában

...
Hírek

Megérkeztek az első képek A Szolgálólány meséje utolsó évadából

...
Hírek

Bill Clinton szexbotrányáról is ír hamarosan megjelenő memoárjában

...
Hírek

Vízágyúval oszlatták egy dedikálás ellen tüntetőket Brüsszelben

...
Hírek

Murakamit 40 évig nem hagyta nyugodni egy történet

Kiemeltek
...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

...
Nagy

Mit tehetünk, ha bűntudat miatt inkább befelé fordulunk? - Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk második évadának legutóbbi vendége Réz Anna volt. A beszélgetéshez Ott Anna ajánl könyvet.

...
Nagy

Háborúból a Ferencvárosba – Libanoni kebabos mesélt a Sántakutya-esten

A Sántakutya novemberi vendége az ország legintenzívebb fűszereivel gyárt gyrost a belváros szívében.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.