Lesznai Anna a nyugatosok első nemzedékének izgalmas alakja, aki nemcsak íróként, de képzőművészként is jelentős alkotó volt. Már gyerekként is foglalkoztatta a költészet és nagyon fiatal volt, amikor megjelent az első kötete. A Nyugat állandó munkatársai közé tartozott, és ő volt a harmadik legtöbbet, szám szerint 99 írást publikáló női szerző, ennek ellenére mégis ritkán említik a nevét, amikor a folyóiratról esik szó. Kiss Eszterrel Lesznai Anna sokirányú tehetségéről, körtvélyesi gyerekkoráról, varázslatos meséiről és A kezdetben volt a kert című nagyszabású regényéről beszélgettünk.

A nők társadalmi helyzete sokáig nem tette lehetővé, hogy belépjenek az irodalmi életbe, vagy hogy egyenrangú partnerként vegyenek részt benne. Mindennek a nyomai a mai napig megvannak, számos női író életműve feledésbe merült, kiadatlan vagy kevésbé kutatott maradt, az iskolában pedig szinte csak férfi szerzőkről tanulunk. A Petőfi Kulturális Ügynökség támogatásával megvalósuló podcast-sorozatunkban olyan női írók és költők pályájáról beszélgettünk, akik még mindig nem nyerték el méltó helyüket a kánonban, pedig fontos műveket hagytak ránk. Elindult a N/ők is írtak.
Tovább olvasokA podcastben szó esett arról, hogy Lesznai Anna milyen személyiség volt, és hogyan kezdődött el a pályája költőként. Beszéltünk arról, hogy az igazi műfajának a mesét tartotta, és hogy sokan úgy vélték, a meséi egészen másmilyenek voltak, mint amiket korábban mások írtak. És kitértünk arra is, hogy milyen szerepet játszott az életművében a kert motívuma, amely gyerekkorától kezdve végigkísérte a sorsát és a műveit.