Bognár Péter: Hajózni kell, élni nem kell / Könyvbemutató
Hol? Magvető Café
Mikor? Január 27., csütörtök, 17.00
A költőként elismert Bognár Péter első regénye bravúros nyelven megírt történet, amelynek elementáris humorában mesteri módon keveredik életöröm és melankólia. (A Hajózni kell, élni nem kell című kötetbe ITT tudtok beleolvasni.) Bognár Péterrel Turi Tímea beszélget a regényről. A könyvből Katona László olvas fel részleteket.
Queen koncertfilm vetítéssorozat
Hol? Cinema MOM-ban
Mikor? Január 27. és február 1. között
A magyar popkultúra és rocktörténet egyik legjelentősebb mérföldköve a Queen budapesti koncertje volt 1986. július 27-én a Népstadionban. Ez volt az első stadionkoncert Magyarországon, sőt a Vasfüggöny mögött, amelyen a világ élvonalába tartozó rockzenekar lépett fel. A felejthetetlen koncert az együttes utolsó, 1986-os Magic turnéja keretében valósult meg. A koncert rögzítésének idejére gyakorlatilag a teljes magyar filmgyártás leállt, a MAFILM minden létező szakembert és eszközt a helyszínre irányított. A film rendezője Zsombolyai János lett, aki lelkes Queen-rajongóként Mihály György producerrel együtt maximális energiával vetette bele magát a munkába. A film vezető operatőre a több Oscar-díjas film képi világáért felelős Ragályi Elemér volt. A koncertfilmet január 27. és február 1. között minden este vetítik a MOM Park megújult mozijában, a Cinema MOM-ban.
HŐSNŐK: A cseh és a magyar női emancipáció mérföldkövei
Hol? Európa Pont
Mikor? Január 28., péntek, 10.00
A Cseh hősnők a Cseh Centrum virtuális online kiállítása 30 fontos cseh nő kortárs illusztrátorok által megálmodott portréját mutatta be. A virtuális kiállítás folytatásaként január 28-án cseh és magyar kutatók bevonásával Hősnők: A cseh-magyar női emancipáció mérföldkövei címmel cseh-magyar nőtörténeti konferencia valósul meg. A konferencia a cseh és a magyar nőtörténetek mérföldköveit és azok sajátosságait taglalja majd 3-3 ismert cseh és magyar nőtörténész és/vagy genderológus részvétele mellett.
Művészet és pszichoanalízis
Hol? Fuga - Budapesti Építészeti Központ
Mikor? Január 28., péntek, 18.00
Kőváry Zoltán pszichológus tart előadást Dosztojevszkijtől az egzisztencializmusig - Szondi Lipót sorsanalízise pszichobiográfiai megközelítésben címmel. Közreműködik: P. Petőcz András színművész. A sorozatot szerkeszti és beszélgetést vezeti: Takács Mónika irodalomtörténész. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. (Sigmund Freud születésének 165. évfordulóján Kőváry Zoltán segítségével felvillantottuk, hányféle módon hatott a pszichoanalízis atyja az irodalomra - cikkünket ITT olvashatjátok.)
Késelés Villával: Kertész Imre
Hol? Nyitott Műhely
Mikor? Január 28., péntek, 20.00
A 2022-es év első Késelésén Fehér Renátó és Fülöp Barnabás lesznek a vendégek, és Kertész Imréről fognak beszélgetni. A januári est egy kialakulófélben lévő diskurzusnak kíván teret adni, hogy közösen átgondolhassuk: mi az életmű jelentősége? Mi Kertész Imre Nobel-díjának jelentősége? Milyen viszonya van a közoktatásnak Kertészhez, és milyen viszonyának kéne lennie? Mit kezdjünk az idős Kertész rasszista megszólalásaival? Mit kezdjünk a hagyatékkal? Mi a funkciója a Kertész Imre Intézetnek? Mit akar a NER Kertésszel, és mire képes vele egyáltalán? Mit üzen nekünk az életmű ebben az egyre radikalizálódó világban? Az est házigazdái Csete Soma és Vida Kamilla.
Földről az égbe – Évindító Anima Sound System-nagykoncert
Hol? Várkert Bazár
Mikor? Január 30., vasárnap, 19.00
Az Anima Sound System évindító nagykoncertjén nemcsak a zenekar három évtizedének népdalok által inspirált darabjai, de a legismertebb slágereik is szerepet kapnak, sőt, a tervek szerint számos, az Animát tisztelő művészvendég izgalmas részvételével valósul meg, de vallásos népi dalokat és gospeleket - utóbbiakat különleges kórus részvételével - is programba emelnek.
Ne bántsátok a feketerigót!
Hol? Bem Mozi
Mikor? Február 5., szombat, 17.00
Harper Lee klasszikusát tavaly az amerikai olvasók az elmúlt 125 év legjobb könyvének választották. Az 1962-es adaptációban Gregory Peck alakította Atticus Finch-et, a kisvárosi ügyvédet, aki egy nemi erőszakkal vádolt fekete férfit véd egy perben. Korábbi cikkünkben ezt írtuk: "Atticus alakját részben Harper Lee édesapja, Amasa Coleman Lee inspirálta, aki szintén ügyvéd volt, ám a filmrajongók számára feltehetően mindörökké Gregory Peck jelenti majd a főszereplőt. Harper Lee a forgatás idején barátságot kötött a színésszel, és még Peck halála után is tartotta a kapcsolatot a férfi családtagjaival. Gregory Peck egyik unokáját, Harper Peck Voll-t az írónő után nevezték el." A filmet a Bem Mozi vetíti újra.
Gerhes Gábor: Atlasz - kiállítás
Hol? Kiscelli Múzeum
Mikor? Január 21. és április 17. között.
Mit kezdjünk manapság a tudományos megismerés olyan klasszikus eszközeivel, mint az enciklopédia, az atlasz, vagy a lexikon, amikor a tárgyilagos tények egyre kevésbé hatnak a közvéleményre, az érzelmeken, személyes hiten alapuló érvek pedig egyre inkább? Az ATLAS című kiállítás központi eleme Gerhes Gábor azonos című, háromszázhatvannyolc oldalas, képes atlasza, amely egy a tudástárolás hagyományos helyszíneit (múzeum, könyvtár, könyvespolc) idéző, különleges építmény belsejében várja a látogatókat a Kiscelli Múzeum templomterében.