Jobst Ágnes: Hontalan hadsereg
Jobst Ágnes történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársa, aki a második világháború befejezésétől az 1960-as évek első harmadáig tartó időszak történelmi szakirodalmán túl az állambiztonsági szolgálatok iratanyagait, korabeli újságcikkeket és dokumentumfilm-anyagokat használt fel, hogy tényekre bukkanjon. Ezek alapján írta meg Hontalan hadsereg című könyvét, melyben feltárja a magyar hírszerzés történetének néhány epizódját az 1950-es, 1960-as évekből. A hidegháború időszaka alatt a titkosszolgálatok aktívan működtek ugyan, de tevékenységük dokumentálására hosszú évtizedeken keresztül nem volt mód. A szerző által áttekintett iratokból azonban kiderül, hogy a kémregényekből ismerős ügynöki munkaábrázolása valós információkon alapul; megismerhetjük belőlük az emigráns magyarok legharcosabb képviselőit, valamint az állambiztonság módszereit a hálózat bővítésére és a célszemélyek becserkészésére. A szerzővel Mörk Leonóra beszélget.
Mikor? Május 11. csütörtök 17:00 Hol? KRISTÁLY SZÍNPAD Kristály Színtér
Bővebb információ ITT
Herner Dorka: Lélekmódváltás
A szerző pszichológus, coach, öt gyermek édesanyja. Második kötetében személyes, a saját életéből vett példák segítségével azt próbálja bemutatni, hogyan kerülhetők ki az élet tipikus csapdái, hogyan küzdhetünk meg a nehézségekkel és növelhetjük egyre inkább belső szabadságunkat. "Herner Dorka a legtörékenyebb pillanatokban képes olyan útravalót adni egy jól irányzott gondolattal, amely három síkon hat egyszerre. Tükröt tart, hogy felismerjük, éppen melyik érzés kerített minket a hatalmába, és vette át az irányítást a gondolataink felett. A saját, személyes történetén keresztül elhiteti velünk, hogy normális dolog esendőnek lenni, sőt érdemes empátiával fordulni saját magunk felé is. Valamint felvisz madártávlatba, hogy beszűkült állapotunkból felemelkedve rálássunk a megoldásokra. Engem ez a csodálatos könyv is pont így vezetett végig a lélekmódváltás labirintusán" – mondja a kötetről Al Ghaoui Hesna, aki a szerzővel a bemutatón is beszélget majd.
Mikor? Május 13. szombat 14:00 Hol? HAJÓ Kristály Színtér
Bővebb információ ITT
Klacsmann Borbála: Holokauszttörténetek
Klacsmann Borbála könyve azt próbálja meg bemutatni, hogy minden népszerű, a felelősséget hárító narratíva (nem tudtam róla, parancsra tettem) ellenére a magyar lakosság nagy része pontosan tudta, mi történik a második világháború idején elhurcolt zsidókkal. Konkrét eseteken keresztül mutatja be, milyen kérvények, beadványok születtek, melyek ennek a tudásnak a meglétét bizonyítják. Írott források segítségével teszi nyilvánvalóvá, hogy sokan nemcsak tisztán látták, mi folyik az országban, hanem még anyagi hasznot is húztak mások szerencsétlen, tragikus és kiszolgáltatott helyzetéből. A szerzővel Hidas Judit beszélget, közreműködik Szandtner Anna.
Mikor? Május 13. szombat 16:30 Hol? KÖNYVES SZÍNPAD Kristály Színtér
Bővebb információ ITT
Pléh Csaba: Árnyak
Pléh Csaba pszichológus, nyelvész, akadémikus, aki a koronavírus okozta lezárások alatt kezdett bele abba az önéletírásba, mely a héten jelenik meg a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában. Az elsőgenerációs értelmiségi útja tárul fel a pszichológia szakig, majd innen a pszichológia tanszékig, a nyelvészetig és a magánélethez kapcsolódó, sokszor nehéz döntésekig. A könyvben két portrét látunk egyszerre: a tudósét és a magánemberét, melyek egyrészt szorosan összetartoznak, másrészt el is válnak egymástól. De nemcsak a szerző alakja körvonalazódik és épül fel az Árnyak lapjain, hanem azon kollégák, barátok, családtagok is életre kelnek, akik a tudós életében valamiért fontos szerepet töltöttek be. A szerzővel Till Attila beszélget.
Mikor? Május 13. szombat 18:30 Hol? KRISTÁLY SZÍNPAD Kristály Színtér
Bővebb információ ITT
Gedő Ágnes: Újratervezés
Gedő Ágnes pszichológus munkája önsegítő könyv, melyben a Magyarországon élő középkorúak, negyven felettiek pillanthatnak rá élethelyzetükre, és kaphatnak ötleteket, tanácsokat, jó gyakorlatokat ahhoz, hogy boldogan éljék meg ezt az időszakot. Negyvenesnek lenni nem könnyű, a kamaszodó gyerekek, a test változásai, a lendületüket vesztett párkapcsolatok, az idősödő, egyre kiszolgáltatottabb szülők gondozása mind olyan kihívások, melyekkel meg kell küzdeni, ráadásul a legtöbbször egyszerre. De ez nem jelenti azt, hogy az izgalmas, értelmes és tartalmas életre egyáltalán nincs lehetőség, a könyv éppen azt igyekszik bizonyítani, hogy a 40+ nem a futottak még kategória, és hogy ezen az életkoron felül is van élet, nem is akármilyen. A szerzővel Fiala Borcsa beszélget.
Mikor? Május 13. szombat 19: 15 Hol? HAJÓ Kristály Színtér
Bővebb információ ITT
Dezső András: Nagyfőnök
A Maffiózók mackónadrágban, a Magyar kóla és a Fedősztori bestsellerek szerzője, Dezső András oknyomozó újságíró ezúttal Portik Tamás és körének felemelkedését és bukását dolgozta fel a nyolcvanas évek kezdetétől napjainkig. „Portik Tamás bűnözői pályafutását most Dezső András oknyomozó újságíró helyezte fókuszba a Nagyfőnök – Portik Tamás és körének felemelkedése és bukása című új könyvében, amiben a magyar maffia történetét a nyolcvanas évektől a 2010-es évek elejéig mutatja be úgy, hogy érthetővé teszi azt a sűrű szövedéket is, amiben az elharapódzó bűnözés összefonódik a vadkapitalitalizmusban tobzódó, szinte a teljes magyarországi lakosságnak nagy csalódást okozó kilencvenes évek társadalmi, politikai és gazdasági valóságával” – írtuk a könyvről kritikánkban.
A kilencvenes évek egyik hazai csúcsragadozója Portik Tamás, akinek felemelkedése és bukása révén kirajzolódik, hogyan épül fel a szervezett bűnözés rendszere. Dezső András új könyvében, a Nagyfőnökben nem portrét írt, hanem megragadta egy olyan korszak tablóját, amelyiknek meglátása szerint “történelmi jelentősége van”.
Mikor? Május 13. szombat 20:00 Hol? KRISTÁLY SZÍNPAD Kristály Színtér
Bővebb információ ITT