A volt amerikai elnök év végi könyvajánlóival már évek óta (egészen pontosan 2015 óta) iránymutatást ad a követőinek, hogy mit érdemes olvasni, és valószínűleg a könyveladások tekintetében nem is mellékes, Obamának mik az adott évben a kedvencei. Az idei listájára 23 könyv került fel, és akadnak köztük olyanok, amelyek magyarul is olvashatók.

Augusztus 4-én Barack Obama 60 éves lett. Ezen a héten pedig 20 éve lesz annak, hogy 2001. szeptember 11-én az al-Káida terrorszervezet merényletsorozatot hajtott végre az Egyesült Államok ellen. Ezek és az afganisztáni események csak még aktuálisabbá tették Obama elnöki memoárját: hogyan írt a közel-keleti háborúkról? Milyen politikai harcok eredménye lett a nevével fémjelzett egészségügyi reform? Mit tud adni a könyv egy magyar olvasónak? Az Egy ígéret földje a hét könyve.
Tovább olvasokEzek voltak Barack Obama kedvencei 2021-ben:
Over the next few days, I'll share my annual list of favorite books, music, and movies. Art always sustains and nourishes the soul. But for me, music and storytelling felt especially urgent during this pandemic year. I'll start by sharing some of my favorite books of 2021: pic.twitter.com/Ewo2sIc7WM
— Barack Obama (@BarackObama) December 15, 2021
- Lauren Groff: Matrix
- Clint Smith: How the Word is Passed
- Dawnie Walton: The Final Revival of Opal & Nev
- Amor Towles: The Lincoln Highway
- Andrea Elliott: Invisible Child: Poverty, Survival & Hope in an American City
- Colson Whitehead: Harlemi kavarás

Dílerek, gyilkosok, stricik, rablók, maffiózók és mindent átitató korrupció – Colson Whitehead új regénye, a Harlemi kavarás a 60-as évek Amerikájának legsötétebb bugyraiba viszi az olvasót, közben pedig árnyalt képet ad arról, milyen alapokra épült az a csillogó New York, amelyet ma ismerünk. A föld alatti vasút és A Nickel-fiúk szerzője új regényében egy olyan gengsztervilágot ábrázol, ahol nincsenek jó emberek, csak rosszak és még rosszabbak. Közben pedig azt is megmutatja, hogyan alakult a feketék helyzete ebben az egyszerre zűrös és vibrálóan izgalmas időszakban. A Harlemi kavarás a hét könyve.
Tovább olvasok- Ann Patchett: These Precious Days
- Michelle Zauner: Crying in H Mart
- Nadia Owusu: Aftershocks
- Jonathan Franzen: Keresztutak

Hol vannak már azok az idők, amikor Jonathan Franzen csak hoszú évek után jelent meg itthon? Azóta már napjaink legismertebb amerikai regényírójának az összes könyve és még egy esszégyűjteménye is olvasható magyarul. Legújabb könyve pedig, ami a hetvenes évektől kezdve egy család történetén keresztül mutatja be az Egyesült Államokat, már a megjelenés évében, azaz idén megkapta a magyar fordítást. A Keresztutak (olvass bele) a hét könyve.
Tovább olvasok- Honorée Fanonne Jeffers: The Love Songs of W.E.B. Du Bois
- Qian Julie Wang: Beautiful Country
- David Diop (tr. Anna Moschovakis): At Night All Blood Is Black
- Te-Ping Chen: Land of Big Numbers
- Patrick Radden Keefe: Empire of Pain
- Andy Weir: A Hail Mary-küldetés

Andy Weir előző két regényében megjártuk a Marsot és a Holdat, a szerző legújabb kötete pedig még távolabbra invitál. A Hail Mary-küldetés csillagközi robinzonád, amely kezdetben A marsi nyomvonalán halad, hogy aztán hintába ültessen bennünket. Nem kevesebb, mint a lét a tét, az emberiség kihalását előidéző kataklizma azonban nem fér hősünk fejébe. Weir a megszokott tudományos alaposságával és magával ragadó humorával mesél arról, hogy válsághelyzetben az ember hogyan nőhet túl önmagán.
Tovább olvasok- Benjamín Labatut (tr. Adrian Nathan West): When We Cease to Understand the World
- Elizabeth Kolbert: Under a White Sky: The Nature of the Future
- Eric Nguyen: Things We Lost to the Water
- Rumaan Alam: Leave the World Behind
- Kazuo Ishiguro: Klara és a Nap
A Nobel-díjas írónak nemrég jelent meg angolul új regénye, a Klara and the Sun, amelynek narrátora egy robot. Egy interjúban azt mondta a mesterséges intelligenciáról, hogy az akár meg is újíthatja majd az irodalmat.
Tovább olvasok- Nathan Harris: The Sweetness of Water
- Katie Kitamura: Intimacies