Emberléptékű meseország - Bálint Ágnes 100
Volt egy időszak a Magyar Televízió gyermekkorában, amikor a legtöbb képernyőre kerülő mesét valamilyen formában Bálint Ágnes jegyezte. Vagy maga írta, vagy szerkesztette, vagy dramaturgként képernyőre segítette őket. És emellett írt még egy könyvespolcnyi meseregényt is. Az ő Meseországa nem a királylányok és sárkányok világa. Lakói többnyire egyszerű mindennapjaikat élik, mégis olyan örömmel találkozunk velük ma is, mintha nem teltek volna el évek, évtizedek azóta, hogy az éhes Mazsola megrágcsálta a tökház oldalát. Bálint Ágnes meséi nem öregszenek.
Születésének századik évfordulóján az író és szerkesztő-dramaturg előtt hajtanak fejet, és megkísérlik megfejteni sikerei titkát. Hangbejátszással, fotósorozattal, nosztalgiabeszélgetéssel, homokanimációval, könyvbemutatóval emlékeznek rá.
Közreműködők:
Kútvölgyi Erzsébet színművésznő; Marék Veronika írónő; Takács Vera szerkesztő-rendező; Dóka Péter főszerkesztő, Móra kiadó; Bánszki Kristóf forgatókönyvíró-rendező; Szimonidész Hajnalka illusztrátor
Moderátor: Novodomszky Éva.
Mikor? November 4. 19:00 Hol? MOM Kulturális Központ. Facebook-esemény ITT.
Száz éve született Bálint Ágnes József Attila-díjas magyar író, szerkesztő, dramaturg, akinek olyan meséket köszönhetünk, mint a Mazsola és Tádé, a Frakk, a macskák réme vagy a Kukori és Kotkoda. Az évforduló alkalmából tíz érdekességet gyűjtöttünk össze Bálint Ágnes életéről és munkásságáról.
Tovább olvasokAnalógKedd #3 Gerlóczy Márton&Török-Illyés Orsolya
Nincs család titkok nélkül, de nem mindegy, miről szól a hallgatás. Ahogy nem mindegy, hogyha valaki kérdez, az megkapja a maga válaszait, vagy falakba, sőt hazugságokba ütközik. Gerlóczy Márton íróval, és Török-Illyés Orsolya színésznővel többek között arra keresik majd a választ, hogyan formálnak minket a család kimondott és elhallgatott történetei, mi van akkor, ha már nincs kit kérdezni és mi jön a felismerés után.
Kormos Lili újságíró, az Analóg Olvasó Mozgalom alapítója. A csoport 2019-ben jött létre, alapvető célja a közösségteremtés, az olvasni szerető emberek összehozása, könyves beszélgetések reggeltől estig, bárkinek, bárkivel.
Az Analóg Olvasó Mozgalom keretében szeptembertől minden hónapban AnalógKedd a Tompa17-ben.
Mikor? November 8. 19:00 Hol? Tompa17. Facebook-esemény ITT.
Csütörtök délután mutatták be Gerlóczy Márton Fikció II. - Az örvény című regényét a Margón. A szerzővel Valuska László beszélgetett az anyák és apák szerepéről, a családi identitás elvesztéséről, és arról, hogy hol van a határ a fikció és a valóság között.
Tovább olvasokDarvasi László 60
„Darvasi László úgy lett mára a kortárs magyar próza meghatározó szerzője, hogy voltaképp kezdettől ugyanazt írja: a szerelem, a halál, a megbocsátás, a pusztulás, a bűn, a morál, a megmaradás nagy témái köszönnek vissza novelláiban, nagyregényeiben, tárcáiban és színdarabjaiban, de még a gyerekeknek írt sajátos, hasonlíthatatlan mesekönyveiben is.” – olvashatjuk az esemény felvezetőjében. Darvasit hatvanadik születésnapján neves pályatársak (Parti Nagy Lajos, Závada Pál, Szilasi László) erre az alkalomra írt szövegekkel, paródiákkal köszöntik, kiváló színészek tolmácsolásában hangzanak el írásai, a zenei hátteret pedig az ünnepelt fia, Darvasi Áron színész zenekara biztosítja.
Mikor? November 21. 19:00 Hol? Müpa. Részletek ITT.
Az ukrajnai háború, a koronavírus-járvány és a menekültválság is fel-felvillan Darvasi László új novelláskötetének lapjain, Az év légiutas-kísérője ugyanakkor soha nem a jelenségek mélyét, hanem mindig a mélyen emberit kutatja. Ez a hét könyve.
Tovább olvasokAz üvegbura
A darab azt próbálja elmesélni milyen az, amikor nem tudunk mesélni. Amikor az ember nem tud enni, aludni, olvasni. De más mesélnivalójuk is van, például a nőiségről, furcsa bulikról, megközelíthetetlen férfiakról és gazdag írónőkről. Az öngyilkosság és annak vágya mai napig őrületes tabu, nehezen felvállalható állapot, mely azokat is eléri, akik kiváltságos körülmények között élnek. Akik éleslátóak, jóltápláltak, fiatalok és tehetségesek, mint Esther Greenwood. Sylvia Plath kultregénye ördögi pontosságú írás az elidegenedésről. Sylvia Plath azonos című regénye és versei alapján írta és rendezte Bagossy Júlia eh.
Mikor? November 6. 20:00 Hol? Trafó. Facebook-esemény ITT.
A majom szeme. A regényről Tóth Krisztinával és Mácsai Pállal beszélget Karafiáth Orsolya
Egy baljóslatú kor baljóslatú városában akad egymásra a történész Giselle, az Új Egyetem docense és dr. Kreutzer pszichiáter, országosan ismert szegénységügyi szaktekintély. A tavaszi viharban felbukkan a nőt hetek óta követő Albert, a gyökereit kereső, intézetben nevelkedett fiú, és váratlanul meghal a pszichiáter idős édesanyja. A terápia során Giselle az ismeretlen fiú miatt merül el családja történetében, dr. Kreutzer pedig anyja hagyatékának selejtezése közben éli újra a sajátját.
Tóth Krisztina szövevényes regényében egymást épp csak súroló életek tárulnak fel: nők és férfiak, feleségek és férjek, anyák és apák történetei, miközben a hatalom és gépezete a múlt eltemetésén munkálkodik szakadatlanul. A kényszerek és kényszerességek, torzítások és torzulások azonban időnként mindenkit érintő kataklizmákhoz vezetnek. A majom szeme egy krimi izgalmával, tűpontos megfigyelésekkel, részvéttel és humorral keresi és örökíti meg az eszmélés pillanatát.
A regényről Tóth Krisztinával és Mácsai Pállal Karafiáth Orsolya beszélget.
Mikor? November 11. 18:00 Hol? Magvető Café. Facebook-esemény ITT.
Tóth Krisztina új regényében egy perverz és nárcisztikus főhős és egy kegyetlen és nárcisztikus politikai-társadalmi berendezkedés kerül párhuzamba. A mozaikos történetet az olvasónak kell felfejtenie, ahogy azt is, mi lehetett az a pont, ahol az egyszerű hétköznapok felett átvette az irányítást a gonosz banalitása, és a mindennapi életből disztópia lett. A majom szeme a hét könyve.
Tovább olvasokEurópai Art Mozi Nap az Uránia Nemzeti Filmszínházban
Hetedik alkalommal várja a művészmozik és az európai filmek rajongóit az Európai Art Mozi Nap, amelyet november 13-án vasárnap 38 ország több száz art mozijában rendeznek meg. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a művészmozik mint kulturális és közösségi terek fontosságára és az európai filmművészet sokszínűségére. A résztvevő mozik – köztük csaknem az összes magyarországi art mozi – ezen a napon speciális filmkínálattal, fesztiváldíjas filmkülönlegességek premier előtti vetítésével várják a közönséget. Idén a hazai programban a Cannes-ban, Berlinben, Velencében díjazott filmdrámáktól a romantikus vígjátékon és zenés dokumentumfilmen át családi kalandfilmig változatos műfajokban izgalmas új alkotások szerepelnek, nemzetközi koprodukciók és új magyar filmek egyaránt.
Mikor? November 13-án. Hol? Uránia. Facebook-esemény ITT.
Beck Zoltán – Vecsei H. Miklós: Kártyajáték - Ludwig Special. Vendég: Grecsó Krisztián
Kártyajáték – Beck Zoltán és Vecsei H. Miklós közös, zenés-verses estje a Ludwig Lounge Special keretében. Vendég: Grecsó Krisztián
"Van 32 lapunk, épp, mint egy pakli magyar kártyában. A kártyák mindegyikén egy-egy szó, félmondat: valami, ami talán az életfordulókat jelöli, vagy csak hangulatot, állatot, égitestet.
Játékszabályok:
Minden este legfeljebb 9 kártyalapot játszunk ki, egy kártyára legfeljebb 9 percnyi időnk van. Nem tudjuk, mi lesz a kártyán, mert nem mi húzunk, hanem ti, akik jelen vagytok az esten. A kártyákhoz történetek, versek, dalok, személyes élmények kapcsolódnak. Olyanok, amelyeket nem árulunk el előre egymásnak sem.
Ez a mi kockázatunk – és persze, a tiétek is."
Mikor? November 4. 18.00 Hol? Ludwig Múzeum. Facebook-esemény ITT.