Április 22. a Föld napja. Magyarországon 1990 óta rendezik meg, a napot 175 országban tartják: ilyenkor különféle eseményeket rendeznek világszerte, amellyel felhívják a figyelmet a bolygónk megóvására. Mi sem lenne jobb alkalom arra, hogy könyveket ajánljunk a természettudomány rajongóinak? 7+1 könyvet friss könyvet mutatunk a környezetvédelemről, a növény- és állatvilágról, sőt, még a kertészeknek is készültünk olvasnivalóval. Mutatjuk!
Zoë Schlanger: Fényevők
Ezt a szemléletformáló élményt nyújtó könyvet egy korábbi cikkünkben már ajánlottuk, de ebből a listából sem hagyhattuk ki. Zoë Schlanger, a The Atlantic klímaváltozásról tudósító újságírójának kötete tudományos bestseller, a New Yorker, a Washington Post és a Time is 2024 legjobb könyvei közé sorolta. Magyarul idén jelent meg: a könyv arra hívja az olvasót, hogy átértelmezze a növények és az emberiség szerepét a természet világában, miközben a növények intelligenciájáról értekezik.
Hannah Ritchie: Ez nem a világvége
Hannah Ritchie könyvét legutóbb Litkai Gergely és vendégei ajánlották a Zöld könyv podcastban. Merész és radikálisan optimista írás, ami végre nem aggasztó hírekkel és világvége-jóslatokkal riogat, hanem lehetőségeket kínál fel, amitől a Föld tényleg jobb hellyé válhat. Amellett érvel, hogy a történelem során először nyílik esélyünk tényleges fenntarthatóságot elérni: kiderül, mi működik és mi nem a jelenlegi gyakorlatok közül, mire kellene az energiánkat összpontosítanunk, hogy változást érjünk el.
George Bumann: Fültanúként a vadonban
A világunk sokkal gazdagabb, mint gondoljuk, ezt pedig az állatvilág is bizonyítja: Bumann könyve biológusi szakértelemmel és művészi érzékenységgel ad útmutatót a vadon hangjainak megértéséhez.
Humoros és informatív utazást ígér, ami az állatok hangjának és viselkedésének mélységeibe viszi az olvasót.
Charles Dowding: No dig – Ásásmentes kert
A Földről való gondolkodás kevésbé tudományos, sokkal inkább a mindennapi embert is érintő megközelítése következik. Ugyanis a bolygóért azáltal is tehetünk, ha törekedünk arra, hogy minél több mindent magunk termelünk meg – már ha van rá lehetőségünk. Ez a könyv kertészek számára izgalmas olvasmány, amely gyorstalpaló az ásatásmentes kertműveléshez, illetve pontos útmutatókat is nyújt 80 zöldség és fűszernövény vetésének, átültetésének, betakarításának és tárolásának részleteiről.
David Attenborough, Colin Butfield: Óceán
Csodálatos borítóval érkezik Sir David Attenborough világhírű természettudós és természetfilmes új könyve. Ezúttal az óceán kerül a középpontba, amiről régi munkatársával, Colin Butfielddel mesél. Bemutatnak nyolc különleges sós vízi életkörnyezetet, lemerülünk közel 11 ezer méterre, a Föld legkevésbé ismert ökoszisztémájának rejtett mélységeibe.
A könyv amellett érvel, hogy még nincs késő ahhoz, hogy helyreállítsuk az óceánok eredeti, romlatlan állapotát, de ahhoz tisztelettel kell bánni velük.
A kötet várhatóan Attenborough 99. születésnapján, május 8-án jelenik meg hazánkban is a Park kiadó gondozásában, a Bookline oldalán már előjegyezhető.
Takács-Sánta András: Világeleje
Jöjjön egy magyar szerző könyve is arról, hogy nem minden olyan rémes, mint amilyennek tűnik. A Világeleje amellett érvel, hogy bár korántsem rózsás a helyzet, a katasztrófa egyelőre nem időszerű, ugyanis nagyon sok minden rajtunk múlik. A pazarló életmódunkon még mindig lehet változtatni, nem kell nagy, rendszerszintű döntésekre várnunk, hanem alulról építkezve magunk is rátérhetünk a jó útra.
Michael E. Mann: Az új klímaháború
A nemzetközi hírű klímatudós könyve tükröt tart: azokat a figyelemelterelő stratégiákat helyezi a fókuszba, amelyekkel a nagyvállalatok és lobbistáik hosszú idő óta elbagatellizálják a klímaváltozás kérdését. A szerző szerint ugyanis háborúban állunk.
Az egyik oldalon a fosszilistüzelőanyag-ipar és a hozzá kapcsolódó érdekcsoportok állnak, a másikon pedig mindenki más, aki tenni akar a globális klímaválság ellen. Nem az egyén szintjéről tekint a problémáról, hanem nagyobb összefüggéseket megvizsgálva vázol fel lehetőségeket, hogy miként tudunk fellépni, hogyan lehet valódi megoldásokat elérni.
+1 Dan Ariely: Tévhit
Végezetül pedig jöjjön egy kisebb kakukktojás, de annál izgalmasabb téma! Hányszor kerültél olyan helyzetbe, amikor klímaváltozás-tagadóknak vagy laposföldhívőknek próbáltad bizonyítani az egyértelműt? Dan Ariely, a pszichológia és a viselkedési közgazdaságtan világhírű professzora a Tévhit című könyvében bemutatja azokat a tényezőket, amelyek hajlamossá tehetik az embereket arra, hogy a hamis információkat elhiggyék és terjesszék.
„A szerző a tévhitek és összeesküvés-elméletek világának megértéséhez olyan meglátásokkal és tippekkel szolgál, amelyek remélhetőleg mindannyiunknak segítenek megóvni törékeny társadalmunk szövetét attól, hogy a dezinformáció és a bizalmatlanság szétszakítsa” – ajánlotta a könyvet Yuval Noah Harari.
Nyitókép forrása: Illusztráció - unsplash.com