- A Kincskereső kisködmönt nem szerette, ám úgy alakult, hogy míg a kortársainak a Harry Potter jelentette az első nagy olvasmányélményt, Vajnának Jókai Mór. Nem emlékszik, miért vette le a könyvespolcról, de magától kezdte el olvasni. Az első könyv, amiben el tudott veszni, az az Egy hírhedett kalandor a 17. századból, ami még csak nem is egy híres Jókai-könyv. Kamaszkorában a Zabhegyező volt fontos olvasmánya. Mindehhez szerinte kellett, hogy olyan családban nőtt fel, ahol olvastak az emberek.
- Ma tágabb értelemben vett világirodalmat szórakozási céllal olvas, szakmai szemmel pedig magyar, illetve norvég irodalmat. A norvég irodalmat próbálja folyamatosan feltérképezni, a magyarnál, mivel benne van az irodalmi közegben, gyakran olvas olyanoktól, akiket személyesen is ismer. Nem nagyon kap könyveket ajándékba, csak a menyasszonyával adnak egymásnak könyvet Valentin-napkor.
Vonnák Diána és Vajna Ádám nyerte a második alkalommal átadott Mastercard - Alkotótárs ösztöndíjat és a vele járó 2-2 millió forintot. Závada Péter Vajna Ádám díjához írt laudációját olvashatod.
- Az érdeklődésének vannak periódusai, most például az Alkotótárs-nyertes regénye miatt egy másik kultúráról kell sokat olvasnia. Emiatt került elő újra A sötétség mélyén is, ami a kolonializmussal foglalkozik.
- Könnyen abbahagy könyveket, ezért sok könyv fordul meg a kezében.
- A podcast fókuszában Joseph Conrad A sötétség mélyén című regénye állt. Pár éve olvasta először, most pedig azért választotta, mert nagyon egybevág azzal, amin mostanában dolgozik és sokat gondolkodik. Az olvasás során megél először egy primér olvasói élményt, aztán az elemző olvasói élményt is - neki az előbbi a nagyon fontos. Ennek a lényege, hogy magával ragadja-e a könyv. Ilyen volt számára Camus-től Az idegen, a Zabhegyező, Knausgårdtól a Harcom-kötetek. Ha ez megtörténik, akkor a második olvasás az, amikor már gondolkodni is tud a könyvön. A sötétség mélyén szerinte gyorsan és jól olvasható.
Podcastsorozat indul az Mastercard - Alkotótárs ösztöndíj idei nyerteseivel. Az első adásban Vonnák Diánát és Vajna Ádámot Ott Anna kérdezte alkotásról, ötletekről, szabadságról és nyomásokról.
Tovább olvasok- Európai szemmel nagyon izgalmas, hogyan ábrázolja Conrad Afrikát, bár azt nem tudja, hogy nem problematikus-e, és ha igen, azzal ő mit tud kezdeni. Amikor utánaolvasott, kiderült, hogy ez az egyik legtöbbet vitatott posztkoloniális regény. Chinua Achebe meghatározóan fontos nigériai író, költő tanár egy esszében fejtette ki, hogy bár fiatalon szerette a könyvet, felnőttként Conradot már “rohadtul rasszistának” találja. Ahogy Vajna elmerült a vitában, számára is egyre izgalmasabb lett, hogy mit mond ez a könyv Európáról, a civilizációról és a Másikról.
- A készülő könyve kapcsán számára fontos fejlemény, hogy elkezdett kilépni abból az európai vagy nyugatosodott gondolkodási keretből, amibe beleszületett és belenevelődött. Azzal is szembesült, hogy ez a kilépés mennyire nehéz. Úgy érzi, most azáltal, hogy időben, térben és részben kulturálisan is eltávolodik, sokat tud meg saját magáról és a saját világáról.