Szilasi László: Azt szeretem olvasni, ami kurva jó a végéig

Szilasi László: Azt szeretem olvasni, ami kurva jó a végéig

Szilasi László Saját élet című, a Magvető Kiadó gondozásában megjelent regényét (olvass bele) az őszi Margón mutatták be. A szerzőt Németh Gábor kérdezte, közreműködött Pataki Ferenc. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

Fotó: Posztós János/ MÜPA

ko | 2023. február 10. |

Szilasi László egyedülálló szépséggel írja meg családja és saját önálló életét. A felmenők: a nagyszülők és egy keresztanya, a szülők és a szerző két öccse a könyv hősei. Megismerhetjük a falusi, tanyasi életet, a Kádár-kor küzdelmes hétköznapjait, a hit megtartó erejét. Az elindulás és a felnövekvés pillanatképeit követik az önálló felnőtt élet útkeresései, a megérkezés, a kudarcok, tragédiák. Szilasi 2018-ban, Luther kutyái című regényében merészkedett először közel az önéletrajz műfajához. Új könyve ezt teljesíti ki, és ugyan „minden szava igaz”, mégis regény a javából.

szilasi lászló
Saját élet
Magvető, 2023, 424 oldal
Szilasi László: Saját élet könyv

A beszélgetést Nádas Péter Saját halál című könyvének címével kezdték, majd pedig a kötet sok mottóját vették sorra, illetve Hajnóczy Péter A halál kilovagolt Perzsiából című kultikus szövege is szóba került. Szilasi beszélt arról, hogy élete fontosabb pontjait szerette volna megragadni a könyvben, olyanokat, mint például az agydaganata vagy gyermekei születése. A szerkezet kapcsán azt is elmondta, hogy az élet eseményeinek felidézése nem lehet alárendelő, csak mellérendelő. 

Kitért arra is, hogy sokan úgy gondolhatják, hogy a regény megírásával elvégzett egy szigorú önismereti munkát, de szerinte semmi ilyesmi nem történt. Beszélt nemrégiben elhunyt édesanyjáról, akinek minden nap végén telefonon mesélte el, mi történt vele aznap, és arról is, mennyire hiányoznak neki ezek a hívások. Mészöly Miklós Családáradás című szövege is szóba került, mely Szilasi László szerint csodálatos olvasmány”, és megszólította őt

Szó esett még a Rakéta Regényújságról, Morcsányi Géza alakjáról, az emlékezés töredékességéről és az olvasás fontosságáról is, melyről Szilasi a következőképpen fogalmazott: „Tulajdonképpen egy sznob vagyok, azt szeretem, ami kurva jó a végéig, csak nem biztos, hogy az a magasirodalom” .

A beszélgetésről ősszel beszámolót is készítettünk, melyet itt olvashatsz el:

Szilasi László ki akarta írni magát az életéből
Szilasi László ki akarta írni magát az életéből

Saját és családja életében merül alá, kutat, emlékezik Szilasi László új regényében, amelynek margós bemutatóján szóba került Bach, Knausgård, valamint a Rakéta Regényújság is.

Tovább olvasok

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Szilasi László ki akarta írni magát az életéből

Saját és családja életében merül alá, kutat, emlékezik Szilasi László új regényében, amelynek margós bemutatóján szóba került Bach, Knausgård, valamint a Rakéta Regényújság is.

...
Beleolvasó

Szilasi László új regényében az önéletrajz műfajához merészkedik közel

Olvass bele Szilasi László legújabb, önéletrajzi ihletésű regényébe!

...
Podcast

Szilasi László: Jó lenne szemérmetlen könyveket írni

Szilasi László Tavaszi hadjárat című regényét az őszi Margón mutatták be, a szerzővel a kötet szerkesztője, Turi Tímea beszélgetett. Most a teljes bemutatót visszahallgathatjátok.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.