- Turi Tímea szemérmetlen könyvnek nevezte a Tavaszi hadjáratot, amelyben egyrészt sok az érzékiség, másrészt szemérmetlen módon nyúl a történelemhez, hiszen olyan dolgokra közelít rá, melyekre amúgy nem közelítenénk, és olyan dolgokat hagy ki, amelyek a történelemkönyvekben máskülönben fontosak. Szilasi László ezen a ponton megállapította, hogy jó lenne szemérmetlen könyveket írni.
- A kötet két kisregényből áll: az Ostorod Mikes Kelemen emigrációjának utóéletéről szól, és a forradalom leverése után kezdődik a Koppantyú lovagjai. Turi Tímea megjegyezte, hogy ezeknek a történeteknek a centrumában úgy van jelen a ‘48-as forradalom, hogy tulajdonképpen nincs, amire a szerző hozzátette, hogy a harcokat már leírták elegen, ő csak a szőregi csatát építette bele, mert az volt fontos: „Úgy gondoltam, jó, hogy a háború hiányzik belőle”.
- Mikes leveleiről azt mondta, hogy ez volt az első fiktív alkotás a magyar irodalomban: „Nagyon szeretem ezt a szöveget, és én tudok tiszteletet tanúsítani. És ezt a Mikest én nagyon szeretem és tisztelem.”
- Ottliknak azt mondták, nincs elég léha könyv a magyar irodalomban, Szilasi pedig próbálta ezt a felelősségteljes léhaságot megvalósítani, ez indokolja a játékosságot a kötetben.
-
A kötetben szereplő receptek kapcsán elhangzott az is, hogy a hazaszeretet szép formája például az evés meg az ivás.
-
Szilasi amúgy a regénynek „a gazdag részét” írta meg először , azaz a második kisregényt, és utána nyomta elé a Rodostót, azaz az Ostorod című történetet.
A teljes beszélgetést itt tudjátok végighallgatni: