Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

Elindult a Visszapillantó, amelyben a 2013-as év végi toplistánk köteteit vettük elő újra, hogy megnézzük, mi történt ezekkel a könyvekkel és szerzőikkel azóta. Tíz éve jelent meg Simon Márton Polaroidok című kötete, melyet olvasva villanásnyi utazásokat tehettünk életekbe, világokba, filmekbe vagy érzésekbe. A rövid szövegeket tartalmazó könyv hatalmas siker lett, volt olyan is, aki magára tetováltatta néhány sorát. A szerzővel a kötetben kézzelfogható radikális váltásról, a nehezen feldolgozható sikerről és arról is beszélgettünk, mit mondott a nagymamája, amikor elolvasta a verseket. Hallgasd meg a teljes beszélgetést!

Fotó: Tombor Zoltán

Valuska László | 2023. szeptember 05. |

A beszélgetésből kiderül, miért akart Simon Márton radikális megújulást, hogyan lett a későn érő, önmaga szerint  "kedves, elveszett, fogalmatlan" fiatalemberből szinte sokkolóan váratlanul befutott és széles körben ismert szerző a Polaroidok megjelenése után. "Hirtelen teljesen más lettem, mint aki voltam, a könyv elindult és átalakította a rólam kialakított képet" - mondja arról az időszakról, amikor szinte depressziós lett, mert nehezen boldogult a hatalmas sikerrel és ismertséggel. A kötet rövid, egyetlen kép vagy gesztus köré épülő verseinek előképei között ott vannak Oravecz Imre, Weöres Sándor és Fodor Ákos rövid szövegei is, de a japán haiku hatása is egyértelmű. Szó esett a műfajmegjelölésként is olvasható kötetcímről, a borítóról, és arról is, hogy ezek a versek milyen korán és keresetlenül reflektáltak arra az időközben egyre erőteljesebbé váló jelenségre, hogy a képi kultúra átvette a hatalmat a szöveg fölött. De a beszélgetésből kiderül, mit reagált a szerző nagymamája a kötet verseire, illetve az is, hogy Borbély Szilárd miért ceruzával dedikálta Simon Mártonnak az Árnyképrajzoló című kötetét. 

simon márton
Polaroidok
Jelenkor, 2022, 88 oldal
Simon Márton: Polaroidok könyv

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Erdős Virág: Mindegy mit tervezünk el, úgyis az élet alakítja a dolgokat [Visszapillantó]

Visszapillantó rovatunkban a 2013-as év végi toplistánk köteteit olvassuk újra. Tíz éve jelent meg Erdős Virág ezt is el című verseskötete, ami hamar jelenséggé vált, szenzáció lett. De hogyan élte meg a költő a sikert, és miért tartja ma már némileg károsnak a kötet körüli felhajtást? Erdős Virággal beszélgettünk.

...
Nagy

Ulickajának ötven évig kellett várnia, hogy észrevegyék [Visszapillantó]

Visszapillantó-sorozatunkban ezúttal Ljudmila Ulickajáról készítettünk portrét, 2013-ban ugyanis Örökbecsű limlom című kötetével a top50-es listánkra került. 

...
Nagy

Gaiman univerzuma szüntelen hódolat a történetmondás gazdag öröksége előtt [Visszapillantó]

2013-ban az Óceán az út végén 15. lett a top50-es listánkon. Visszapillantó-sorozatunk részeként egy-egy hangsúlyos motívumon keresztül nézzük meg, milyen erős szálakkal kötődik a regény Gaiman műveihez és életéhez.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

...

Benedek Ágota felboncolt teste és az irodalmi striciskedés

...

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

Polc

Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté

...

Az árulást a legnehezebben saját magának bocsátja meg az ember

...

Ménes Attila regényében egy ír úr meséli el a romlásnak indult magyarság történetét

...

McCarthy sötét világában a szerelem és a zsenialitás sem képes világot gyújtani

...
...
Kritika

A háborúból nincs visszatérés, ez az élet

A Mindenki másképp gyászol a hét könyve, amiben a háború nem esemény, hanem a létezés egyfajta állapota. A haditudósítás nem munka, hanem szembenézés a Gonosszal. Jászberényi Sándor a kegyetlenségben a sebezhetőséget, a kiszolgáltatottságban az ellenállást ábrázolja. 

Szerzőink

...
Sándor Anna

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

...
Litkai Gergely

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

...
Valuska László

Benedek Ágota felboncolt teste és az irodalmi striciskedés