A hazugság tézisei a szerző negyedik könyve – három regény után jelentkezett egy olyan kötettel, amelyben novellák és egy kisregény kapott helyett. A különböző írások nagyon markáns ötletekkel dolgoznak, új és új világokat kísérelnek meg fölépíteni, s a rövidebb szövegek esetén merülhet föl hiányérzet is az építkezés teljességét illetően. A novellák erőteljes tétjei között olyan társadalmi kérdések vannak, mint a bolygót fenyegető ökokritikai válság, a diktatorikus hatalmi viszonyok, a szegényebb régiókat kihasználó jóléti társadalmak felelőssége, valamint a családi intimitás bonyolultsága, a szülő–gyermek kapcsolat nehézségei.
Forgách Kinga elmondta, hogy Moskát Anita komplex világokat épít fel saját szabályrendszerekkel, és írásai rendkívüli módon be tudják vonni az olvasót, és ebben a novellák nyelvének is hatalmas szerepe van. Kállay Eszter a létező társadalmi problémák megjelenítését méltatja az elképzelt világokban; elsősorban a Fekete monitor és a Szerződési szabadság című írásokat emelte ki, hangsúlyozva a karakterek erős és hiteles érzelmi motivációt, elsősorban a szülő–gyerek kapcsolatokban. Hiányérzetként az merült föl, hogy az ötletek kibontása a rövidebb szövegekben nem feltétlenül mindig kielégítő.
Novellák és egy új kisregény is olvasható a Zsoldos Péter-díjas Moskát Anita új kötetében. Valóságformáló hazugságok, a kizsákmányoló jogosultságtudat és a kiégés is hangsúlyos témái, amikről interjúnkban beszélgettünk vele.
Tovább olvasokRészletesebben beszéltek a lapozgatós könyvek szerkezetét felelevenítő, a céges kiégést tárgyaló Fekete monitorról, a bántalmazás kérdését középpontba helyező Négyszemköztről, a hazugságokra épülő világot bemutató Mesterhazugságról, az elnyomó hatalomgyakorlás lehetőségeit etikailag is vizsgáló Szerződési szabadságról, valamint a Gumicukorszívről, amelyben a virtuális valóság problémaköre és a gyász megélése kerül kapcsolatba.
Kutatások szerint a női szerzők könyveiről szóló kritikák a mai napig jelentősen alulreprezentáltak a férfiak műveinek értő elemzéséhez képest. Ha szó esik a műveikről, akkor is főként nők beszélnek róluk. A sorozat célja, hogy javítson ezen az aránytalanságon, és felhívja a figyelmet a német és a magyar női szerzők munkáira.