Kalapos Éva Veronika: Egy életen át írni fogom a szüleimet [PODCAST]

Kalapos Éva Veronika könyvének hőse Bitter Bálint, aki a pszichológusa tanácsára hangfelvételeket rögzít, hogy sikerüljön feldolgoznia válását, kislánya és felesége eltávolodását. Tíz évvel később, 2019-ben lánya, a kortárs táncos Alexa fontos előadásra készül, amikor megkapja apjától ezeket a hangfelvételeket. Az Ezek voltak az apákat a Margón mutatták be, a szerzővel Szily Nóra beszélgetett. A legfontosabb gondolatokat pontokba szedtük. 

fk | 2022. január 20. |

  • Az Ezek voltak az apák egy válás története nagyon közelről, amely két idősíkon, 2009-ben és 2019-ben játszódik. A regény részben önéletrajzi ihletésű, ahogy azt Kalapos Éva Veronika elmondta, neki is elváltak a szülei, amikor négyéves volt.
  • A regényben az író saját apatörténetét, vagy legalábbis annak egy részét szerette volna megírni. „Szerintem egy életen át írni fogom a szüleimet” – mondta, hozzátéve hogy tulajdonképpen mindenki egy életen át gondolkodik a szüleiről, a szüleivel való kapcsolatáról.
KALAPOS ÉVA VERONIKA
Ezek voltak az apák
Athenaeum, 2021, 264 oldal 
Kalapos Éva Veronika: Ezek voltak az apák
  • A könyv kiindulási alapját egy jelenet adta, amit egy baráti pár esküvőjén látott. Egy fiatal apukával találkoztak, aki a két kislányával volt ott, a gyerekeket azonban állandóan hívogatta telefonon az anyuka.
  • Egy olyan válástörténetet akart megírni, ami az apa szemszögéből meséli el az eseményeket, mert olyan könyvből már sok van, ami női nézőpontból mutatja be ezt a témát. „Az apákat szerettem volna megszólaltatni.” Aztán Alexa, a lány elkezdett helyet követelni magának a történetben.
  • A könyvben találkozunk az apa gondolataival a válás időszakában, majd tíz év ugrással megismerünk egy húsz év körüli kortárs táncos lányt, aki a maga dühével gondol az apjára, akit rengeteg érzés feszít. Ekkor kapja meg a felvételt, amelyen az apa meséli el az életét. Kalapos Éva Veronika erről azt mondta, szerette volna, ha van egy közvetítő közeg, ha az apa és a lánya nem találkoznak személyesen, csak a felvételeken keresztül.
  • A bemutatón kiderült, hogy a szerző többnyire rohamszerűen szokott írni, mert sok egyébfajta munkája van. Ennek a regénynek a magját egy finnországi ösztöndíjon írta meg tavaly júniusban.
  • Szó esett arról is, hogy a közbeszéd meghatározó témái azért beszivárogtak a regénybe, például a nemi szerepekkel, nemi identitással kapcsolatban, bár Alexa történetének szerelmi szála már a "pedofiltörvény" előtt megszületett. 
  • A könyv borítóját Földi Andrea tervezte és egy szarvas látható rajta. Mint kiderült, ez a motívum, illetve maga a cím egy gyerekkori emlékből ered, amely a történetbe is bekerült, és amelyben a Bambiból készült rádiójáték egy jelenete idéződik meg. Amikor az őzbakok feltűnnek csodaszépek, távoliak, elérhetetlenek. Bambi megkérdezi az anyukájától, kik voltak ezek, a válasz: „ezek voltak az apák”.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hogyan tudunk védekezni a kiégés kultúrája ellen? [PODCAST]

A kiégés témáját vitattuk meg a Könyves Magazin legutóbbi podcastjében Anne Helen Petersen Jöttünk, láttunk, elegünk van című könyve nyomán. Hallgasd vissza a beszélgetést!

...

Danyi Zoltán: Az életet meg lehet szabdalni, az utána is képes hajtani, akár a rózsa [PODCAST]

„Danyi Zoltán megírta az év legszebb és leginkább embert próbáló regényét, amiről sokan le fogják írni, hogy olyan, mint egy rózsa: kívülről gyönyörű, de ahogy a szirmokon túl nézünk, úgy vesszük észre, milyen titkokat rejt.” – írtuk A rózsákról. Most a könyv margós bemutatóját vissza tudjátok hallgatni, ahol a szerzővel Veiszer Alinda beszélgetett. 

...

Színt vall a Könyves: így olvastuk mi a kötelező olvasmányokat! [podcast]

A kötelező olvasmányokról mindenkinek van élménye és véleménye. Még akkor is, ha valaki történetesen nem olvasta el őket. A Könyves Magazin szerkesztőségi podcastjében most személyes élményeinken keresztül fedjük fel, nekünk milyen élményeink, emlékeink kötődnek a kötelező olvasmányokhoz – beszélünk kudarcokról, nagy felfedezésekről, irodalmi becsípődésekről. Ez a Kötelezők szubjektív.

Olvass!
...

Sárga csillag, munkaszolgálat, csókok és rigójancsi – olvass bele Bán Zsófia új regényébe!

Bán Zsófia főhősének nemcsak a neve különleges, hanem az élete is kacifántosan alakul. Mutatunk egy részletet.

...

Egy nőstény bálna szemében ősi igazságok rejlenek - Olvass bele Christoph Ransmayr lírai kötetébe!

Egy csapat elindul a tengeren, hogy meglessék az alvó bálnákat. Viszont egy játékos bálnaborjúra és bölcs anyjára bukkanak, akinek egyetlen pillantása is elég, hogy mindent megváltoztasson. 

...

„A legtöbb gondra gyógyír a macska” – A könyv, ami után haza akarsz vinni egy cicát

Öt páciens, öt nehéz élethelyzet és öt macska receptre felírva Isida Só regényében.

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

Polc

Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...
Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Donatella Di Pietrantoni Törékeny kor című regényében az anya nézőpontjából látunk és értelmezünk minden helyzetet. Kritika.

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Christoph Ransmayr: Ez a könyv vitt közel az élethez, aminek már azt hittem, vége

ta
ta

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”