Kalapos Éva Veronika: Egy életen át írni fogom a szüleimet [PODCAST]

Kalapos Éva Veronika könyvének hőse Bitter Bálint, aki a pszichológusa tanácsára hangfelvételeket rögzít, hogy sikerüljön feldolgoznia válását, kislánya és felesége eltávolodását. Tíz évvel később, 2019-ben lánya, a kortárs táncos Alexa fontos előadásra készül, amikor megkapja apjától ezeket a hangfelvételeket. Az Ezek voltak az apákat a Margón mutatták be, a szerzővel Szily Nóra beszélgetett. A legfontosabb gondolatokat pontokba szedtük. 

fk | 2022. január 20. |

  • Az Ezek voltak az apák egy válás története nagyon közelről, amely két idősíkon, 2009-ben és 2019-ben játszódik. A regény részben önéletrajzi ihletésű, ahogy azt Kalapos Éva Veronika elmondta, neki is elváltak a szülei, amikor négyéves volt.
  • A regényben az író saját apatörténetét, vagy legalábbis annak egy részét szerette volna megírni. „Szerintem egy életen át írni fogom a szüleimet” – mondta, hozzátéve hogy tulajdonképpen mindenki egy életen át gondolkodik a szüleiről, a szüleivel való kapcsolatáról.
KALAPOS ÉVA VERONIKA
Ezek voltak az apák
Athenaeum, 2021, 264 oldal 
Kalapos Éva Veronika: Ezek voltak az apák
  • A könyv kiindulási alapját egy jelenet adta, amit egy baráti pár esküvőjén látott. Egy fiatal apukával találkoztak, aki a két kislányával volt ott, a gyerekeket azonban állandóan hívogatta telefonon az anyuka.
  • Egy olyan válástörténetet akart megírni, ami az apa szemszögéből meséli el az eseményeket, mert olyan könyvből már sok van, ami női nézőpontból mutatja be ezt a témát. „Az apákat szerettem volna megszólaltatni.” Aztán Alexa, a lány elkezdett helyet követelni magának a történetben.
  • A könyvben találkozunk az apa gondolataival a válás időszakában, majd tíz év ugrással megismerünk egy húsz év körüli kortárs táncos lányt, aki a maga dühével gondol az apjára, akit rengeteg érzés feszít. Ekkor kapja meg a felvételt, amelyen az apa meséli el az életét. Kalapos Éva Veronika erről azt mondta, szerette volna, ha van egy közvetítő közeg, ha az apa és a lánya nem találkoznak személyesen, csak a felvételeken keresztül.
  • A bemutatón kiderült, hogy a szerző többnyire rohamszerűen szokott írni, mert sok egyébfajta munkája van. Ennek a regénynek a magját egy finnországi ösztöndíjon írta meg tavaly júniusban.
  • Szó esett arról is, hogy a közbeszéd meghatározó témái azért beszivárogtak a regénybe, például a nemi szerepekkel, nemi identitással kapcsolatban, bár Alexa történetének szerelmi szála már a "pedofiltörvény" előtt megszületett. 
  • A könyv borítóját Földi Andrea tervezte és egy szarvas látható rajta. Mint kiderült, ez a motívum, illetve maga a cím egy gyerekkori emlékből ered, amely a történetbe is bekerült, és amelyben a Bambiból készült rádiójáték egy jelenete idéződik meg. Amikor az őzbakok feltűnnek csodaszépek, távoliak, elérhetetlenek. Bambi megkérdezi az anyukájától, kik voltak ezek, a válasz: „ezek voltak az apák”.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hogyan tudunk védekezni a kiégés kultúrája ellen? [PODCAST]

A kiégés témáját vitattuk meg a Könyves Magazin legutóbbi podcastjében Anne Helen Petersen Jöttünk, láttunk, elegünk van című könyve nyomán. Hallgasd vissza a beszélgetést!

...

Danyi Zoltán: Az életet meg lehet szabdalni, az utána is képes hajtani, akár a rózsa [PODCAST]

„Danyi Zoltán megírta az év legszebb és leginkább embert próbáló regényét, amiről sokan le fogják írni, hogy olyan, mint egy rózsa: kívülről gyönyörű, de ahogy a szirmokon túl nézünk, úgy vesszük észre, milyen titkokat rejt.” – írtuk A rózsákról. Most a könyv margós bemutatóját vissza tudjátok hallgatni, ahol a szerzővel Veiszer Alinda beszélgetett. 

...

Színt vall a Könyves: így olvastuk mi a kötelező olvasmányokat! [podcast]

A kötelező olvasmányokról mindenkinek van élménye és véleménye. Még akkor is, ha valaki történetesen nem olvasta el őket. A Könyves Magazin szerkesztőségi podcastjében most személyes élményeinken keresztül fedjük fel, nekünk milyen élményeink, emlékeink kötődnek a kötelező olvasmányokhoz – beszélünk kudarcokról, nagy felfedezésekről, irodalmi becsípődésekről. Ez a Kötelezők szubjektív.

Olvass!
...

Újra megjelent magyarul minden idők egyik legnépszerűbb norvég regénye: olvass bele!

A féltestvér négy generáción keresztül vezeti végig az olvasót egy család szövevényes történetén. Mutatunk egy részletet.

...

A legkisebb londoni lakópark és egy rejtélyes gyilkosság – Olvass bele!

Ilyen lenne A hátsó ablak, ha Agatha Christie írja meg regényben.

...

Betiltott filmeket néznek az elvtársak, miközben odakint dübörög a propaganda – Olvass bele Gárdos Péter új könyvébe!

Az elvtársak saját szemükkel védik a népet a nyugat betiltott filmjeitől. 

Gyerekirodalom
...

Így érheted el, hogy a gyerek nyáron is sokat olvasson

Használjátok ki a nyarat és olvassatok együtt a gyerekkel.

...

9 nyári gyerekkönyv vakációzóknak

Gyerekkönyvek nyári témákkal.

...

A biológus és a vadmalac kalandjai a lengyel rengetegben: videojáték készült a Cser Kiadó új mesekönyvéhez

 A kötetet  a közép-európai „Jane Goodallként” is emlegetetett biológus, Simona Kossak ihlette.

Polc

Az év egyik legmegrázóbb disztópiájában egy anya küzd gyermekei túléléséért

...

Egy elfeledett költőnemzedék, akit tönkretett a diktatúra 

...

Miért ne végezz otthon székletátültetést? – minden, amit a belek működéséről tudni akartál

...

Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?

...
„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

Ma 25 esztendeje halt meg a 20. század egyik legjelentősebb költője, Petri György. Mutatunk 3 kedvenc verset tőle.

Szerzőink

bzs
bzs

Hazug holokausztkönyv és életveszélyes gyógymódok – szélhámos szerzők, akiket máig emlegetünk

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Mario Vargas Llosa utolsó regénye elégikus óda a latin-amerikai népzenéhez