“Az ökológiai vészhelyzet folyamatait a maguk teljes komplexitásában és kétségbeejtő sokféleségében magyar nyelven senki sem mutatta be. Itt volt az ideje” – írta Lányi András Az ember vége, a természet esélye című könyvről, amiben Jordán Ferenc hálózatkutató biológus az ökológiai rendszerek és az ember viszonyát mutatja be: végigveszi a múltbéli hibákat, a jelenlegi állapot kihívásait és a jövő cselekvési lehetőségeit. Miközben rámutat az összefüggésekre, olyan hazai, ismerős példákat is hoz, amikkel közérthetőbbé teszi a helyzetünket és világosabbá a feladatokat.
A könyvbemutatón beszéltek többek között a tudománykommunikáció átalakulásának és a rendszerszemléletnek a fontosságáról, valamint hogy miért kell tudni, hogyan működött nélkülünk, majd velünk a természet. Kiderül az is, miért tévút a környezetvédelemben egy kihalt faj visszatelepítése egy területre, és mennyire uralkodik a saját perspektívánk abban, hogyan gondolkodunk a természetről. Szóba jött az is, mik az ökológiai válság fő okai, hogy mit tanulhatunk a Húsvét-szigeteken élők példájából, és mik lehetnek a praktikus megoldások a jelen helyzetben.
A kötetbe itt beleolvashatsz:
Jordán Ferenc hálózatkutató biológus felvilágosítja az olvasót mindarról, amiről nem szívesen hall, miközben szakszerű marad, és a tudományos fontoskodást is elkerüli. Könyve összegzi a múlt bűneit, a jelen problémáit és a jövő kilátásait. Olvass bele!