Októberben jelent meg Jánossy Lajos Örök hely és mindenhol idő című nagyregénye, melyről kritikánkban azt írtuk, főhős-elbeszélője a Kádár-kor bőséges és részletgazdag metszetét mutatja meg saját élettörténetén keresztül (itt beleolvashatsz). A kötet, melyet az év legjobb könyvei közé szavaztunk, a Margó fesztiválon mutatták be, a szerzővel Nagy Boglárka szerkesztő beszélgetett, Olasz Renátó pedig felolvasott a könyvből. A beszélgetést most teljes egészében meghallgathatod.
Fotó: Kováts Zsófi
„Kész a kakaód” – visszhangzik újra és újra a főhősnek címzett mondat egy budai nagypolgári lakásban. Óvodáskortól a főiskoláig telnek a Kádár-kor vigasztalan évei, váltakoznak a helyszínek is, bejárjuk Budát és Pestet a Feneketlen-tótól a Wichmann-kocsmáig. Örök barátságok köttetnek, szerelmek lángolnak fel és hűlnek ki, miközben az írói ambíciókat dédelgető elbeszélő saját útját keresve próbál egyensúlyozni családja elvárásai és a menekülés iránti dacos vágya között. A taxisblokád szimbolikus eseményéig követjük hősünket a főváros kultikus helyszínein, alternatív pincékbe és filmklubokba, középiskolai menzákra és lóversenyre, a kül- és a belváros kocsmáiba. Jánossy Lajos új regényében megelevenednek a rendszerváltás időszakának jellegzetes alakjai, felvillannak az ellenzéki mozgalmak születésének pillanatai, és megismerhetjük a kezdetben szórványos tüntetések koreográfiáját is. Az Örök hely és mindenhol idő a szabadságnak azzal a gyakorlatával igyekszik számot vetni, amely jelenkori életünket is keretbe foglalja. Nem ítélkezik, hanem sorra veszi a túlélési és boldogulási stratégiákat.
jánossy lajos
Örök hely és mindenhol idő
Jelenkor, 2023, 557 oldal
A kötetben feltárul legalább három nemzedék története, a '70-es, '80-as évek Magyarországa. Nagy Boglárka először arról kérdezte Jánossy Lajost, hogy mivel E/1-ben szólal meg az elbeszélő, számolt-e azzal, hogy autofikcióként, személyes élettörténeteként fogják olvasni a regényt. Az író azt mondta, számolt ezzel, de nem befolyásolta semmiben. Inkább azt érezte feladatának, hogy minél sokszólamúbb és ellentmondásosabb prózateret hozzon létre a szereplői számára.
Szóba került még a Mosodás Mihály nevű alteregó-rezonőr, aki folyamatosan reflektál a narrátor által elmondottakra, Jánossy ezzel a fajta trükkel már tárcákban és előző regényében is kísérletezett. Beszéltek arról, hogy vajon mennyire befolyásolja az elbeszélő sorsát, szabadságát az életében megforduló sok-sok alak, mennyire képes az önállóságát megteremteni, és arról is, hogy az író hogyan közelítette meg az emlékek és a történeti tények kérdését.
A fojtogató Kádár-korban mindenki megkötötte a maga alkuját
A Kádár-kor, a rendszerváltást megelőző évek és maga az 1989-ben bekövetkező fordulat a történelmi háttere Jánossy Lajos új nagyregényének. Az Örök hely és mindehol idő a hét könyve.
Tovább olvasok