Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

A századforduló környékén Európában és a tengerentúlon (és persze Budapesten) is egy új nőtípus felbukkanása borzolta a kedélyeket, vagy adott éppen bátorítást fiatal lányok tömegeinek. Ő volt a New Woman, azaz az új nő, aki már nem elégedett meg azzal a térrel, amit a férfiak által húzott korlátok hagytak és engedélyeztek neki. Tanulni akart, képezni magát, boldogulni. Ezzel együtt pedig egyre több jogot is követelt magának – például ahhoz, hogy munkába álljon és pénzt keressen, akár olyan szakmákban is, ahol addig kizárólag férfiak tevékenykedtek.

Könyves Magazin | 2024. július 24. |

„Ma már valósággal divattá lett a munka az arisztokrata dámák körében. Az aktivitás láza fogta el őket és a produktív munka újdonságának ingere lázas tevékenységre készteti a szép fehér kezeket, amelyek eddig artisztikus tétlenségben pihentek.” 1931-ben így számolt be a Színházi Élet munkatársa az új divathóbortról – azaz, a munkáról –, amely a két világháború között a felső osztályok nőtagjainak körében hódított – Budapesten és vidéken is. Egyre több nő jelent meg ugyanis a munkaerőpiacon, olyanok is, akiknek a felmenői korábban soha nem dolgoztak. A középosztálybeli nők ugyanakkor a legkülönbözőbb okok miatt kerestek állást maguknak: valakit – mai szóval – az önmegvalósítás, a szakmai kibontakozás motivált, sokan viszont kényszerből kezdtek el dolgozni – el kellett ugyanis tartaniuk magukat vagy a családjukat. Azaz meg kellett élniük valamiből.

Az igazi társadalmi változást a két nagy világháború hozta meg, amikor a nők – kezdetben sokszor muszájból – számos olyan szerepet töltöttek be, amely addig a férfiak sajátja volt. Ekkortájt egyre több nő lépett ki az otthon falai közül, és vállalt munkát, ez pedig új életformát is eredményezett: a nőnek már otthon és a munkában is helyt kellett állnia, a többségnek ráadásul nem passzió volt a kenyérkereset, hiszen már a nők fizetése is elengedhetetlen volt a mindennapokhoz.

Mit lehet kezdeni havi kétszáz pengő fixszel?

A múlt század első évtizedeiben volt egy szakma, ahol mind nagyobb számban jelentek meg a nők: a tanítónői pályán. Ez nyílt meg a leghamarabb a nők előtt, hiszen az első tanítóképző az 1850-es években tárta ki kapuit a lányok előtt. Jellemzően alsó-középosztálybeli családok lányai jártak ide, akik keresetükből aztán saját magukat és a családjukat támogatták. „Azért lettem tanítónő, hogy magam legyek cselekedeteim ura” – mondja Bródy Sándor A tanítónő című színdarabjának címszereplője. A fiktív Tóth Flóra ambícióival valószínűleg nem volt egyedül, sok fiatal nőnek ugyanis a tanítónői pálya volt az egyedüli lehetősége arra, hogy belépjen a munkaerőpiacra. A nőket jellemzően az oktatással, a betegápolással kapcsolatos szakmákba engedték be először, amelyek könnyebben összeegyeztethetőek voltak a hagyományos női szerepekkel, de például az ügyvédi pálya sokáig elérhetetlen volt számukra.

Mindenesetre a tizenkilencedik század végén, majd a huszadik század első évtizedeiben egyre többen lettek olyanok, akik nem, vagy nem pusztán a vagyonukból tudták fenntartani megszokott életmódjukat. A harmincas évek slágere szerint „havi kétszáz pengő fixszel” az ember könnyen viccelt. Ez az összeg akkortájt nagyjából megfelelt egy középosztálybeli hivatalnok vagy tanár fizetésének, és ekkora pénzzel – a sláger szövege szerint legalábbis – már bárki férfiember akár nősülésre is adhatta a fejét. De mi történt akkor, ha ezt a havi fixet a nő akarta megkeresni? A korabeli nők karrierlehetőségeiről és a társadalmi reakciókról Fónagy Zoltán történésszel, Svégel Fanni etnográfussal és Szécsi Noémi íróval beszélgetett Ruff Orsolya és Szeder Kata.

Az irodalmi szövegrészletek Nagypál Gábor és Petrik Andrea tolmácsolásában hangzanak el.

A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósult meg.

Címlapi kép: Fortepan / Keveházi János

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Austen hősnőjének pusztán szórakozás, ami másnak az élet maga [Az Austen-projekt]

Az Austen-projekt következő podcast-adásának témája az önjelölt és elbizakodott házasságszerző Emmáról szóló regény lesz. Tíz jellemző idézettel hangolódunk a beszélgetésre.

...
Podcast

Kik voltak azok a nők, akik 150 éve alakítják a fővárost? – Budapesti nők [Podcast]

Miként hatottak a nők Budapestre és hogyan hagyták rajta kéznyomukat? Milyen lehetőségeket és életutakat kínált nekik a város? Most induló Budapesti nők című podcastsorozatunkban őket kutatja Ruff Orsolya és Szeder Kata, valamint szakértő vendégeik.

...
Podcast

Az ajtó titkokról, bizalomról és árulásról mesél [A Szabó Magda-titok 4.]

A titok, az árulás és az emberi méltóság megőrzésének is a regénye Az ajtó, Szabó Magda egyik legnépszerűbb könyve, amely egy tragikus történet szálainak felfejtésén keresztül mutatja be egy bonyolult érzelmi háló legapróbb részleteit. Negyedik részéhez ért A Szabó Magda-titok.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Hírek
...
Szórakozás

A Piszkos Fred, a kapitány előzetesében nincs hiány verekedésből

...
Hírek

Még idén megjelenik a Nobel-díjas Han Kang harmadik regénye

...
Beleolvasó

Adameșteanu főhőse egyfolytában telefonál, hogy ne legyen magányos

...
Hírek

Meghalt Hadas Kriszta

...
Hírek

Háy János és Szabó T. Anna is Nők Lapja Irodalmi Díjat kapott

...
Promóció

4 könyv, ami segít a sport melletti ideális étrend összeállításában