Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

A századforduló környékén Európában és a tengerentúlon (és persze Budapesten) is egy új nőtípus felbukkanása borzolta a kedélyeket, vagy adott éppen bátorítást fiatal lányok tömegeinek. Ő volt a New Woman, azaz az új nő, aki már nem elégedett meg azzal a térrel, amit a férfiak által húzott korlátok hagytak és engedélyeztek neki. Tanulni akart, képezni magát, boldogulni. Ezzel együtt pedig egyre több jogot is követelt magának – például ahhoz, hogy munkába álljon és pénzt keressen, akár olyan szakmákban is, ahol addig kizárólag férfiak tevékenykedtek.

Könyves Magazin | 2024. július 24. |

„Ma már valósággal divattá lett a munka az arisztokrata dámák körében. Az aktivitás láza fogta el őket és a produktív munka újdonságának ingere lázas tevékenységre készteti a szép fehér kezeket, amelyek eddig artisztikus tétlenségben pihentek.” 1931-ben így számolt be a Színházi Élet munkatársa az új divathóbortról – azaz, a munkáról –, amely a két világháború között a felső osztályok nőtagjainak körében hódított – Budapesten és vidéken is. Egyre több nő jelent meg ugyanis a munkaerőpiacon, olyanok is, akiknek a felmenői korábban soha nem dolgoztak. A középosztálybeli nők ugyanakkor a legkülönbözőbb okok miatt kerestek állást maguknak: valakit – mai szóval – az önmegvalósítás, a szakmai kibontakozás motivált, sokan viszont kényszerből kezdtek el dolgozni – el kellett ugyanis tartaniuk magukat vagy a családjukat. Azaz meg kellett élniük valamiből.

Az igazi társadalmi változást a két nagy világháború hozta meg, amikor a nők – kezdetben sokszor muszájból – számos olyan szerepet töltöttek be, amely addig a férfiak sajátja volt. Ekkortájt egyre több nő lépett ki az otthon falai közül, és vállalt munkát, ez pedig új életformát is eredményezett: a nőnek már otthon és a munkában is helyt kellett állnia, a többségnek ráadásul nem passzió volt a kenyérkereset, hiszen már a nők fizetése is elengedhetetlen volt a mindennapokhoz.

Mit lehet kezdeni havi kétszáz pengő fixszel?

A múlt század első évtizedeiben volt egy szakma, ahol mind nagyobb számban jelentek meg a nők: a tanítónői pályán. Ez nyílt meg a leghamarabb a nők előtt, hiszen az első tanítóképző az 1850-es években tárta ki kapuit a lányok előtt. Jellemzően alsó-középosztálybeli családok lányai jártak ide, akik keresetükből aztán saját magukat és a családjukat támogatták. „Azért lettem tanítónő, hogy magam legyek cselekedeteim ura” – mondja Bródy Sándor A tanítónő című színdarabjának címszereplője. A fiktív Tóth Flóra ambícióival valószínűleg nem volt egyedül, sok fiatal nőnek ugyanis a tanítónői pálya volt az egyedüli lehetősége arra, hogy belépjen a munkaerőpiacra. A nőket jellemzően az oktatással, a betegápolással kapcsolatos szakmákba engedték be először, amelyek könnyebben összeegyeztethetőek voltak a hagyományos női szerepekkel, de például az ügyvédi pálya sokáig elérhetetlen volt számukra.

Mindenesetre a tizenkilencedik század végén, majd a huszadik század első évtizedeiben egyre többen lettek olyanok, akik nem, vagy nem pusztán a vagyonukból tudták fenntartani megszokott életmódjukat. A harmincas évek slágere szerint „havi kétszáz pengő fixszel” az ember könnyen viccelt. Ez az összeg akkortájt nagyjából megfelelt egy középosztálybeli hivatalnok vagy tanár fizetésének, és ekkora pénzzel – a sláger szövege szerint legalábbis – már bárki férfiember akár nősülésre is adhatta a fejét. De mi történt akkor, ha ezt a havi fixet a nő akarta megkeresni? A korabeli nők karrierlehetőségeiről és a társadalmi reakciókról Fónagy Zoltán történésszel, Svégel Fanni etnográfussal és Szécsi Noémi íróval beszélgetett Ruff Orsolya és Szeder Kata.

Az irodalmi szövegrészletek Nagypál Gábor és Petrik Andrea tolmácsolásában hangzanak el.

A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósult meg.

Címlapi kép: Fortepan / Keveházi János

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Austen hősnőjének pusztán szórakozás, ami másnak az élet maga [Az Austen-projekt]

Az Austen-projekt következő podcast-adásának témája az önjelölt és elbizakodott házasságszerző Emmáról szóló regény lesz. Tíz jellemző idézettel hangolódunk a beszélgetésre.

...

Kik voltak azok a nők, akik 150 éve alakítják a fővárost? – Budapesti nők [Podcast]

Miként hatottak a nők Budapestre és hogyan hagyták rajta kéznyomukat? Milyen lehetőségeket és életutakat kínált nekik a város? Most induló Budapesti nők című podcastsorozatunkban őket kutatja Ruff Orsolya és Szeder Kata, valamint szakértő vendégeik.

...

Az ajtó titkokról, bizalomról és árulásról mesél [A Szabó Magda-titok 4.]

A titok, az árulás és az emberi méltóság megőrzésének is a regénye Az ajtó, Szabó Magda egyik legnépszerűbb könyve, amely egy tragikus történet szálainak felfejtésén keresztül mutatja be egy bonyolult érzelmi háló legapróbb részleteit. Negyedik részéhez ért A Szabó Magda-titok.

Olvass!
...

Egészségesnek lenni valójában egyenlő az őrülettel - Olvass bele Fehér Boldizsár novellájába!

Fehér Boldizsár egy groteszk és humoros prózában mutatja meg, hogy bárki, bármelyik pillanatban megőrülhet.

...

Mi a bánat történt a kamaszokkal a 2010-es évek elején?

A kamaszok szoronganak, szenvednek, elszigetelődnek és dühösek. Ez lehet az oka. 

...

Kell egy applikáció, ami fordít felnőtt és kamasz között – Olvass bele a Tárgyalhatunk című kötetbe!

Ecsédi Orsolya, akit a gyerekirodalom kidolgozatlan témái érdekelnek.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

Hírek
...

Schillinger Gyöngyvér nyerte idén a Békés Pál-díjat

...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

...

Távozik a Színház folyóirat szerkesztősége

...

Meghalt Richard Chamberlain, a Tövismadarak csábító papja

...

Krasznahorkai László regénye rangos irodalmi díjat kaphat Londonban

...

Mi a szabadság? Itt a Pynchon-adaptáció hosszú előzetese!