A 2013-as lista első helyzettje, a Nincstelenek természetesen nem maradhatott ki, és mivel Borbély Szilárd sajnos már régóta nincs közöttünk, így az életműkiadás szerkesztőjével, Nagy Boglárkával beszélgettünk a letaglózó, nagy sikerű regényről, fogadtatásáról és az azóta eltelt évek tapasztalatairól. A beszélgetésben szó esett még a könyv fordításairól, külföldi fogadtatásáról, az életműkiadás jövőjéről és arról is, miért nem érdemes megfosztanunk magunkat attól, hogy elolvassuk a Nincsteleneket.
2013-ban Borbély Szilárd Nincstelenek - Már elment a Mesijás? című regénye lett az év könyve szokásos évzáró listánkon. A szerző sajnos ma már nincs közöttünk, így az életműkiadás szerkesztőjét, Nagy Boglárkát kérdeztük arról, mit jelent számára ez a mai napig megrendítő szöveg, mit gondol a kánonban elfoglalt helyéről, és milyen ajánlót írna a regényhez ma.
Tovább olvasokErdős Virág ezt is el című, hamar szenzációvá váló kötetét is elővettük, és a szerzővel podcastban beszélgettünk a versgyűjtemény keletkezéséről, a megjelenés óta történtekről és arról, hogyan élte meg az akkori sikert, és hogy szabad-e anyagilag jól járni egy ilyen, fontos társadalmi, közéleti problémákat taglaló kötettel.
Visszapillantó rovatunkban a 2013-as év végi toplistánk köteteit olvassuk újra. Tíz éve jelent meg Erdős Virág ezt is el című verseskötete, ami hamar jelenséggé vált, szenzáció lett. De hogyan élte meg a költő a sikert, és miért tartja ma már némileg károsnak a kötet körüli felhajtást? Erdős Virággal beszélgettünk.
Tovább olvasokLjudmila Ulickajáról portrét készítettünk, hiszen az orosz író 2013-ban Örökbecsű limlom című kötetével az akkori listánk 22. helyére került. A cikkben nagyívű, sokszínű életművét próbáltuk meg átfogni, és érintettük olyan fontos köteteit, mint a Médea és gyermekei, a Kukockij esetei, vagy a valós eseményeken alapuló Daniel Stein, tolmács.
Visszapillantó-sorozatunkban ezúttal Ljudmila Ulickajáról készítettünk portrét, 2013-ban ugyanis Örökbecsű limlom című kötetével a top50-es listánkra került.
Tovább olvasokSzintén a 2013-as lista előkelő helyén szerepelt az amerikai Jonathan Franzen, méghozzá Erős rengés című könyvével, melyről az író magyar szerkesztőjével, a 21. Század kiadó főszerkesztőjével, Berta Ádámmal beszélgettünk. Szó esett többek között arról, mennyire tudatos író Franzen, illetve arrólis, hogy Stephen King miért rajong a regényeiért.
Visszapillantó rovatunkban a 2013-as év végi listánkon szereplő könyveket poroljuk le. Jonathan Franzen az Erős rengéssel szerepelt rajta. A kötetről, a Nagy Amerikai Regényíró skatulyájáról meg a franzeni mondatról az amerikai író magyar szerkesztőjével, Berta Ádámmal beszélgettünk.
Tovább olvasokNeil Gaiman Óceán az út végén című regénye a 2013-as lista 15. helyén végzett, és a szerző saját bevallása szerint is “a legszemélyesebb és legintimebb” könyve, ami egy, a feleségének szóló novellából nőtte ki magát regénnyé. Visszapillantó-sorozatunk részeként egy-egy hangsúlyos motívumon keresztül azt néztük meg, milyen erős szálakkal kötődik a regény Gaiman életművéhez és a saját emlékeihez.
2013-ban az Óceán az út végén 15. lett a top50-es listánkon. Visszapillantó-sorozatunk részeként egy-egy hangsúlyos motívumon keresztül nézzük meg, milyen erős szálakkal kötődik a regény Gaiman műveihez és életéhez.
Tovább olvasokAz egyik legemlékezetesebb magyar verseskötet, a Polaroidok is szerepelt tíz évvel ezelőtti listánkon, ezért Simon Mártonnal podcastben a kötetben kézzelfogható radikális váltásról, a nehezen feldolgozható sikerről és arról is beszélgettünk, hogyan vette át a képi kultúra a hatalmat a szöveg fölött.
Simon Márton Polaroidok című verseskötete 2013-ban jelent meg, akkor a Könyves ötvenes toplistjára is feljutott, és óriási siker lett. Tíz év múltán, Visszapillantó-sorozatunk újabb részében a szerzővel beszélgettünk a könyv rövid verseinek műfajáról, előképeiről, és arról is, hogyan alakítja át az embert a hirtelen jött népszerűség.