Azért találtuk ki a boszorkányokat, hogy több pénzünk legyen, a nők pedig hallgassanak

Azért találtuk ki a boszorkányokat, hogy több pénzünk legyen, a nők pedig hallgassanak

Általában feketén-fehéren gondolkodunk a boszorkányokról, rondák, gonoszak, sunyik, tehát biztosan eredendően rosszak. Viszont Silvia Federici, feminista gondolkodó pontosan arra hívja fel a figyelmünket, hogy a boszorkány képe arra kellett, hogy a kapitalizmus kereke gördülékenyen forogjon tovább.  Valójában a nők, akiket boszorkánysággal vádoltak igazából csak szegények és mérgesek voltak azért mert a fejlődő világban nem kaptak helyet. 

Szabolcsi Alexander | 2025. március 08. |

A boszorkányok mindenki számára ismerősek, a gyerekmeséktől kezdve a könyveken át a hollywoodi filmekig mindenhol ott vannak, de nemcsak karakterek, hanem jelmezek, díszek, festmények formájában is. Nagy orrú, bibircsókos, mogorva, öreg nők kalapban és seprűvel, akik legtöbbször gonoszak. Abba viszont ritkán gondolunk bele, hogy ez az ártatlannak tűnő mesei karakter igazából a nőgyilkosságokat és az elnyomást szimbolizálja.

Silvia Federici
A boszorkányüldözésektől a nőgyilkosságokig
Ford. Piróth Attila, Théâtre le Levain / Mérce, 2024, 144 oldal.

Silvia Federici olasz-amerikai filozófus elsősorban feminista és marxista gondolkodó, illetve aktivista. Tanított New York-i és nigériai egyetemeken, 1972-ben társalapítója volt a Nemzetközi Feminista Kollektívának, több írása is foglalkozik a nők jogaival és társadalmi szerepével. Legismertebb művei a boszorkányüldözés témáját járják körül, mint például a nemrég megjelent A boszorkányüldözésektől a nőgyilkosságokig című könyve.

Ebben Federici egy átfogóbb megközelítést ad a boszorkányok értelmezéshez. Ugyanis szerinte azért terjedt el a boszorkány alakja, mivel a korai kapitalizmusban a beilleszkedni nem képes nőket – sokszor az öregeket és az özvegyeket – el kellett távolítani az útból. Az új világrendben ugyanis nem volt szükség sem „buja”, sem „egyedülálló” nőkre, csakis háziasszonyokra és feleségekre. Ez az elnyomás pedig ma is tart.

Anglia a kapitalizmus hajnalán

Federici arra hívja fel a figyelmet, hogy a nők helyzetét nagyban meghatározta, hogy milyen gazdasági és társadalmi átalakuláson ment át Anglia a 15. századot követően. Az elszegényedett vagy egyedülálló nők nem tudtak megfelelően pénzhez jutni, a kialakuló családmodellbe nem illettek bele, és sokszor hasznos, kihasználatlan földeket birtokoltak. Vagy éppen azért, mert kisemmizték őket, hangot adtak a tiltakozásuknak.

Ezzel pedig kialakult egy közös ellenségkép, a „hasztalan, mérges nő”, aki hamarosan egyenlő lett a boszorkánnyal.

Ekkoriban Európa elkezdett pénzközpontúvá válni, Angliában nagy változások mentek végbe, az addig szabadon használható földek magánkézbe kerültek, adókat és bérleti díjat vetettek ki, a szegények segélyezését korlátozták, a gyarmatosítás miatt pedig megjelent a globális kereskedelem – vagyis elindult a kapitalizmus. A földekből származó pénz a földesuraknál és a kereskedőknél halmozódott fel, és kialakult egy új elit, ez pedig tovább növelte a társadalmi egyenlőtlenséget és kiszolgáltatottságot.

-

A társadalom szegényebb rétegeinek a megélhetése romlott, ez pedig legnagyobb részben az egyedülálló és szegény emberekre volt hatással, azon belül is a nőkre.

De Federici szerint a termelés fontossá válásával a társadalom és a gondolkodás is átalakult.

A család és a munka felértékelődött: a nők anyák és feleségek, a férfiak pénzkeresők lettek, a gyerekekben pedig a munkaerő-utánpótlást látták. A biztonságot pedig az jelentette, ha az emberek megfeleltek a társadalmi normálnak. Így nehéz helyzet várt azokra, akik megözvegyültek, elszegényedtek, vagy akiknek nem voltak utódaik.

A női szexualitás mint hatalom

De miért éppen a nők lettek a boszorkányok? A könyv szerint ennek két alapja van: a szexualitás és a társadalomban betöltött szerep. A boszorkányok sokszor olyan nők közül kerültek ki, akik „erkölcstelen életet folytattak”, azaz több férfival is lefeküdtek, házasságon kívüli gyerekeik születtek, „kicsapongó” és „buja” életet éltek, vagy éppen gyógyítóként tevékenykedtek, növényekkel és „varázsigékkel” segítettek az embereken, és ez nagy népszerűséget jelentett nekik a közösségekben.

A két nőalakban, azaz a csábítóban és gyógyítóban közös, hogy kívül helyezkednek el a társadalmon. Nem köti őket a házasság, a gazdasági (férjtől való) függés, a templomba járás stb.

A kapitalizmus megjelenésével a buja nő hasztalanná, a füvesasszony pedig veszélyessé vált.

Az előbbi azért, mert nem vesz részt a kialakult gazdasági körforgásban, az utóbbi pedig mert alternatív megoldásokat kínált a fennálló rendszerrel szemben.

-

A kapitalizmus előtt a szülés képessége miatt az emberek úgy tekintettek a nőkre, mint akik állandó kapcsolatban vannak a természetfelettivel. Azaz az élet és halál ismerőinek hitték őket. Ez olyan hatalmat adott a kezükbe, amellyel füvesasszonyként, bábaként vagy nevelőként nagy befolyással bírtak. Ezt pedig a kapitalizmus fegyelmet és rendet követelő struktúrája nem engedhette meg magának.

A boszorkányok nem mások, mint a kitagadott nők

A boszorkányüldözés valójában nem más, mint a társadalom szélére szorult nők büntetése és eltüntetése.

A „boszorkányként” való megbélyegzéssel (és elégetéssel) ezek a nők morális és társadalmi alapon is elítélhetővé váltak. Azaz: ha nem akarsz elégni, akkor be kell illeszkedned. Kapóra jött, hogy a „rossz” nő, azaz aki nem családanya vagy feleség volt, az akkori hagyományok és vallás szerint egyenlővé vált az ördöggel. Ezzel pedig erkölcsi példát jelentett a többi nő számára.

A változások miatt rengeteg nő elszegényedett és egyedülállóvá vált, továbbá dühös volt azért, mert a társadalom cserben hagyta. Innen ered a ma is ismert boszorkányképünk, azaz egy vén, visszataszító, dühös nő, aki bántani akar mindenkit. Pedig ezzel mi is bedőlünk annak, hogy ezek a nők nem emberek voltak, hanem maga a gonosz.

„Perbefogóik azzal vádolták őket, hogy veszekedősek, rossznyelvűek, viszályt szítanak a szomszédok között – és ezeket a vádakat a történészek sokszor elfogadták. De vajon a fenyegetésekből és a rosszindulatú szavakból nem az elszenvedett igazságtalanságok kiváltotta haragot és az abból fakadó sértettséget, a kirekesztés elutasítását kellene kiolvasnunk?” – írja Federici a könyvben.

Azok a nők, akik nem égtek el a máglyán, átalakultak. A női szerep a család alapja lett, ahol a munkásember képes levezetni a feszültséget, egyúttal pedig a szüléssel az utánpótlást is biztosította. Az ettől eltérő viselkedést pedig démonizálni kellett, hogy a munkások fegyelmezettek maradjanak. Mert a „buja nő” alakja – akárcsak Kirké vagy Lilith – elveszi a férfiak figyelmét, és ezzel eltávolítja őket a munkából.

A kapitalizmus működéséhez tehát a nők társadalmi hatalmát semmissé kellett tenni.

Aki nincs velünk, az ellenünk van

Silvia Federici tehát arra mutat rá, hogy a gazdasági változások hosszú távon társadalmi következményekkel járnak, akárcsak a boszorkányok esetében.

Ez pedig mind a mai napig tart, hiszen a patriarchális társadalom miatt a nők megkülönböztetett szerepe ugyanúgy hozzájárul az ellenük irányuló erőszak gyakoriságához, sőt annak enyhébb megítéléséhez is.

Az elnyomás problémája viszont nem ért véget a múltban. A kapitalizmus egy olyan gondolkodást hozott létre, ami ma is elfogadja a nők elleni erőszakot, sőt a modern boszorkányüldözést is.

Indiában, Nepálban, Pápua Új-Guineában és Afrikában ma is van boszorkányüldözés, utóbbinál pedig igen gyakori, sőt külön boszorkányvadászok is léteznek. Az ok pedig igen „hétköznapi”, sokszor csak azért üldözik el vagy ölik meg a „boszorkánysággal vádolt” idős nőket, hogy a földjüket megszerezzék. Pont úgy, ahogy 500 évvel ezelőtt.

Fotó: Youtube / Wikipédia Commons

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A boszorkányokról szóló álom felszítja az elnökasszony dühét – Olvass bele a provokatív lengyel regénybe!

Most elolvashatsz egy részletet a lengyel ökofeminista író, Agnieszka Szpila regényéből, melyben egy olajvállalat elnöke boszorkánykarrierre vált, hogy megmentse a világot.

...

Boszorkányüldözésről írt könyvet az egyik kivégzett salemi nő leszármazottja

Úgy érzi, a mai napig nagyon sok tévhit él az emberekben a boszorkányüldözésekkel kapcsolatban.

...

Amikor a mexikói boszorkányt holtan találják a csatornában, a gyilkosság gyanúja két fiúra terelődik

Prostitúció, babona, korrupció, kábítószer, nyomorúság közepette játszódó, brutális história. Hogy ki a gyilkos? Az igazság a tények tükrében eltörpül a valóság mellett. Olvass bele!

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

Kiemeltek
...

Milyen könyvektől világosodott meg Saxon A Fehér Lótuszban?

A Fehér Lótusz harmadik évadában is fontos szerep jutott a könyveknek, gyakorlatilag megváltoztatták az egyik legizgalmasabb karakter életét.

...

George R. R. Martin elsírta magát: feltámasztották a Trónok harcából is ismert óriásfarkasokat

Ilyen, amikor a Trónok harca valóság lesz. 

...

Életre ítélve: Tompa Andrea regényéből készült színdarab az Örkényben

Megnéztük az Örkény Színházban a Tompa Andrea Sokszor nem halunk meg című regényéből készült adaptációt.

Olvass!
...

Olvass bele az alakváltó kamaszról szóló sziporkázó ifjúsági fantasy regénybe, ami meghódította a világot!

A Woodwalkers fantasy sorozatot már tíz nyelvre lefordították, és film is készült belőle. 

...

Tényleg mindig az anyós a hibás? – Olvass bele A válás szerzőjének új regényébe!

Vajon egy anyós mindig szükségszerűen maga a megtestesült ellenség? Mutatunk egy részletet Moa Herngren regényéből.

...

Hogy igazán megismerd önmagad, meztelen férfiakat kell bámulnod - Olvass bele!

Kelet-Európa talán mindannyiunk számára ismerős kifejezés, de egy bolgár fürdő olyan titkokat rejt, amire talán egyikünk sincs felkészülve. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik
Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Mi lehet Bán Mór Hunyadi könyvsorozatának titka, amiből minden idők legdrágább magyar produkciója készült?