Érzelmi alapon, szabályokat elvetve, hősiesen küzdve - Így rendszerezünk a saját könyvespolcunkon! (Első rész)

Érzelmi alapon, szabályokat elvetve, hősiesen küzdve - Így rendszerezünk a saját könyvespolcunkon! (Első rész)

Néhány napja már könyvet is lehet kölcsönözni a ferencvárosi Tompa17 kávézóban: a szabadpolcos rendszerben ezer cím közül válogathat, aki betér egy kávéra vagy sütire. A könyvtár a Könyves Magazinnal együttműködésben indult el, ez pedig jó alkalmat szolgáltatott arra, hogy szemügyre vegyük a saját polcunkat. Aki foglalkozásából adódóan szinte állandóan könyvekkel foglalkozik, annak már-már törvényszerűen halmozódnak a kötetek az otthonában, egy idő után pedig ezeket rendszerezni kell. De milyen szisztémát követnek a Könyves munkatársai, milyen kötetek kerülnek kiemelt helyre, vagy éppen A Dobozba? A személyes beszámolókat két részletben közöljük - íme az első!

Könyves Magazin | 2023. július 18. |

A közelség fontos

Több a non-fiction könyvünk, mint az irodalom - állapítottam meg hétvégén. Kicsit meglepődtem, kicsit nem, elvégre már a beköltözés után feltűnt, hogy a rendelkezésünkre álló, véges számú polc jelentős részét a mindenféle tudományok képviselői töltik meg. Igaz, a mese- és mítoszgyűjteményem még apámnál várja dobozokban, hogy végre elhozzuk. Az előző lakásban vagy hat polcot elfoglalt, hiányzik, de most fogalmam sincs, hová tenném. Mármint majd a hálóba, nyilván, ott tartom a spekulatív könyveket is, valahogy a közelség fontos. Amikor levetkőzzük, amit aznap ránk pakolt a társadalom, mi marad? A népmesék, meg a mítoszok, meg a belőlük táplálkozó irodalom. Idekint, a nappaliban még mindig ömlesztett az állapot, de

hősiesen küzdök, hogy felépítsem a régi rendszert.

Az irodalom népek szerinti bontásban, a non-fiction tudományterületenként. Az utóbbi időben a legjobb barátom a doboz lett. Ugyan minden költözéskor átválogattuk a könyveinket, a szigorunk (haha) újra meg újra lecsap, mert hát muszáj bevallanunk, hogy ezt vagy azt úgysem olvassuk el/újra. Az érzelmi kötődés persze verhetetlen érv ebben a játszmában is. A hétvégi pakolásnál aztán megint landolt pár kötet a dobozban: amit nem visznek el belőle a barátok, az megy a könyvtárba. A doboz a város barátja is. (SA)

A könyv kivétel

Nagyon szeretek kidobni dolgokat. Amit egy ideje nem használok, könnyű szívvel ejtem a kukába, még valamiféle megkönnyebbülés is átjár ilyenkor. A tipikus gyűjtögető ellentéteként azt gondolom, ha valami egy jó ideig nem kellett, akkor valószínűleg ezután sem lesz jó semmire. Szeretem a nagy tereket, az üres felületeket, megőrjít a zsúfoltság, az összevisszaság, talán éppen ezért dobok ki bármit különösebb probléma nélkül. Hiszen a tárgy csak egy tárgy, nem több, nem emlék, mert az emlék nem a tárgyban van, hanem bennem. A könyv azonban kivétel, azt ugyanis nem tudom kidobni.

Költöztetem, rakosgatom, több sorba, egymás tetejére, állítva, fektetve, keresztbe,

bárhogy, csak férjen el még valahogy a polcon. Nem értem a ragaszkodásom, hiszen elvileg a könyv is csak tárgy - akkor miért nem tudom a kukába hajítani? A könyv az életem középpontja, szakrális dolog, mánia, szinte fétis. Már a látványa, az illata megnyugtat, pláne, ha egy egész könyvespolcnyi, vagy még annál is több vesz körül. Hogy milyen az enyém? Több is van, de a legnagyobb egy kamrapolcokból összeszerelt, egyre bővített szerkezet, melyen természetesen nem színek szerint (a könyv sok minden, de biztosan nem lakberendezési alapanyag), de valamiféle elgondolás alapján rendeztem el a könyveimet. Az én közepesen rendezetlen polcomon van magyar és világirodalom, mindkettő kortárs és klasszikus felosztásban, műnemek szerinti bontás is jó lenne, de az nincs. Külön polcokon sorakozik a filozófia és az irodalmi szakkönyv, illetve a tanári könyvek. Van gyerekpolc is (bár ennek nagy része inkább a gyerekszobákban), és van a minden egyéb, ahol krimik, pszichológiai témájú és nonfiction könyvek találhatók. Ez az elmélet, a gyakorlat pedig az, hogy oda teszem, ahová befér. Ahol van még egy rés, egy apró hiátus. Két hét múlva új lakásba költözünk, ahol, remélem, lesz hely egy plusz polcnak és lehet tiszta lappal, rendezetten kezdeni. (KO)

Nincs szabály

Mostanában könyvekkel edzek. Bárhová megyek (az utóbbi időben pedig állandó mozgásban vagyok, egyik lakásból költözöm a másikba, aztán vissza a szüleimhez, néha Londonba a barátomhoz), viszem magammal a könyveimet. Na jó, nem az összeset, de az aktuális olvasmány(ok) mellett a szívemnek kedves kötetek is gyakran velem jönnek. Sokan kérdezik, minek cipelem, ha nem is olvasom? Hát azért, mert ebben az őrült összevisszaságban a könyvek jelentik a biztonságot. Amikor ideiglenesen letelepedek,

mindenek előtt a könyveknek kell helyet találni.

A rendszerezéssel kapcsolatban az a szabály, hogy nincs szabály. Úgy rendezem, ahogy tetszik, ahogy esztétikusnak látom, de leginkább mégis érzelmi alapon. Azok a kötetek, amelyek valamiért különösen fontosak, mindig olyan helyre kerülnek, ahol ébredéskor azonnal meglátom őket. Így jutott el például Paul Auster 4321 című kötete a belvárosi lakás galériára vezető lépcső legfelső fokára, a nyaraló ablakpárkányára, gitártok és zongora tetejére, ehhez képest most elég unalmas helyre került szegény, csupán egy hétköznapi éjjeliszekrényre. A könyvespolcra (amiből az igazi egyelőre a gyerekkori szobámban van) úgy tekintek, mint egy naplóra. Lehet, hogy most sokan felszisszennek, de szamárfülezek, ráadásul minden kötet elejébe írok pár sort. Így amikor leveszek egy könyvet a polcról és elolvasom a rövid jegyzetet, minden érzés és emlék előjön abból az időszakból, amikor olvastam. Ez persze egyre nehezebben megy, mostanában a családi ház eddig üres polcaira is kiterjed a könyvtáram, ami egyelőre továbbra is keresi végső helyét. (SE)

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A britek könyvespolcán a káosz az úr

Egy könyvespolcot szerzők, műfajok vagy akár színek szerint is rendezhet a tulajdonosa - a britek többsége ugyanakkor csak találomra pakolja a könyveit.

...
Hírek

Így találta meg a könyveket Umberto Eco hatalmas könyvtárában

A rózsa neve írójának gigantikus könyvtára volt, ő azonban pontosan tudta, mit hol kell keresni.

...
Hírek

Kölcsönözz a Könyves Magazin és a Tompa17 kávézó könyvtárából!

Ezer magyar és világirodalmi címmel elindult a Tompa17 kávézóban a szabadpolcos kölcsönzés. Margaret Atwoodtól Kurt Vonnegutig rengeteg élmény várja az olvasókat.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Hírek
...
Hírek

Jakupcsek Gabriella: Van boldogság a B oldalon

...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Hírek

Meghalt András Ferenc, a hazai krimit új alapokra helyező rendező

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben