„az idő tömblekvárja oly drabális”  –  Parti Nagy Lajos 70 éves

„az idő tömblekvárja oly drabális” – Parti Nagy Lajos 70 éves

A kortárs magyar irodalom legendás alakja, sokoldalú és sokműfajú szerző, versekkel indult, írt elbeszélésköteteket, regényt és tárcanovellákat, fordított drámákat. Összetéveszthetetlen, eredeti hangú alkotó, védjegye a nyelvvel való kísérletezés, a hagyományos lírai megszólalás destruálása. Posztmodern költőkirálynak is nevezik, lebontja és újjáalkotja a tradíciót, szövegeibe rontott nyelvi elemeket épít, az elit- és popkultúra regisztereit „könnyelműen” keveri, mégis, vagy épp ezért tudható, hogy a magyar nyelv egyik legnagyobb ismerője. Nagyon nagy szerepe van egy új lírai beszédmód kialakulásában, miközben állandó kísérői a humor és az irónia, semmit sem vesz komolyan, közben, ha a nyelvről van szó, mégis halálosan komoly. Szívesen visel álarcot és bújik fiktív alkotók (Sárbogárdi Jolán vagy Dumpf Endre) bőrébe. Rengeteget írnak róla, sokan olvassák, legalább harminc díja van, ő az élő magyar líra, és ma hetvenéves. Isten éltesse Parti Nagy Lajost!

Kolozsi Orsolya | 2023. október 12. |

Nem kérdés, hogy Parti Nagy Lajos számára mennyire fontos a hagyomány, és ezt számtalan parafrázisa, nagy elődökre utaló vagy emlékező műve bizonyítja. Azért tudta megújítani a magyar líra nyelvét (persze többek között Oravecz, Petri és Tandori „társaságában”), mert pontosan tudta és érezte, mit lehet újraírni, darabjaira szedni, rommá törni és újraépíteni. Mindig is érdekelték az elődök, érdeklik a kortársak is, és hatnak is rá vitathatatlanul. De ugyanez megfordítva is igaz: hatása már most megkerülhetetlen.

A posztmodern Kazinczy. Egy mai nyelvújító – hatásán aligha léphet túl, aki a húrok pengetésébe kezd”

– írta róla Keresztury Tibor, és valóban, költők, írók generációi nőttek fel a sorain, ismerték meg azt a nyelvet, mely most már az ő hagyományuk kikerülhetetlen része. 

A születésnapra készülődve éppen ezért magyar költőket, pályatársakat kértünk, hogy köszöntsék a szerzőt, és ehhez sorvezetőként meg is adtunk néhány szempontot. A legtöbben a Parti Nagy által életre keltett Dumpf Endre nevében írták meg alkalmi versüket. A kórházkertben lézengő létiparos nevében, akinek őszológiai gyakorlatai, „szellemi, érzelmi, nyelvi bakugrásai” eltalálják az olvasót, aki egyszerre dilettáns költő és a katarzis feketeöves mestere, és már most a magyar irodalom felejthetetlen fikciója. A mai naptól külön cikkekben közöljük majd a köszöntőverseket, de most ízelítőül megmutatjuk a versek kezdősorait és a résztvevő szerzőket:

„Ha az idő karaván, / te se lehetsz koravén.” (Turi Tímea)

„…Bullshit. Bullsitt. Ez törmelék. / És épp nyelvrommá posztmodermed.” (Fehér Renátó)

„Én Mintamókus már sosem leszek: / mind szürke, mindegy-forma, s tán dilett.” (Tóth Krisztina)

„Caplatok otellószívemet cipelem / megdobolok masnirá teker cselem” (Mesterházy Balázs)

„Nyílik virág sok a réten, / És sok réten nyílik virág,” (Vajna Ádám)

„lám, nyakunkba dőlt húsz-huszonhárom, / popslágergyanútlan évezred,” (André Ferenc)

„Sárga, vörös radírokat / láttál az éjjel, kaptattak” (Áfra János)

Ősz halántékodon púder játszik, / De kérünk, a nótánkat húzd el táncig!”(Závada Péter)

„Herr es ist Zeit / melancolnám kiszürcsölöm” (Babiczky Tibor)

„Télitalálatos szelvény / hosszabbított részeredmény" (Lackfi János)

Nyitókép: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Parti Nagy Lajos hőse képzeletviharra, álomszerű írói ideglázra gyanakszik

A Hősöm tere író hőse különös, nem kívánt kapcsolatba kerül szomszédaival, akik alakzatba rendeződve járnak, egyre bátrabban randalíroznak és zsarolnak, holott biológiai identitásukat nézve egyszerűen csak galambok. Olvass bele!

...

Parti Nagy habszódiája tobzódik a romantikus érzelmekben és a nehéz férfibánatban

Első megjelenésekor szerzőként Sárbogárdi Jolán neve volt feltüntetve a borítón, mára a regény a Parti Nagy Lajos-életmű szerves része, emblematikus darabja. Olvass bele A test angyalába!

...

Bödőcs Tibor és Parti Nagy Lajos is az őszi Margó vendégei között

Minden eddiginél több külföldi szerzőt és régóta várt könyveket hoz a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár október 12. és 15. között. 60 program, 11 külföldi író, több mint 50 könyvbemutató, 4 napon át – ez várható az őszi Margó Irodalmi Fesztiválon és Könyvvásáron októberben.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.