Az elmúlt fél-egy évben több olyan film is a mozikba került, ahol a főszereplő szerelmespár tagjai között jelentős korkülönbség volt – a nő javára. A héten debütáló Bridget Jones 4.-ben a címszereplő egy 29 éves fiú mellett próbálja kiheverni Mr. Darcy elvesztését. Pár héttel korábban került a mozikba a Jókislány című erotikus thriller, amiben Nicole Kidman folytat viszonyt egy gyakornok fiúval. Robinne Lee azonos című regényéből készült A rólad alkotott kép című romantikus filmben pedig Anne Hathaway jön össze egy huszonéves rocksztárral.
Mennyi a túl sok?
Ezen alkotások láttán egyre több felületen tematizálni kezdték, hogy vajon mennyi a „megengedett" korkülönbség egy párkapcsolatban. A Z-generáció szigorú mérték szerint mér: míg a vásznon és a regényekben virágzik ez a történettípus, úgy tűnik, ez a korcsoport sokkal kisebb korkülönbséget tart elfogadhatónak.
Például Robinne Lee fent említett könyvét egyenesen a groominggal hozták összefüggésbe, mert a női karaktert az akkor 40-es szerző magáról mintázta, a fiatal, 17 év körüli fiút pedig, akiről fantáziál, Harry Styles énekesről.
Mutatunk néhány további példát az irodalomból, ahol a nagy korkülönbség ellenére (vagy pont emiatt?) szeretnek egymásba a felek.
Jane Austen: Emma, Értelem és érzelem
Az első inkriminált szerzőnk rögtön az idén 250 éve született Jane Austen, aki két regényében is meglehetősen nagy korkülönbségű szerelmeseket írt. Az Emma főhősének születésekor a későbbi férje, a szomszéd birtok ura már 16 éves volt. Ezt a tényt és a kettejük közötti intellektuális különbséget egy beszélgetésben maguk a szereplők hozzák fel. Némelyüket nem is pusztán ez a tény zavar, hanem hogy
Mr. Knigthley egyfajta pótapa szerepet tölt be a lány életében, irányítja, terelgeti őt.
Ennek ellenére Donwell ura általában csak egy hajszállal marad el népszerűségben Mr. Darcy mögött.
Hasonló a helyzet az Értelem és érzelem esetében. A romantikus lelkű Marianne mindössze 16-17 éves a regény elején, míg Brandon ezredes már 35 éves. Itt azért is érződik nagyobbnak a különbség, mert az eleinte Willoughby után epekedő lány rendszeresen megjegyzéseket tesz arra, hogy az ezredes milyen élemedett korban van. Erre egy kicsit rá is játszik, hogy a legismertebb, Emma Thompson-féle 1995-ös feldolgozásban a Brandont alakító Alan Rickman valójában már a 40-es évei végén járt, a Marianne-t játszó Kate Winslet pedig 20 volt.
Choderlos de Laclos: Veszedelmes viszonyok
Az 1792-ben kiadott kötet a korabeli szokások szerint valódi levelek gyűjteményének álcázta magát, melyekben az ármánykodó Valmont vikomt és Merteuil márkiné kicsinyes társasági játékokba bonyolódnak a saját szórakoztatásukra. A márkiné egyik ilyen húzása a volt szeretője elleni bosszú. A férfi ugyanis faképnél hagyja, és egy jó családból való, zárdában nevelkedő 15 éves lány, Cecile személyében választ magának feleséget. Merteuil azt tervezi, hogy megrontja a lányt még a házasságkötés előtt.
Előbb Valmontot kéri meg a feladatra, a férfi azonban a híresen erényes Madame de Tourvel becserkészésével van elfoglalva, így a márkiné a lány zenetanárát, a 20 éves Danceny lovagot próbálja rávenni a dologra. Végül Valmont mégis elcsábítja Cecile-t, a márkiné pedig Dancenyt. A két főhős kora nincs kimondva a könyvben, de a múltjukra való tekintettel feltehetően Cecile anyjával egyorúak lehetnek. Az 1988-as filmadaptációban a márkinét az akkor 41 éves Glenn Close, a vikomtot pedig a 35 éves John Malkovich alakította.
Stendhal: Vörös és fekete
Maradva a franciáknál, elérkeztünk a középiskolai kötelező olvasmányok legmegosztóbb kérdéséhez: De Rênalnét vagy Mathilde-ot kellett volna választani Juliennek? A tehetséges ifjú, Julien, aki a szíve szerint a napóleoni háborúkban lenne katona, saját korában papnak készül egyetlen megmaradt karrierlehetőségként. Felemelkedésének első állomásán házitanítóként dolgozik a De Rênal családnál, ahol hamarosan viszonya lesz az asszonnyal.
A 30 év körüli De Rênalné és a 19 éves Julien szerelme valódinak bizonyul,
annak ellenére, hogy mindketten hibáznak. Hiába ejti teherbe a férfi a korban hozzá közelebb álló Mathilde-ot és tervezi elvenni, ezzel egy nemesi családba beházasodva, valójában a lány sem szereti őt és viszont.
Guy de Maupassant: A szépfiú (Bel-Ami)
Georges Duroy paraszti sorból származó volt katona, aki egy jelentéktelen újságnál dolgozik titkárként. Előmeneteléhez a szerencséjét és a jóképűségét is kihasználja. Korábbi parancsnoka, Forestier segítségével újságírói pozíciót kap, a cikkek megírásában pedig Forestier felesége,
Madeleine segédkezik, aki eleinte megírja, majd csak tökéletesíti a férfi írásait.
Bemutatja a szalonjába járó befolyásos politikusoknak, és belső információkkal látja el a munkájához. Duroy viszonyt kezd Madame de Marelle-lel, egy másik befolyásos társasági hölggyel. Szexuális szolgálatait felajánlja Madeleine-nek is, de a nő visszautasítja. Amikor meghal a férje, Duroy megkéri a kezét és az asszony igent mond. Az újságnál azonban gúnyolják, hogy a feleségének köszönheti a sikerét és ő írja a cikkeit. Karrierjét továbbra is a társaségbeli hölgyek hálószobáin át navigálja.
Daphne du Maurier: Rebecca / A Manderley-ház asszonya
A regény igazi Hamupipőke-történetként indul: a név nélküli narrátorunk, egy húszas évei elején járó lány egy gazdag amerikai asszony mellett dolgozik társalkodónőként. Monte Carlóban, a hotelben összeismerkednek egy angol arisztokratával, a 42 éves Maxim de Winterrel. A gazdag hölgy hirtelen betegsége rengeteg szabadidőt biztosít a lánynak és az arisztokratának, hogy megismerjék egymást és a környéket. Elutazásuk előtt pedig megkéri a kezét. Az amerikai asszony figyelmezteti a lányt, hogy
a férfi legendásan szerette feleségét, aki hajóbalesetben hunyt el néhány éve, ő pedig soha nem foglalhatja el a helyét.
A Manderley-kastélyba visszatérve a jóslat beigazolódni látszik, a halott asszony mintha még mindig jelen lenne a házban a holmija, a szokásai és a házvezetőnője révén is. Az új feleség ráadásul a kora miatt is nehezen találja a helyét a kastély és a birtok úrnőjének szerepében.
Mario Vargas LLosa: Julia néni és a tollnok
Mario Vargas Llosa saját életén alapuló regényében a magáról mintázott 18 éves Mario szeret bele a 32 éves, elvált Julia nénibe, aki valójában nem a vérszerinti rokona. Eleinte úgy tűnik, nem jönnek ki túl jól, azonban hamarosan elkezdenek együtt moziba járni. Végül egymásba szeretnek és összeházasodnak. A regény a szerző első, Julia Urquidival kötött házasságán alapul, amelynek történetét a nő is megírta Lo que Varguitas no dijo (What little Vargas didn't say) címmel.
André Aciman: Szólíts a neveden
A 2007-ben megjelent regénynek az egy évtizeddel később készült filmfeldolgozás hozta meg a sikert. Elio szülei minden évben vendégül látnak olaszországi villájukban egy vendéghallgatót, aki segít az apa kutatásaiban. A regényben bemutatott nyáron Oliver, egy 24 éves amerikai érkezik, akivel a 17 éves Elio eleinte kifejezetten ellenséges. A helyi életbe simulékonyan beilleszkedő vendég szokásai, manírjai bosszantják a fiút, aki fokozatosan ráébred, hogy az érzelmei egészen más irányúak. És bár egy szintén ott nyaraló francia lánnyal is viszonyt kezd, hamarosan belátja, hogy Oliverre vágyik.
A regény érzékenyen és mélyen mutatja be kettejük szerelmének érzelmi és testi vonatkozásait is,
melyek egyformán fontosak. A kapcsolat azonban az ösztöndíj vége és Oliver konvencionális élet iránti elkötelezettsége miatt eleve végesre tervezett. Oliver visszautazik Amerikába és feleségül veszi a lányt, akivel előtte is járt. Elio pedig megpróbál továbblépni. Aciman 2019-ben egy folyatást is írt a regényhez, Találj rám! címmel.
Abby Jimenes: Van helyem a világodban?
Alexis Montgomery az isten háta mögötti városkában ragad egy hóviharnak és egy lerobbant autónak hála. A 37 éves nagyvárosi orvos élete látszólag tökéletes: a családjáról elnevezett kórházban dolgozik, amelynek vezetését hamarosan átveszi az apjától, a szintén szakmabeli pasijával pedig megvették álmaik házát.
A valóságban azonban ő nem sebész akar lenni, hanem a sürgősségi orvos,
pasija megcsalta, a szülei pedig csak azután veszik emberszámba, hogy a bátyját kitagadják egy nemkívánatos frigy miatt.
Mindezek után pedig elakad valahol vidéken. Egy helyi férfi, a 28 éves Daniel menti meg, akiről kiderül, hogy nemcsak a kisváros polgármestere, de gidákat gondoz, fafaragással múlatja az időt, egy csodás régi házban él és természetesen isteni teste van. És épp tíz évvel fiatalabb, mint Alexis. Ennek ellenére mindketten a legjobbat hozzák ki a másikból, ahogy az a kettejük váltott nézőpontjából elmesélt történetből kiderül. A kérdés csak az, hogy Alexis le tudja-e győzni a belé nevelt előítéleteket és az őt üldöző démonokat, hogy változtasson az életén és beengedje Danielt.
Sally Rooney: Intermezzo
Sally Rooney már első regényében, a Baráti beszélgetésekben érintette a húszas és harmincas generációból kikerülő szerelmesek kérdését, legutóbbi kötetében pedig szinte alig akad korban közeli pár. Az Intermezzóban egy testvérpár, Peter és Ivan Koubek birkózik édesapjuk halálával és általánosságban a saját életével. Az idősebbik, Peter harmincas, sikeres ügyvéd, aki két nő, gyerekkori szerelme, Sylvia és a 22 éves Naomi között vergődik. Utóbbival a kapcsolatuk meglehetősen tranzakcionális.
Ivan épp annyi idős, mint testvére szeretője.
Versenyszerűen sakkozik és meglehetősen visszahúzódó. Ő egy idősebb nővel, a vidéki városkában élő Margarettel bonyolódik kapcsolatba, amiről hamar kiderül, hogy mindkettejük számára többet jelent egy futó kalandnál. A kettejük közti korkülönbség azonban Margaret számára a saját magáról kialakított kép miatt is meghatározó.
+ Fantasy
És akkor jöjjön néhány fantasy és természetfeletti lényeket szerepeltető alkotás. Például ott van a Gyűrűk ura Arwen és Aragorn kapcsolatával.
A tünde több mint 2700 éves, a dúnadán pedig 87 éves volt a történet idején.
A Twilightban ehhez képest elhanyagolható a 17 éves Bella és a 104 éves Edward közötti korkülönbség. Kissé plasztikusabb a valós kor-látszólagos kor közötti különbség abszurditása Anne Rice: Interjú a vámpírral kötetében, ahol Lestate 25 éves korában csinál vámpírt Louis-ból és állítja meg az öregedését, míg Claudiát 5 évesen változtatja át. Vagyis ő egész életében egy kislány testében ragad, miközben egymásba szeretnek Louisszal.