Sorozat készült Jane Austen titokzatos testvéréről

Sorozat készült Jane Austen titokzatos testvéréről

A négyrészes sorozat Cassandra és Jane Austen kapcsolatát és fiatalságát mutatja be a kettejük elégett levelezése alapján. A BBC széria Gil Hornby Miss Austen című könyve alapján készült.

bzs | 2025. február 03. |

A Miss Austen című sorozat azt rekonstruálja, mi állhatott Jane Austen leveleiben, amiket a testvére, Cassandra az írónő kérésére elégetett. A négyrészes széria a készítők szándéka szerint maga is olyan érdekes, vicces és megható, mint az angol szerző művei. A színészek között a kösztümös drámák rajongói sok ismerős arcot találnak majd. 

Gill Hornby
Austen kisasszony
Gabo Kiadó, 2021, 368 oldal, Fordító: Szabó Luca

A történet 1830-ban kezdődik, 13 évvel azután, hogy a mindössze 41 éves Jane Austen meghalt. (Austennel több cikkben is foglalkoztunk, például itt, itt és itt.)

Isabellát (Rose Leslie) az a veszély fenyegeti, hogy édesapja halála után el fogja veszíteni az otthonát. Az írónő nővére, Cassandra (Keeley Hawes) siet a segítségére, a lány ugyanis rég halott vőlegényének unokahúga.

Cassandra azonban nem csupán kedvességből érkezik azonnal a helyszínre.

Van egy fontosabb, titkos indoka is: meg kell találnia egy köteg levelet, amelyek rossz kezekbe kerülve tönkre tehetik szeretett húga jóhírnevét. 

Szerencsésen rá is bukkan a keresett levelekre, amik egy csapásra visszarepítik a fiatalságába. Visszaemlékezésekből megismerjük a fiatal Cassy (Synnøve Karlsen) és Jane (Patsy Ferran) fiatalkori szerelmeit, családi vitáikat, azokat a reményeket és vágyakat, amik életüket alakították és később az írónő műveinek magvát képezték. Mindennek a felidézése pedig segít Cassandrának az igaz szerelem felé terelnie Isabellát. 

Jane Austen titokzatos magánélete 

űGil Hornbynak a sorozat alapjául szolgáló regénye abból a közismert tényből indul ki, hogy Cassandra híven a testvérének tett ígérethez, elégette kettejük levelezését, így alig tudunk valamit Jane Austen magánéletéről. Információink mind távolabbi ismerősöktől vagy a halála utáni vissazemlékezésekből származnak. 

A szereplők között több, a kösztümös drámákból jól ismert arccal találkozhatunk. A főszerepet alakító Keeley Hawes játszotta a Durrellék című sorozatban Gerald Durrell anyukáját (Gerald Durrell családjáról itt írtunk), Elizabeth Gaskell Édesek és mostohák című kötetének feldolgozásában pedig a csodaszép, de könnyelmű Cynthiát. Az Isabella szerepében látható Rose Leslie a Downton Abbey és a Trónok harca rajongóinak is ismerős lehet. 

A BBC sorozatának első része február 2-án érkezezz a BBC iPlayerre.

Forrás: BBC

Kép: Jane Austen minden portréja, többek közt ez is, Cassandra rajzai alapján készült

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kiderülhet, miért hagyta félbe regényét Jane Austen

Nézd meg a Jane Austen The Watsons című befejezetlen művéről készített dokumentumfilmet!

...

Itt a Büszkeség és balítélet sci-fi változata!

Amikor azt hittük, hogy Jane Austen regényét már minden lehetséges formában feldolgozták, akkor megérkezett a sci-fi verzió. És a rajongók imádják!

...

Jane Austent tartják a legjobb brit szerzőnek

Az Amazon Books arra volt kíváncsi, hogy Nagy-Britanniában kit tartanak minden idők legjobb szerzőjének.

SZÓRAKOZÁS
...

Stephen King szerint ez minden idők 10 legjobb filmje

Mutatjuk, milyen filmeket nézz meg Stephen King szerint.

...

Újranyit a Szerelem hálójából ismert könyvesbolt

Igaz, a Sarki Könyveskuckó nem könyvesboltként éled újra, hanem ajándéküzletként.

...

Orlando Bloom nem akarja, hogy bárki más legyen Legolas

Vajon vannak közös ügyei Gollammal?

A hosszú menetelés nem egy hagyományos Stephen King-horror, és pont ettől megrázó

A hosszú menetelés nem egy hagyományos Stephen King-horror, és pont ettől megrázó

Megnéztük a legújabb Stephen King-adaptációt. 

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

„Van, amikor a szavak megmentik az embert” – Kavakami Mieko Budapesten

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Viszkok Fruzsi: Az olvasás segít, hogy kiszakadjak a hétköznapokból

Kiemeltek
...

Marton Krisztián: A második könyvnél már tudom, mi múlik rajtam

Miről szól a Bőgőmasina szerzőjének új kötetterve? Marton Krisztiánt kérdeztük. 

...

Viszkok Fruzsi: Az olvasás segít, hogy kiszakadjak a hétköznapokból

A TBR első részében Viszkok Fruzsi mesélt olvasói és tartalomgyártói útjáról.

...

Ott Anna: Az anyaságban az ellentmondások a legnehezebbek – indul az Ezt senki nem mondta! harmadik évada

Új fejezet következik: ma indul az Ezt senki nem mondta! harmadik évada, ennek kapcsán beszélgettünk Ott Annával.