Az írónő egykori otthonából kialakított múzeum most egy befejezetlenül maradt kézirat, a The Watsons történetét meséli el. Spotlight on The Watsons címmel mutatja be dokumentumfilmjét a Hampshire-ben található Jane Austen House. Austen 1803 körül kezdett el dolgozni a történeten és valószínűleg az édesapja 1805 januárjában bekövetkezett halála után hagyta abba a munkát. Az eredetileg cím nélküli töredéket 1871-ben adta ki Austen unokaöccse, James Edward Austen-Leigh The Watsons címmel. Ez a változat a Project Gutenberg keretében itt olvasható is.
A fennmaradt szöveg nagyjából két hét történéseit mutatja be és megismerhetjük belőle a Surreyben élő Mr. Watsont, az özvegy, betegeskedő lelkészt és családját. A két fiú és négy lány közül a legfiatalabbik, Emma a történet hősnője. Ő egy gazdag nagynénjénél nevelkedett, így kifinomultabb és iskolázottabb, mint testvérei. Amikor azonban a nagynéni beleugrik egy ostoba második házasságba, a lány kénytelen hazaköltözni az apai házba. Otthon bosszantják két nővére, Penelope és Margaret durva és vakmerő férjvadászati manőverei. Érdeklődésük középpontjában elsősorban Tom Musgrave áll, aki korábban valamennyi testvért kitüntette figyelmével, ahogy azt Emma a legidősebb testvérétől, a kedves és felelősségteljes Elizabethtől megtudja.
A család közelében élnek Osbornék, egy nemesi família. Egy bálon Emma felkelti a fiatal és meglehetősen könnyen zavarba jövő Lord Osborne figyelmét. Egy kedves gesztus folytán pedig a lány megismerkedik Mrs Blake-kel, aki bemutatja a fivérének, Mr. Howardnak, az Osborne-kastélyhoz közeli templom plébánosának. Nemsokára Margaret hazatér a bátyjuknál, Robertnél tett látogatásból. Vele tart a fivér, valamint sznob és hatalmaskodó felesége is elkísérik. Amikor visszaindulnak Croydonba magukkal hívják Emmát is, aki azonban elutasítja az ajánlatot.
Eddig tart az eredeti kézirat, Edward Austen-Leigh visszaemlékezései szerint
a család azonban ennél többet is tudott a folytatásról.
Állítása szerint, amikor Cassandra, Jane testvére megmutatta a kéziratot az unokahugainak és unokaöccseinek, akkor arról is mesélt, hogy mit tervezett a folytatásban. Mivel ő volt az írónő legkedvesebb testvére és bizalmasa, nagyon valószínű, hogy Jane vele telesen nyíltan megtárgyalta a szövegeket, amelyeken dolgozott. (Az írónő életéről itt írtunk, könyveinek jelentőségéről pedig podcastot is indítottunk, ebbe például itt hallgathatsz bele.)
Ennek alapján a regény további részében Mr. Watson elhunyt volna, hogy Emma a bátyja és annak szűklátókörű feleségének jóindulatára legyen utalva. Ezt követően Emma visszautasította volna Lord Osborne házassági ajánlatát. A regény fő konfliktusát azonban az szolgáltatta volna, hogy kiderül, az özvegy Lady Osborne szerelmes Mr Howardba,. A férfi azonban Emma iránt táplál gyengéd érzelmeket és végül őt is veszi nőül.
A 80 oldalas töredéket Cassandra, Jane testvére örökölte az írónő halála után és egészen 1915-ig a család tulajdonában volt. (Az írónő családjának írásos dokumentumairól itt írtunk.) Ezt követően felosztották a kéziratot. Egy kis részletet a New York-i Morgan Library & Museum őriz, a fennmaradó 68 oldal pedig az oxfordi Bodleian Könyvtárban található. Az intézmény 2011-ben vásárolta meg a művet a Sotheby's árverésén 993.250 fontért.
A szövegről a Jane Austen House forgatott dokumentumfilmet a Bodleian Könyvtárban, A filmben, ami november 28-tól elérhető a múzeum Youtube-csatornáján nemcsak magáról a kéziratról tudhatunk meg érdekességeket, hanem Jane Austen munkamódszeréről is (erről mi is írtunk korábban itt.). Kathryn Sutherland, az Oxfordi Egyetem professzora és Andrew Honey, a könyvtár könyvrestaurátora mesélnek a 200 éves szövegről.
Forrás: finebooksmagazine.com
Fotók: Jane Austen’s House