Miért ne lehetne akár színek szerint rendezni a könyveket a polcon?

Miért ne lehetne akár színek szerint rendezni a könyveket a polcon?

Ha sok a könyvünk, akkor előbb-utóbb elkezdünk valamilyen szempont szerint rendszerezni a könyvespolcunkon. A rendszerező elv lehet a méret, a téma, a műfaj, de akár a könyvek színe is. Te mit gondolsz erről?

ko | 2024. június 02. |

A Book Riot egyik publicistája egy FB-komment kapcsán osztotta meg véleményét a könyvek színek szerinti elrendezéséről. Az újságírót megihlető hozzászólás szerint aki színek szerint rendezi el a könyveit, az nem is érdemli meg, hogy könyvei legyenek. Miért van az, tette fel a kérdést a cikk szerzője, hogy valahányszor egy posztban a polcok színét említik, mindig vitriolos és bántó megjegyzéseket kapnak. És tényleg, miért? Ezen mi is mindig megütközünk a szerkesztőségben.

Miért dühít ez bárkit is?

Egyes kommentelők nemcsak hogy soha nem rendeznék el így a könyveiket, hanem fel is dühödnek, ha bárki, bárhol ezt csinálja a saját köteteivel. Az indoklás általában az, hogy így lehetetlen a könyvek között keresgélni, de közben gond nélkül elfogadnak olyan elrendezéseket (például a könyv mérete, a megjelenés időpontja szerint vagy ha oda tesszük a köteteket, ahol épp akad hely), melyekkel hasonóan nehézkes a keresés. 

Az érzelmek szerepe

A könyv mint tárgy a faragott kőtábláktól a papirusztekercseken át a bőr- és vászonkötésű kötetekig tartó útján eljutott a csúcsformájáig, az e-könyvig. Ez utóbbi pedig, ha racionálisan nézzük, szinte minden szempontból jobb, mint a nyomtatott könyv. Akár egy egész könyvtárat magunkkal vihetünk egyetlen aprócska tárgyban, a betűtípust és -méretet ízlés szerint állíthatjuk be és kereshetünk vagy jegyzetelhetünk is a könyvbe. Sokan mégsem szeretik,

a könyv illatára, fogására, a borító színeire vagy a papír illatára hivatkoznak,

és zárójelbe teszik a racionalitást, előtérbe az érzelmeket. 

Mindenki rendezze úgy, ahogy akarja

De ha a nyomtatott könyvekért a borító, a kötés esetleg a könyv illata, tehát a könyvtárgy esztétikuma miatt rajongunk, akkor miért ne lehetne színek szerint rendezni őket? Ezt a kérdést teszi fel a publicista, és vele együtt mi is, noha egy korábbi cikksorozatunkból kiderül, hogy a szerkesztőségünk tagjai közül senki sem színek szerint rendezi a könyveit.

Van, aki műfajok szerint, van, aki ábécé sorrendben, van, aki oda suvasztja be a könyvet, ahol épp talál neki helyet. De hát nem teljesen mindegy? Minden megoldás elfogadható, nem jár piros lap senkinek, főleg nem azoknak, akiknek annyi könyve van, hogy azokat már rendszerezni kell. 

(Book Riot)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Érzelmi alapon, szabályokat elvetve, hősiesen küzdve - Így rendszerezünk a saját könyvespolcunkon! (Első rész)

Néhány napja már könyvet is lehet kölcsönözni a Tompa17 kávézóban, és miután a könyvtár a Könyves Magazinnal együttműködésben indult el, ez jó alkalmat szolgáltatott arra, hogy szemügyre vegyük a saját polcunkat. Milyen szisztémát követnek a Könyves munkatársai, milyen kötetek kerülnek kiemelt helyre, vagy éppen A Dobozba? A személyes beszámolókat két részletben közöljük - íme az első!

...

Suvasztás, nézőpontváltás, emlékidézés - Így rendszerezünk a saját könyvespolcunkon! (Második rész)

Néhány napja már könyvet is lehet kölcsönözni a Tompa17 kávézóban, és miután a könyvtár a Könyves Magazinnal együttműködésben indult el, szerkesztőségünk tagjai is elgondolkodtak azon, mihez kezdenek egyre gyarapodó könyvállományukkal. Az első részben már be is mutattunk pár "módszert", most pedig folytatódnak a személyes beszámolók. 

...

Az új TikTok-trend: roskadozó könyvespolcok, mesés otthonok

Új trend jelent meg a TikTok világában: a könyvekkel és műtárgyakkal megpakolt otthon. A „bookshelf wealth”-ként elterjedt stílus lényege, hogy úgy hasson, mint amit hosszú évek hozzáértő gyűjtőmunkája hozott létre.

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

Hogyan lehet kitörtni abből a fojtogató légkörből, amit egy elitiskola sznobsága és egy despotikus osztályfőnök teremt meg? A Valós idők a hét könyve. 

Szerzőink

sza
sza

7 történelmi fikció, ha a Hunyadi-sorozat után többre vágynál

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

A hét könyve
Kritika
A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából
Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Donatella Di Pietrantoni Törékeny kor című regényében az anya nézőpontjából látunk és értelmezünk minden helyzetet. Kritika.

Hírek
...

Elfogatóparancsot adtak ki a tavalyi Goncourt-díjas francia író ellen

...

Hogyan lehetünk jó anyák 40 felett? Jakupcsek Gabriella új könyvéből kiderül

...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

...

Margó-díj 2025: Gyakran ismételt kérdések

...

Isten is visszatér a Földre A háromtest-probléma szerzőjének új kötetében

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper