Bár a kalandos életű Antoine de Saint-Exupéry mindössze egy gyerekkönyvet írt életében, A kis herceg minden idők legnépszerűbb történetei közé tartozik. Sokan tudják a szerzőről, hogy nemcsak író volt, hanem legendás pilóta is, a repülés volt a szenvedélye. Azt viszont talán kevesebben, hogy legismertebb művét nem Franciaországban, hanem Amerikában írta. Amikor Párizs 1940-ben elesett, a tengerentúlra menekült. A kis herceg történetébe New Yorkban fogott bele. Azokban az években fontos szereplője volt az életének Silvia Hamilton, aki sokak szerint a bölcs róka figurájának mintája volt. Saint-Exupéry állítólag sok időt töltött az akkor újságíróként dolgozó nő lakásán, aki a gyomrán át „szelídítette meg” őt. Mielőtt az író visszatért a francia légierőhöz, neki adta át A kis herceg eredeti, illusztrált kéziratát.
120 éve született A kis herceg világhírű szerzője, Antoine de Saint-Exupéry, aki nemcsak író volt, hanem legendás pilóta is. Összeszedtük életének tíz legfontosabb állomását, kezdve az első repülési kísérleteitől A kis herceg megírásán át egészen a rejtélyes eltűnéséig.
Tovább olvasokAntoine de Saint-Exupéry ezután sosem jött vissza. 44 éves korában, a visszavonulása előtt még egy utolsó küldetést vállalt. Egy Lockheed P–38-as típusú repülőgéppel indult el július 31-án az utolsó felderítésére, majd nyomtalanul eltűnt. (Bár néhány nappal később egy azonosítatlan holttestet találtak a partvidéken, melyet Carqueiranne faluban temettek el.) Sok elmélet született arról, hogy mi történhetett, két német veterán is azt vallotta, hogy ő lőtte le az író gépét, de erre nem találtak bizonyítékot. 1998-ban egy halász aztán felfedezte Saint-Exupéry ezüst karkötőjét a tengerben. Ezután megtalálták a gépének roncsait is, amelyen nem voltak lövésnyomok.
120 éve született Antoine de Saint-Exupéry. Összeszedtük, melyek a kedvenc idézeteink tőle
Tovább olvasokA kis herceget először 1943 áprilisában adták ki New Yorkban, majd három évvel később Franciaországban. Több mint 200 millió eladott példánnyal ez a legismertebb, legtöbb nyelvre (260) lefordított és legtöbbet olvasott francia irodalmi alkotás. A kézirat azonban, amelyet az író New Yorkban hagyott, sokáig nem hagyta el az Egyesült Államokat. Az értékes kincs a New York-i Morgan Könyvtár és Múzeumba került. Ebben az intézményben nyílt pár éve egy kiállítás, amelyen az eredeti kézirat nyomán végig lehetett követni az írás folyamatát, beleértve azokat a részeket is, amelyek aztán kimaradtak a végleges szövegből, emellett az író néhány kevésbé ismert akvarelljét is kiállították. Saint-Exupéry ugyanis azok közé a szerzők közé tartozik, akik maguk illusztrálták a történeteiket. A The Marginalian oldalán meg is lehet nézni néhány eredeti illusztrációt. A cikkben azt írják, hogy az író általában éjszaka dolgozott, képes volt akár hajnali 2-kor is rátelefonálni a barátaira, hogy felolvasson nekik egy-egy részt, munka közben gyakran ivott kávét és teát, ráadásul jellemzően a cigaretta is kilógott a szájából. Ennek a „munkamódszernek” nyomai láthatók is az eredeti kéziratokon. A kéziratokat egyébként idén februárban kivételesen áthozták a kontinensre is, a párizsi Iparművészeti Múzeum (Musée des Arts Décoratifs) A la rencontre du Petit Prince (Ismerje meg a kis herceget) című tárlatán lehetett megnézni őket.
Először állítják ki Európában a világ egyik legtöbb példányban eladott könyvének, Antoine de Saint-Exupéry A kis hercegének kéziratát.
Tovább olvasokMutatunk egy képet, a teljes gyűjteményt érdemes megnézni ITT.