Lehet, hogy politikailag elfogult a New York Times bestseller listája ?

Mind ismerjük a címlapokon virító New York Times bestseller feliratot – néha már-már úgy tűnik, lehetetlen olyan angol nyelvű könyvet találni, ami ne nyerte volna el ezt a nemes címet.

Az amerikai újság lassan 100 éve adja közre bestseller listáját, a kritériumokat azonban, amelyek alapján a lista megszületik, homály fedi. Éppen ezért nem meglepő, hogy időről időre szárnyra kapnak olyan vádak, hogy a sorrend elfogult – különösképpen a jobboldali szerzőkkel szemben.

Hogy utánajárjon a vádaknak, az Economist hírmagazin megvizsgálta 12 év New York Times bestseller címeit, az eredményt pedig a napokban nyilvánosságra hozta.

Hét százalék

A kutatáshoz az Economist összegyűjtött 12, magát jobboldalinak valló kiadót, és beazonosította az elmúlt 12 évben megjelent legsikeresebb könyveiket. A kiadók által 2012 júniusa és 2024 júniusa között kiadott több mint 4000 címből 250 szerepelt legalább egy hétig a Publishers Weekly top 25-ös keménytáblás nonfiction könyvei között.

Ezt az listát aztán összevetették a New York Times által publikált sorrenddel. Az eredmény azt mutatta, hogy

a konzervatív kiadók könyvei átlagosan 7 százalékkal kisebb eséllyel szerepeltek

a New York Times heti bestseller listáján, mint a többi, hasonló eladási számokkal rendelkező kiadók címei.

A létra fokai

Ez az egyenlőtlenség nem érvényes a legnépszerűbb konzervatív szerzőkre. Példának okáért Bill O’Reilly, a Fox News egykori bemondója a vizsgált 12 évben 17 kötettel szerepelt a listán.

Ezzel az összes nonfiction szerzőt meghaladja, politikai irányultságra való tekintet nélkül.

A lista alsó fokain azonban egyre érezhetőbbé vált a hátrányos megkülönböztetés: a Publishers Weekly 25-ös listájának utolsó tíz helyét elfoglaló, konzervatív kiadók által publikált nonfiction könyvek már 22 százalékkal kisebb eséllyel kapták meg a bestseller címet.

Ráadásul a konzervatív könyvek, amik felkerültek a New York Times listájára,

átlagosan 2.3 hellyel lejjebb szerepeltek itt,

mint más bestseller listákon – bár ez az eredmény kiadóról kiadóra sokat változott. A kevésbé népszerű könyveknél itt is megugrott a különbség: a Publishers Weekly toplistájának alján szereplő címek a New York Timesban már átlagosan öt hellyel lejjebb voltak.

Mi áll a jelenség mögött?

Felmerülhetne az a magyarázat, hogy a konzervatív kiadók elsősorban politikai könyvekre fókuszálnak, és így az őket érő diszkrimináció valójában nem az ideológiai beállítottságuknak, hanem a témának szól.

Erre az érvelésre felkészülve az Economist különválasztotta a politikai bestsellereket, és ismételten összevetette a konzervatív és nem konzervatív kiadók által megjelentetett címek rangsorolását.

A konzervatív könyvekkel szembeni elfogultság azonban ebben a kisebb mintában csak tovább növekedett.

Egy másik lehetséges magyarázat az, hogy a konzervatív kiadók gyakran nagy kötegekben adják el kiadványaikat különböző intézmények és csoportok számára. Ez negatívan érintheti az eladásszámok súlyozását, ugyanis a New York Times lejjebb sorolja a nagy kötegben vett könyveket – ami érthető, tekintve, hogy így tudja megakadályozni, hogy különböző milliárdosok, vezetők és politikusok felvásárolják saját könyveiket, és így szerezzenek maguknak bestseller szerző címet.

Azonban ez sem bizonyult a helyzet kulcsának: mikor az Economist kettészedte a nagy kötegekben és a szokványos módon eladott könyveket,

a konzervatív kiadványok továbbra is alulteljesítettek mindkét mintában.

Az Economist megemlített még egy tényezőt, ami negatív hatással lehet a konzervatív könyvek besorolására: az eladás helyszíne. A független, fizikai könyvesboltokban elképzelhető, hogy a konzervatív szerzők könyvei ritkábban jelennek meg a polcokon – így ezeket elsősorban az online térben veszik meg, ahol minden elérhető. Amennyiben tehát a New York Times előnyben részesíti a független, fizikai könyvesboltokban eladott példányokat, elképzelhető, hogy ebben rejlik a jelenség megoldása.

Fontos a tisztánlátás

A New York Times a következő nyilatkozattal reagált az Economist cikkére:

„A szerzők és kiadóik politikai nézetei semmilyen módon nem befolyásolják az általunk felállított sorrendet.”

Hozzátette: „Több szervezet is ad közzé bestseller listákat, mind más módszertannal, így érthető, hogy a sorrendek eltérnek egymástól.”

Ahogy az Economist rámutat, az, hogy a New York Times részrehajló döntéseket hoz-e a listája elkészítésekor, nem csak politikai kérdés. A bestseller címmel sok minden jár: nagyobb eladott példányszám, honoráriummal díjazott felkérések és jobb alkupozíció a kiadókkal kötött szerződésekkor.

Emellett a nagyobb átláthatóság a nyilvánosság számára is hasznos lenne – hangsúlyozza a lap.

„Ha Alex Jones, az összeesküvés-elméleteket terjesztő szélsőjobboldali figura valóban az Egyesült Államok második legolvasottabb szerzője

– ahogy azt a Bookscan adatbázisa állítja –, fontos, hogy ezt az emberek is tudják. Kikezdhetetlen népszerűsége sokat elárul az országról és azon olvasóiról, akik továbbra sem hajlandóak búcsút mondani neki” – zárul a cikk.

 

Nyitókép: Wikimédia

(Economist)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Dr. Máté Gábor könyve öt hete szerepel a New York Times bestseller listáján

A Normális vagy ezzel minden idők legsikeresebb magyar könyve lett non-fiction kategóriában. 

...
Hírek

Megfejtették, hogy mitől lesz egy könyv New York Times bestseller

...
Hírek

Dragomán György Máglya című regényéről írt a New York Times

Méltató kritikát kapott Dragomán György Máglyája a New York Timesban. A regényről, amely Ottile Mulzet fordításában jelent meg angolul, Rebecca Makkai írt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Hírek

Megérkeztek az első képek A Szolgálólány meséje utolsó évadából

...
Hírek

Bill Clinton szexbotrányáról is ír hamarosan megjelenő memoárjában

...
Hírek

Vízágyúval oszlatták egy dedikálás ellen tüntetőket Brüsszelben

...
Hírek

Murakamit 40 évig nem hagyta nyugodni egy történet

...
Beleolvasó

Milyen, ha a szerelmi történetben te vagy a gonosz harmadik? – Olvass bele Emily Henry új könyvébe!

...
Hírek

Megérkezett az új Bridget Jones-film előzetese

Listák&könyvek
...
Hírek

10 könyv az elmúlt évtizedből, amit imádnak az olvasók Goodreadsen

...
Nagy

Mr. Darcynak miért kellett okvetlenül feleség? 5 könyv a házasságról

...
Nagy

15 új regény, novellás- és verseskötet magyar íróktól, amit idén ősszel végigolvashatsz

A hét könyve
Kritika
Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában
...
Szórakozás

A cápának és a harci orrszarvúnak is hálásabb a Gladiátor 2-ben, mint a nőknek

A férfiasságot ünnepli Ridley Scott klasszikusának a folytatása, a Gladiátor 2.