Ilyen borítók láttán kinek ne lenne kedve újraolvasni a kötelezőket?

Ilyen borítók láttán kinek ne lenne kedve újraolvasni a kötelezőket?

Új nézőpont a kötelező olvasmányokhoz: az Animus kiadó sorozatában előszót és díszes kiadást kapnak a magyar irodalom klasszikusai. Elsőként az Édes Anna.

sza | 2025. február 19. |

Az Animus kiadó Könyvkincsek néven új könyvsorozatot indított, amelynek célja, hogy friss nézőpontból közelítsenek az iskolai kötelező olvasmányokhoz. Elsőként Kosztolányi Dezső Édes Anna című könyvét ajánlják újraolvasásra, amelyhez Béres Judit irodalomteraupeuta írt előszót.

Az irodalom kulcsot ad a kezünkbe

A sorozat a kötelező olvasmányokra fókuszál, azokra a könyvekre, amelyekkel a gyerekek a közoktatásban találkoznak, és sokszor vonakodnak az elolvasásuktól. Új köntösbe csomagolják ezeket a műveket, így is segítve azt, hogy minél többen (újra) felfedezzék ezeket a történeteket. 

Kosztolányi Dezső
Édes Anna
Animus, 2025, 246 oldal

Béres Judit irodalomterapeuta Kosztolányi Dezső Édes Annájához írt előszót, és azt hangsúlyozta, hogy az irodalom nagyban segítheti az empátia és az érzelmi intelligencia fejlődését, és általánosságban a világról alkotott tudásunkat.

„Az Édes Anna például egészen széles tárházát mutatja meg az emberi minőségeknek; hogy mit jelent például a gazdag és a szegény, a kicsinyes és a nagyzoló, a szabad és a rab, a kiszolgált és a kiszolgáltatott, a kizsákmányoló és az áldozattá váló, a bántalmazó és a bántalmazott, a gátlástalan és a szorongó, a magát túlbecsülő vagy épp vészesen alábecsülő” – olvasható az Animus a Facebook-posztjában.

Édes Anna és a kötelezők

Az Édes Anna Kosztolányi Dezső 1926-ban írt lélektani regénye, amely egy frissen Budapestre költözött lány történetét meséli el a Tanácsköztársaság idején. A cselekmény megértéséhez fontos a történelmi háttér ismerete is.

A regényről sokat és sokszor írtunk, utánajártunk, ki volt az igazi Édes Anna, hogy milyen hatása volt Freudnak a regényre, és azt is, hogy milyen volt akkor egy cseléd élete.

A kötelezőket nehéz élvezetből olvasni, pedig nem hiába részei a tananyagnak: két éve egy középiskolai tanárral beszélgettünk erről, és mi magunk is ajánlottunk szerintük fontos könyveket.

Fotó: Wikipédia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Öt könyv, ami nem kötelező olvasmány - de lehetne

Elkezdődött a suli, és ha netán a nyári szünet előtt nem is, de ezekben a napokban már lassan megtudják az általános iskolások (és a szülők), hogy mik lesznek az idei tanév kötelező olvasmányai. Mi most öt olyan könyvet választottunk ki az elmúlt évek kínálatából, amelyek alternatívát jelenthetnek, és még akár az olvasást is megszerettethetik a gyerekekkel.

...

Závada Péter átiratában Rómeó első szerelme a drog [Kötelező]

A kötelező olvasmányok közös könyveink, amiket aligha tudunk elkerülni életünk során. A Kötelező podcast legújabb részében a Rómeó és Júliáról beszélgetünk Závada Péterrell.

...

Kötelező olvasmányok: legalább 60 éve ugyanarról vitatkozunk

Évtizedek óta ugyanazok az érvek és ellenérvek (és gyakran címek) pörögnek, és bár a politikai rendszerek változhatnak, a szándék, hogy a gyerekek kötelezően olvassanak el bizonyos könyveket, egészen biztosan változatlan. Az Arcanum adatbázisában kutattunk.

Hírek
...

Képes egy növény kommunikálni? – Zoë Schlanger új könyvéből kiderül

...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság

SZÓRAKOZÁS
...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?

Listák&könyvek
...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Megvan a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövidlistája

...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?