A járványok megmutatják, hogy az ember egyáltalán nem ura a természetnek

Világjárvány, erdőtüzek, gyilkos óriásdarazsak, agyba ültethető chipek, és soha nem látott társadalmi megosztottság – akárhogy is nézzük, 2020 egy katasztrófafilmbe illő év, amelynek eseményei olykor olyan abszurdnak tűnnek, hogy alig lehet elhinni, ez a valóságunk. Mi is lenne jobb olvasmány egy ilyen időszakban, mint egy sci-fi, amelyben egy rejtélyes vírus kezdi tizedelni az embereket, miközben közeleg a világvége? R. J. Hendon, azaz Juhász Roland (A Harry Potter és a varázslók háborúja című népszerű fanfic szerzője) új könyve, a Gyomláló teljesen eltalálta az idei év hangulatát, és sok történésbe beletrafált. Igaz, nem most, hanem a 2100-as években játszódik.

Forgách Kinga | 2020. november 17. |

A Gyomláló főszereplője egy fiatal nő, Danyelle Gardens, aki a történet kezdetén egyetemista az Egyesült Királyságban, állatorvosnak tanul. A regény már az első oldalakon sem fukarkodik a feszültséggel, rögtön megrázó események tanúi vagyunk. Danyt erőszakos támadás éri, amikor hazafelé tart egy buliból, a traumatikus élmény ráadásul események sorozatát indítja be. A lány életének egy másik szálán is rejtélyes és borzasztó dolgok történnek: egy állatvédő csoport tagjaként különös kinézetű szitakötőket fedez fel, amelyek megvadult állatokhoz, egy ismeretlen eredetű kórokozóhoz és tragédiákhoz vezetik. Közben kitör egy pandémia is, amely ellen nincs se védőoltás, se gyógymód, és amelyről a hatóságok feltűnően sok információt hallgatnak el. 

A világ egycsapásra megváltozik, többé nem az a hely, ahol az emberek biztonságban érezhetik magukat, és ezen még a fejlett technológia se igazán segít.

R. J. Hendon
Gyomláló
Főnix Astra, 2020, 378 oldal

R. J. Hendon új regénye, a Gyomláló a szerző egyik korábbi könyvének, a Korcsoknak az előzményregénye, az Overtoun-trilógia 0,5. része, de teljesen önállóan is megállja a helyét. A könyvben egy érdekes világot, a 22. század társadalmát ismerhetjük meg, amely sok szempontból hasonló a jelenünkhöz, bár persze vannak jelentős különbségek is. Az emberek műhúst és egyéb szintetikus élelmiszereket esznek, a telefonokat okoskarkötők váltják fel, már léteznek önjavító eszközök, az MI és a nanotechnológia rengeteget fejlődött, és számos új biotechnológiai megoldást is alkalmaznak a hétköznapokban. A lehetőségekből közel sem jut ki mindenkinek, az emberiséget ugyanis kasztokba osztották, és a besorolástól függ, kinek milyen jogok és eszközök állnak rendelkezésére. Az egyenlőtlenségeken túl a megosztottság és radikalizmus sem tűnik el a jövőbeli világból, ahogy a korrupció sem. A legnagyobb befolyása a Willendorf nevű vállalatnak van, amely piacvezető a természet leuralásában, legyen szó vírusokról, génmódosításról, klónozásról vagy bármiről, ami élőlények biológiai adottságainak átalakítását jelenti. A Willendorf élet és halál ura, és ezt szó szerint kell venni.

„– Mint azt nyilván tudja, a Willendorf laborjaiban támasztották fel az első mamutokat és a pleisztocén megafauna sok más tagját, ami kiváló erődemonstráció volt a cég részéről.

– Igen, láttam az őslényparkjuk reklámját.”

Juhász Roland (R.J. Hendon) egy fanfiction, a Harry Potter és a varázslók háborúja révén várt ismertté. A történet a hatodik HP-kötet megjelenése után kézről kézre járt az országban, és mivel annyira jól sikerült, sokan azt hitték, hogy az a hetedik rész kiszivárgott kézirata. Juhász Roland, aki azóta már kétszeres Zsoldos Péter-díjas sci-fi-író, ITT mesélt a Varázslók háborúja történetéről, ITT pedig bele is lehet olvasni. 

A Gyomláló olyan történet, amelyben – csakúgy, mint a mostani valóságunkban – egymást érik az események, amelyek miatt az emberiség aggódhat, a szerző pedig jó ritmusban adagolja a feszültséget. Hogy mi történik a világgal, azt Danyelle nézőpontján keresztül követjük végig, aki igazán inspiráló jelenség: okos, bátor, erős nő, aki mindent megtesz azokért, akiket szeret, és mindazért, amiben hisz, és akiben a tudományos kíváncsiság elképesztő energiákat mozgósít. De kifejezetten szerethető a többi szereplő is, például a fia, Sammy, aki minden szempontból különleges, intelligens gyerek, vagy a pasija, Tyler, aki örök védelmezője az anya-fia párosnak, mindig ott van, ha szükség van rá.

A történet már csak azért is hátborzongató, mert azt mutatja meg, hogy 

egy világjárvány kitörése hogyan tud elvezetni egy komplett apokalipszisig, ha a tudomány és az ember megmentése helyett a pénzügyi és a politikai érdekek határozzák meg a problémák kezelését.

De a Gyomláló nemcsak a benne szereplő vírus miatt érződik aktuálisnak, az emberek radikalizálódása és a megosztottság, ami miatt lángba borul a világ, szintén ismerősnek érződik. A regény mindenekelőtt az ember és a természet viszonyáról szól: jelzésértékű, hogy a fenyegetettség nem kívülről érkezik, nem a földönkívüliek vagy a mesterséges intelligencia veszi át az irányítást, hanem – akárcsak most, a covid esetében – a természet maga idézi elő a pusztítást. Mindennek ellenére, még ha egy ideig úgy is tűnhet, hogy az ellenség a természet, ahogy halad a cselekmény, úgy jövünk rá, hogy

a legnagyobb baj sokkal inkább az, hogy az emberek még egy apokalipszis közepén is képesek egymás ellen fordulni. 

„– Most éppen úgy beszélsz, mint azok az őrültek, akik bunkert építenek a kertjükben, és várják a világvégét…

– Dany, ez a világvége – jelentette ki Tyler úgy, hogy a szeme se rebbent. – Nem közeledik, ez nem egy jóslat. Már megtörtént, évekkel ezelőtt. És nem ez volt az első, hogy gyökerestül felfordult a világ, hogy véget ért egy korszak. Alkalmazkodnunk kell a következőhöz, ami… - a férfi itt megint azt a keserű nevetést hallatta – eddig sokkal szarabbul fest, mint az előző.”

2020-ban, a pandémia közepén nagy a kereslet a világvége témájú könyvekre (ebben az összeállításban össze is gyűjtöttünk párat), hiszen idén valóban van egyfajta világvége-hangulat: itthon ülünk a karanténban, maszkot hordunk, és várjuk, hogy a vakcina véget vessen ennek a kollektív rémálomnak. A Gyomláló egy nagyon jól időzített, ugyanakkor meglehetősen nyugtalanító történet, mert azt sugallja – ahogy azt számos szakértő is elmondta már – , hogy mindez még csak a kezdet, hiszen ahogy azt a mostani járvány is mutatja,

bármikor jöhet egy új kórokozó, az ember pedig közel sem ura a természetnek. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Juhász Roland: Harry Potter és a varázslók háborúja (részlet)

Nem sokkal a Harry Potter és Félvér Herceg megjelenése után, a befejezésre való felfokozott várakozás időszakában, a magyar rajongók közt terjedni kezdett egy könyv, amit úgy adtak kézről kézre, mint a hetedik rész kiszivárgott kéziratát.  A Harry Potter és a varázslók háborúja valójában nem más, mint az egyik legjobb magyar fanfiction, amelyet Juhász Roland írt. Olvassátok el az első fejezetét!

...
Nagy

A magyar rajongó, aki befejezte a Harry Pottert

Pár hónappal azelőtt, hogy Rowling kiadta a kezéből a Harry Potter és a Halál ereklyéit, a magyar rajongók közt terjedni kezdett egy könyv, amit úgy adtak kézről kézre, mint a hetedik rész kiszivárgott kéziratát. A hír nem volt igaz, a történet viszont olyan jól sikerült, hogy rengetegen elhitték, tényleg maga Rowling írta. Interjú Juhász Rolanddal.

...
Nagy

5 könyv, amelyben eljön a világvége

Az irodalomnak kedvelt toposza a világvége, az utóbbi években több olyan könyv is megjelent, amelyben így vagy úgy, de elérkezünk az emberiség utolsó napjaihoz. Ezekből mutatunk most ötöt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Billie Eilish esti mesét olvas egy gyerekcsatornán

A legújabb sztár, aki egy gyerektévén mesél a kicsiknek, Billie Eilish énekesnő. Méghozzá egy jávorszarvasról.

...
Gyerekirodalom

Otthonuk megmentéséért szövetkezik az ork, a troll és egy undok elf – Olvass bele!

Bartók Imre első ifjúsági regénye mesebeli vidékre kalauzolja olvasóit. De mi történik, ha az orkok, trollok, elfek és a többi varázslatos lény otthona, Dlöf veszélybe kerül?

...
Gyerekirodalom

Mi lehet izgalmasabb, mint a nyár a Balatonon? – 10 gyerekkönyv a kedvenc tavunkról

Gyerekeknek való olvasmányokat ajánlunk, ha nemcsak mártóznátok a vízben, hanem a Balaton partján könyveket is olvasnátok a tóról.