Minden olyan nő, aki se nem házas, se nem apáca, az gyanús

Minden olyan nő, aki se nem házas, se nem apáca, az gyanús

Egy „érinthetetlen” hely a városon belül, ahol nők önállóan élhettek, dolgozhattak, és nem tartoztak elszámolással sem az egyháznak, sem a polgári hatalomnak. Ezt jelentette a beginázs szó. A 12. század közepén megjelent különleges női csoportosulás, ami már-már külön „mikrotársadalmat” alkotott, és az ott lakók saját szabályaik szerint éltek. A középkori Európa egyik sajátos egyházi-társadalmi jelenségének, „alternatív” női mozgalmának tagjai pedig a beginák. Aline Kiner A beginák éjszakája című könyve egy ismeretlen középkorba vezet bennünket, Szép Fülöp uralkodásának jelentős történelmi eseményeit valóságos és fiktív szereplők élettörténetével összekapcsolva. Merész hősnői korukat megelőző feministák, akik lenyűgözően izgalmas életet élnek. Mutatunk belőle egy részletet!

Könyves Magazin |

Párizs, 1310. Marais negyed.  A nagy királyi beginázs több száz nőnek ad otthont, akik saját belátásuk szerint élnek, tanulnak vagy dolgoznak itt. A házasságot ugyanúgy elutasítják, mint a klauzúrát. Sem a laikusokhoz, sem a szerzetesekhez nem lehet besorolni őket. Nem a férfiak irányítják az életüket, tőlük egészen függetlenek. Az idős Ysabel, a növények és az emberi lélek titkainak jó ismerője, ennek a közösségnek a gondnoka, a helyi ispotály vezetője.

A beginázs békés, háborítatlan nyugalma megrendül, amikor egy ismeretlen lány tűnik fel náluk. A vörös hajú, szótlan, lázadó Maheut kényszerházasságból menekül. Ráadásul egy ferences barát is keresi…

Azonban a párizsi begináknak nemcsak azért kell küzdeniük, hogy megóvják Maheut-t, hanem saját függetlenségükért és szabadságukért is. Mert mindeközben a királyságot az eretnekség szelleme kísérti, üldözik a templomosokat, és az egyik beginát egy betiltott kézirat miatt a Grève téren máglyán elégetik.

Aline Kiner
A beginák éjszakája
Fordította: Mézner Mariann, Metropolis Media Kiadó, 2021, 360 oldal
-

Aline Kiner: A beginák éjszakája (részlet)

Június 2-án, szombaton, a lenyűgöző menetet követően, melyen három királyt, a francia Fülöpöt, az angol Edwardot, a navarrai Lajost láthatták családjaikkal és kíséretükkel, amint fényes nappal, istrángok és fáklyák tobzódásában átszelik Párizst egészen a Notre-Dame-ig, egy nagy lakomát adnak a Cité-szigeten, a fejedelem újonnan felépült palotájában. 

Másnap, pünkösdvasárnap, a gyülekezet a katedrálisba vonul. Navarrai Lajos , Champagne és Brie grófja, két öccse, Fülöp és Károly, valamint Hugó, burgundiai herceg, Guy, Blois grófja, és számos más nemes a királyságból a főhajóba lépnek, és felkötik lovagi kardjukat. 

Az elkövetkezendő napok csak ünneplésből állnak.

Minden fejedelem, minden nagy királyság megrendezi a sajátját. A Szép király a hölgyeknek privát vacsorát rendez a Louvre egyik szalonjában, lánya és sógornője elnökletével. II. Edward, akit minden angol vendéggel együtt a Saint-Germain apátságban szállásoltak el, sátrakat emel a réten, a háromtornyú templom árkain túl. Egész Európából érkeztek vándorzenészek, akik az utolsó divat szerinti dalokat játsszák, kappant és fűszerezett borral töltött serlegeket kínálnak lovas inasok. Aztán Lajos, évreux-i gróf, a király öccse az, aki a Cité-sziget és a Notre-Dame szigete közé fahidat építtetett, és egy lakomát adatott a kanonokok kertjének tövében, ahová a párizsiak szokás szerint kikapcsolódni mennek, és élvezni a folyóról felszálló, friss levegőt. 

Június 9-én, már reggel fáklyákat gyújtanak az egész városban. A vigasságra összehívott nép táncol, tivornyázik és vedel hajnalig: megittasodik – ó, mily csoda! – egy szökőkútból folyó borzuhatagtól. Különös jelentőségű ez a dátum: ezen a napon Izabella angol királyné, hitvese és apja után, veszi a keresztet, és ígéretet tesz, hogy elkíséri Edwardot a Szentföldre. 

Minderről Ade semmit sem tud. Nem hall semmit. Amíg a Troussevache utcai hímzőnők és rövidáru-kereskedők, a Saint-Denis utcai szíjgyártók és lószerszámkészítők, a templomosok negyedéből a takácsok, az ószeresek a Saint-Innocent és Saint-Merri plébániáról, az íjászok a Saint-Ladre kaputól, csencselők a Nagy- és a Kis-Hídról hatalmas forgatagban bibliai élőképeket adnak elő, pantomimot játszanak a vademberekről, a Róka-regényből színre viszik a Róka-orvos jeleneteit, addig Ade a pulpitusánál ül a szobájában. Lámpájának fényénél egy kéziratot silabizál. Alig emeli fel fejét, míg késő délután vihar tör ki, ami fehér, fényes villámaival megszakítja a kövekből épült város sötétjét. 

Lapoz, hangosan olvas, erre indítja maga a szöveg, mely nem elégszik meg a csendes olvasással.

Lassanként hanghordozásában, beszédritmusában átvált, egy másikéhoz hasonul: Marguerite-éhoz, aki magával ragadja és lebilincseli. 

Pedig Ade ellenszenvvel fogott neki a könyv olvasásának. Ez a Tükör, ez más. Az ilyen jellegű szövegek a lelkitükrök, amit az olvasó elé állítanak, hogy abban vegye szemügyre saját magát. Ez pedig egy ideális képet rajzol, amit a lehető legjobban meg kell közelítenie. Viszont hogyan is lehetne megbízni egy könyvben, amit eretnekség vádjával ítéltek el? 

Az első szavak taszították, mint amikor becsapódik egy félig nyitott ajtó. Ez egy fennhéjázó buzdítás: 

 

Ti, akik majd ezt a könyvet olvassátok, 

ha jól meg akarjátok érteni, 

vigyázzatok, mit mondtok! 

Mert felfogni ezt nehéz lesz, 

csak alázattal lehetséges. 

 

Pimasz figyelmeztetés követi: 

 

Teológusok és klerikusok,

bármilyen kifinomult, 

éles elmétek is legyen, 

ti sem fogjátok ezt megérteni,  

ha nem alázatosan haladtok. 

 

De már felvillanyozódott, érdeklődését felcsigázta. Mert ez a mű biztosan nagyon merész és komplex, és az inkvizíció ezért vetette alá  a párizsi egyetem huszonegy legkiválóbb teológusa véleményének. 

Megfordította a pergamenlapot, folytatta az olvasást. Most már egészen rabul ejtette a szöveg, magával ragadja az Értelem és Szeretet közti párbeszéd, ami köré Marguerite fölépíti gondolatait.

Eszmecseréjük, érveléseik, szembesítésük, vitáik.

A szöveg kényeztet, hízeleg, majd elszáll, váltogatja a formákat és a ritmust; vált a rímelő próza és ritmusos próza, a belső párbeszédek és drámai jelenetek; a szenvedélyes felszólítások és rövid lírikus betoldások között. Egy gőgös, büszke szöveg, az biztos, de ugyanolyan szenvedélyes, lelkes, mint a valenciennes-i begina. Egy szeretetre szomjazó lélek alkotása, aki írás közben törekszik az isteni ismeretet elérni és megérteni. Egyben homályos is, és igen nehezen érthető mű, összetett allegóriákat és számos ambivalens kifejezést használ. 

Ade kezét emeli, hogy továbblapozzon a következő oldalra, de összerezzen. Megint egy villám. És rögtön ezután mennydörgés robaja rázza meg a falakat, lámpája megbillen, és pislákol. Nincs még éjszaka, mégis hívja szolgálóját, kér még egy kis világosságot, mert Marguerite írása olyan egyenetlen, olvasása erőfeszítést igényel. Különös ellentmondás van a gondolatok szabályos összeszedettsége és tollvonásainak nagy lendülete között, mely olyan, mintha valami belső áradás lökdösné. 

Elkalandozva az olvasástól, Ade hagyja, hogy egy oda nem illő gondolat hirtelen meglepje. Humbert testvér mögötte áll, fölé hajol, segíti kibetűzni azt a mondatot, amivel vesződik. Zavarja a férfi közelsége. Érzi, ahogy a férfi csuhája hozzáér hátához. És a szagát is. Ez ismerős neki, már Ysabel házában is észrevette. Meleg, enyhén édeskés, annyira más, mint a többi férfié… Más, mint a férjéé, akinek szaga erős, kissé savanykás volt, hasonlított a lovakéhoz, melyeken galoppolt, és a borhoz, amit megivott. 

Amikor a Notre-Dame előtt észrevette, úgy találta, a ferences jócskán megváltozott. Megöregedett, arca kemény volt, de ez másfajta keménység, mint amilyennek már régebben is látta.

Nem annyira haragos, inkább feszült. Csak egy fejbólintással üdvözölte, majd eltávozott. 

„Nem gondoltuk, hogy látjuk még valaha, ilyen hosszú idő után. Nincs egy kicsit késő, hogy követelje, ami kijár?” – vetette oda neki Ysabel, amikor megjelent a beginázsban. „Egy ígéretnek nincs időtartama” – válaszolt egyszerűen, nyújtva a könyvet, amit ruhája alatt rejtegetett. Ysabel nem tudott ehhez semmit hozzáfűzni. A nagy városokban jelenleg úgy tűnik, mindenkinek az élete felgyorsult. A munkák ritmusa érvényesül az egyházi élet ritmusával szemben, a kereskedők és a kölcsönadók a határidőkkel bűvészkednek, hogy minél több hasznot húzhassanak belőle. Pedig most is, ahogy azelőtt, az idő Istenhez tartozik, aki a végtelenbe tágítja ki ezt a mérhető időt. A zarándok tudja: ha a Teremtőnek tesz fogadalmat, elköteleződik irányába, akkor annak nincs lejárati ideje. Amikor útnak indul, nem gondolkozik el azon, hogyan, mikor tér vissza. Lajos hét évre hagyta el királyságát, hogy teljesítse a keresztes háborúra tett fogadalmát. Bármi is történt ez idő alatt Humbert-rel, joga van hozzá. 

– Legalább azért ad nekünk valami hírt Maheut családjáról? – kérdezte Ysabel. 

– A bátyja arra az elhatározásra jutott, hogy átadja földjei egy részét Guillebert-nek. De ez csak egy gyatra kártérítés. A férfi szeretne utódokat, és ezt nem csak fattyak nemzésével akarja biztosítani. Jómagam kétlem, hogy ezzel az ügy le lenne zárva. 

A ferences két nappal azután visszajött, majd még ismét másodnapon. Ade mindig Ysabel jelenlétében, a szalonjában fogadta. Együtt lapozták a kéziratot, Humbert magyarázta neki a pikárd nyelvjárás szavait, szófordulatait, amit Ade nem értett. Megvitatta vele a homályos részeket, hogy a lehető legpontosabban tudja lefordítani. 

Aztán eltűnt néhány napra. Amikor ismét megjelent, magával hozott több tiszta, új pergament. Igen kis méretű darabokat, mint amilyenekre azokat a műveket írják, amiket utazásra visznek magukkal, vagy pedig rejtegetni próbálnak. Csodálatos bőrdarab, vékony és puha, szép krémszíne van. 

– A maga mestere azért kész megfizetni az árát – jegyezte meg Ysabel.

– A mesterem meghalt – válaszolta Humbert.

Egyikük sem mondott már semmit. Ade újra nekifogott a műnek, és kezdtek megváltozni az érzelmei. 

Még nem nyúlt hozzá a bőrhöz. A beginázs iskolájából kölcsönvett egy viasztáblát, azzal a szándékkal, hogy arra készíti el fokozatosan, fejezetről fejezetre a fordítást, mielőtt tollal ráírná a drága pergamenre. De ahhoz, hogy a Tükröt átültesse latinra, először is jól kell értenie, hallania kell, hogyan visszhangzanak benne ezek a gondolatok, át kell vennie a szöveg dinamikáját, végigjárnia azt a hét szakaszt, melyek – a szerző szerint – a lélek leegyszerűsödéséhez, alázatossághoz, a saját akaratról való lemondáshoz és az Istennel való egységre vezetnek. Humbert, akinek kifejezte óhaját, teljesen egyetértett vele: „Így majd lehetőségünk lesz, hogy közösen mélyedjünk bele a szöveg értelmébe, mielőtt visszatérek Valenciennes-be.”

Először is egy lélek – vált témát és hangnemet Ade. – Lélek, aki a hit által, a cselekedetek nélkül válik szabaddá. Aki csak a szeretetben létezik… 

Mostantól már mintha hordóból öntenék, oly erővel, oly nagy zajjal zúdul a ház tetejére az eső, hogy még a saját hangját sem hallja. 

Akinek semmit sem lehet tanítani, akitől semmit sem lehet elvenni, semmit sem lehet adni…

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Hírek
...
Hírek

Bereményi Vadnai Bébijének látszólag egy nő a főszereplője, valójában a város [Budapesti nők]

...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Eszeveszett szerelem változtatta meg az életét

...
Hírek

Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

...
Szórakozás

Így énekel Timothée Chalamet az új Dylan-életrajzi filmben (videó)

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Hírek

Sophie Kinsella a rák egyik legagresszívabb formájával küzd

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

Szerzőink

...
Vass Norbert

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

...
Kolozsi Orsolya

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

...
Vass Norbert

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

...

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Kovács ikrek regényében az élők gürcölnek, a holtak mulatnak – Olvass bele!

Tovább vinni az évtizedek óta épített családi gazdaságot, vagy meglépni előle? Többek közt erről szól a Kovács ikrek különleges humorú, mágikus realista családregénye. Olvass bele a Lesz majd minden című könyvbe!

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

A pár másodperces videó egy elmerülten olvasó fiúról rövid idő alatt a TikTok kedvencévé vált.

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

Az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv képeskönyve érzékenyen, de bátran mesél nehéz, mégis fontos témáról gyerekeknek, arról, hogy mit jelent, ha valahol háború van.

...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

A Tolkien-féle fantasy és a népmesék hangulata keveredik Magyar Katalin különleges könyvében, a Jeripuszban, melyben a gonosz legyőzése a cél.

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.