Minden olyan nő, aki se nem házas, se nem apáca, az gyanús

Minden olyan nő, aki se nem házas, se nem apáca, az gyanús

Egy „érinthetetlen” hely a városon belül, ahol nők önállóan élhettek, dolgozhattak, és nem tartoztak elszámolással sem az egyháznak, sem a polgári hatalomnak. Ezt jelentette a beginázs szó. A 12. század közepén megjelent különleges női csoportosulás, ami már-már külön „mikrotársadalmat” alkotott, és az ott lakók saját szabályaik szerint éltek. A középkori Európa egyik sajátos egyházi-társadalmi jelenségének, „alternatív” női mozgalmának tagjai pedig a beginák. Aline Kiner A beginák éjszakája című könyve egy ismeretlen középkorba vezet bennünket, Szép Fülöp uralkodásának jelentős történelmi eseményeit valóságos és fiktív szereplők élettörténetével összekapcsolva. Merész hősnői korukat megelőző feministák, akik lenyűgözően izgalmas életet élnek. Mutatunk belőle egy részletet!

Könyves Magazin |

Párizs, 1310. Marais negyed.  A nagy királyi beginázs több száz nőnek ad otthont, akik saját belátásuk szerint élnek, tanulnak vagy dolgoznak itt. A házasságot ugyanúgy elutasítják, mint a klauzúrát. Sem a laikusokhoz, sem a szerzetesekhez nem lehet besorolni őket. Nem a férfiak irányítják az életüket, tőlük egészen függetlenek. Az idős Ysabel, a növények és az emberi lélek titkainak jó ismerője, ennek a közösségnek a gondnoka, a helyi ispotály vezetője.

A beginázs békés, háborítatlan nyugalma megrendül, amikor egy ismeretlen lány tűnik fel náluk. A vörös hajú, szótlan, lázadó Maheut kényszerházasságból menekül. Ráadásul egy ferences barát is keresi…

Azonban a párizsi begináknak nemcsak azért kell küzdeniük, hogy megóvják Maheut-t, hanem saját függetlenségükért és szabadságukért is. Mert mindeközben a királyságot az eretnekség szelleme kísérti, üldözik a templomosokat, és az egyik beginát egy betiltott kézirat miatt a Grève téren máglyán elégetik.

Aline Kiner
A beginák éjszakája
Fordította: Mézner Mariann, Metropolis Media Kiadó, 2021, 360 oldal
-

Aline Kiner: A beginák éjszakája (részlet)

Június 2-án, szombaton, a lenyűgöző menetet követően, melyen három királyt, a francia Fülöpöt, az angol Edwardot, a navarrai Lajost láthatták családjaikkal és kíséretükkel, amint fényes nappal, istrángok és fáklyák tobzódásában átszelik Párizst egészen a Notre-Dame-ig, egy nagy lakomát adnak a Cité-szigeten, a fejedelem újonnan felépült palotájában. 

Másnap, pünkösdvasárnap, a gyülekezet a katedrálisba vonul. Navarrai Lajos , Champagne és Brie grófja, két öccse, Fülöp és Károly, valamint Hugó, burgundiai herceg, Guy, Blois grófja, és számos más nemes a királyságból a főhajóba lépnek, és felkötik lovagi kardjukat. 

Az elkövetkezendő napok csak ünneplésből állnak.

Minden fejedelem, minden nagy királyság megrendezi a sajátját. A Szép király a hölgyeknek privát vacsorát rendez a Louvre egyik szalonjában, lánya és sógornője elnökletével. II. Edward, akit minden angol vendéggel együtt a Saint-Germain apátságban szállásoltak el, sátrakat emel a réten, a háromtornyú templom árkain túl. Egész Európából érkeztek vándorzenészek, akik az utolsó divat szerinti dalokat játsszák, kappant és fűszerezett borral töltött serlegeket kínálnak lovas inasok. Aztán Lajos, évreux-i gróf, a király öccse az, aki a Cité-sziget és a Notre-Dame szigete közé fahidat építtetett, és egy lakomát adatott a kanonokok kertjének tövében, ahová a párizsiak szokás szerint kikapcsolódni mennek, és élvezni a folyóról felszálló, friss levegőt. 

Június 9-én, már reggel fáklyákat gyújtanak az egész városban. A vigasságra összehívott nép táncol, tivornyázik és vedel hajnalig: megittasodik – ó, mily csoda! – egy szökőkútból folyó borzuhatagtól. Különös jelentőségű ez a dátum: ezen a napon Izabella angol királyné, hitvese és apja után, veszi a keresztet, és ígéretet tesz, hogy elkíséri Edwardot a Szentföldre. 

Minderről Ade semmit sem tud. Nem hall semmit. Amíg a Troussevache utcai hímzőnők és rövidáru-kereskedők, a Saint-Denis utcai szíjgyártók és lószerszámkészítők, a templomosok negyedéből a takácsok, az ószeresek a Saint-Innocent és Saint-Merri plébániáról, az íjászok a Saint-Ladre kaputól, csencselők a Nagy- és a Kis-Hídról hatalmas forgatagban bibliai élőképeket adnak elő, pantomimot játszanak a vademberekről, a Róka-regényből színre viszik a Róka-orvos jeleneteit, addig Ade a pulpitusánál ül a szobájában. Lámpájának fényénél egy kéziratot silabizál. Alig emeli fel fejét, míg késő délután vihar tör ki, ami fehér, fényes villámaival megszakítja a kövekből épült város sötétjét. 

Lapoz, hangosan olvas, erre indítja maga a szöveg, mely nem elégszik meg a csendes olvasással.

Lassanként hanghordozásában, beszédritmusában átvált, egy másikéhoz hasonul: Marguerite-éhoz, aki magával ragadja és lebilincseli. 

Pedig Ade ellenszenvvel fogott neki a könyv olvasásának. Ez a Tükör, ez más. Az ilyen jellegű szövegek a lelkitükrök, amit az olvasó elé állítanak, hogy abban vegye szemügyre saját magát. Ez pedig egy ideális képet rajzol, amit a lehető legjobban meg kell közelítenie. Viszont hogyan is lehetne megbízni egy könyvben, amit eretnekség vádjával ítéltek el? 

Az első szavak taszították, mint amikor becsapódik egy félig nyitott ajtó. Ez egy fennhéjázó buzdítás: 

 

Ti, akik majd ezt a könyvet olvassátok, 

ha jól meg akarjátok érteni, 

vigyázzatok, mit mondtok! 

Mert felfogni ezt nehéz lesz, 

csak alázattal lehetséges. 

 

Pimasz figyelmeztetés követi: 

 

Teológusok és klerikusok,

bármilyen kifinomult, 

éles elmétek is legyen, 

ti sem fogjátok ezt megérteni,  

ha nem alázatosan haladtok. 

 

De már felvillanyozódott, érdeklődését felcsigázta. Mert ez a mű biztosan nagyon merész és komplex, és az inkvizíció ezért vetette alá  a párizsi egyetem huszonegy legkiválóbb teológusa véleményének. 

Megfordította a pergamenlapot, folytatta az olvasást. Most már egészen rabul ejtette a szöveg, magával ragadja az Értelem és Szeretet közti párbeszéd, ami köré Marguerite fölépíti gondolatait.

Eszmecseréjük, érveléseik, szembesítésük, vitáik.

A szöveg kényeztet, hízeleg, majd elszáll, váltogatja a formákat és a ritmust; vált a rímelő próza és ritmusos próza, a belső párbeszédek és drámai jelenetek; a szenvedélyes felszólítások és rövid lírikus betoldások között. Egy gőgös, büszke szöveg, az biztos, de ugyanolyan szenvedélyes, lelkes, mint a valenciennes-i begina. Egy szeretetre szomjazó lélek alkotása, aki írás közben törekszik az isteni ismeretet elérni és megérteni. Egyben homályos is, és igen nehezen érthető mű, összetett allegóriákat és számos ambivalens kifejezést használ. 

Ade kezét emeli, hogy továbblapozzon a következő oldalra, de összerezzen. Megint egy villám. És rögtön ezután mennydörgés robaja rázza meg a falakat, lámpája megbillen, és pislákol. Nincs még éjszaka, mégis hívja szolgálóját, kér még egy kis világosságot, mert Marguerite írása olyan egyenetlen, olvasása erőfeszítést igényel. Különös ellentmondás van a gondolatok szabályos összeszedettsége és tollvonásainak nagy lendülete között, mely olyan, mintha valami belső áradás lökdösné. 

Elkalandozva az olvasástól, Ade hagyja, hogy egy oda nem illő gondolat hirtelen meglepje. Humbert testvér mögötte áll, fölé hajol, segíti kibetűzni azt a mondatot, amivel vesződik. Zavarja a férfi közelsége. Érzi, ahogy a férfi csuhája hozzáér hátához. És a szagát is. Ez ismerős neki, már Ysabel házában is észrevette. Meleg, enyhén édeskés, annyira más, mint a többi férfié… Más, mint a férjéé, akinek szaga erős, kissé savanykás volt, hasonlított a lovakéhoz, melyeken galoppolt, és a borhoz, amit megivott. 

Amikor a Notre-Dame előtt észrevette, úgy találta, a ferences jócskán megváltozott. Megöregedett, arca kemény volt, de ez másfajta keménység, mint amilyennek már régebben is látta.

Nem annyira haragos, inkább feszült. Csak egy fejbólintással üdvözölte, majd eltávozott. 

„Nem gondoltuk, hogy látjuk még valaha, ilyen hosszú idő után. Nincs egy kicsit késő, hogy követelje, ami kijár?” – vetette oda neki Ysabel, amikor megjelent a beginázsban. „Egy ígéretnek nincs időtartama” – válaszolt egyszerűen, nyújtva a könyvet, amit ruhája alatt rejtegetett. Ysabel nem tudott ehhez semmit hozzáfűzni. A nagy városokban jelenleg úgy tűnik, mindenkinek az élete felgyorsult. A munkák ritmusa érvényesül az egyházi élet ritmusával szemben, a kereskedők és a kölcsönadók a határidőkkel bűvészkednek, hogy minél több hasznot húzhassanak belőle. Pedig most is, ahogy azelőtt, az idő Istenhez tartozik, aki a végtelenbe tágítja ki ezt a mérhető időt. A zarándok tudja: ha a Teremtőnek tesz fogadalmat, elköteleződik irányába, akkor annak nincs lejárati ideje. Amikor útnak indul, nem gondolkozik el azon, hogyan, mikor tér vissza. Lajos hét évre hagyta el királyságát, hogy teljesítse a keresztes háborúra tett fogadalmát. Bármi is történt ez idő alatt Humbert-rel, joga van hozzá. 

– Legalább azért ad nekünk valami hírt Maheut családjáról? – kérdezte Ysabel. 

– A bátyja arra az elhatározásra jutott, hogy átadja földjei egy részét Guillebert-nek. De ez csak egy gyatra kártérítés. A férfi szeretne utódokat, és ezt nem csak fattyak nemzésével akarja biztosítani. Jómagam kétlem, hogy ezzel az ügy le lenne zárva. 

A ferences két nappal azután visszajött, majd még ismét másodnapon. Ade mindig Ysabel jelenlétében, a szalonjában fogadta. Együtt lapozták a kéziratot, Humbert magyarázta neki a pikárd nyelvjárás szavait, szófordulatait, amit Ade nem értett. Megvitatta vele a homályos részeket, hogy a lehető legpontosabban tudja lefordítani. 

Aztán eltűnt néhány napra. Amikor ismét megjelent, magával hozott több tiszta, új pergament. Igen kis méretű darabokat, mint amilyenekre azokat a műveket írják, amiket utazásra visznek magukkal, vagy pedig rejtegetni próbálnak. Csodálatos bőrdarab, vékony és puha, szép krémszíne van. 

– A maga mestere azért kész megfizetni az árát – jegyezte meg Ysabel.

– A mesterem meghalt – válaszolta Humbert.

Egyikük sem mondott már semmit. Ade újra nekifogott a műnek, és kezdtek megváltozni az érzelmei. 

Még nem nyúlt hozzá a bőrhöz. A beginázs iskolájából kölcsönvett egy viasztáblát, azzal a szándékkal, hogy arra készíti el fokozatosan, fejezetről fejezetre a fordítást, mielőtt tollal ráírná a drága pergamenre. De ahhoz, hogy a Tükröt átültesse latinra, először is jól kell értenie, hallania kell, hogyan visszhangzanak benne ezek a gondolatok, át kell vennie a szöveg dinamikáját, végigjárnia azt a hét szakaszt, melyek – a szerző szerint – a lélek leegyszerűsödéséhez, alázatossághoz, a saját akaratról való lemondáshoz és az Istennel való egységre vezetnek. Humbert, akinek kifejezte óhaját, teljesen egyetértett vele: „Így majd lehetőségünk lesz, hogy közösen mélyedjünk bele a szöveg értelmébe, mielőtt visszatérek Valenciennes-be.”

Először is egy lélek – vált témát és hangnemet Ade. – Lélek, aki a hit által, a cselekedetek nélkül válik szabaddá. Aki csak a szeretetben létezik… 

Mostantól már mintha hordóból öntenék, oly erővel, oly nagy zajjal zúdul a ház tetejére az eső, hogy még a saját hangját sem hallja. 

Akinek semmit sem lehet tanítani, akitől semmit sem lehet elvenni, semmit sem lehet adni…

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Hírek

Cormac McCarthy 16 éves lánnyal folytatott viszonyt

...
Hírek

Ezeket tudni a Da Vinci-kód írójának új könyvéről

...
Hírek

Láttad már Radnóti vagy Rodolfo ex librisét a Széchényi Könyvtárban?

...
Hírek

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

...
Hírek

A „manifesztálás” lett az év szava 2024-ben

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

...

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...

Ács Dániel: Radnóti Miklós mintha a kommunista Jézus Krisztus lett volna

...

Réz Anna: Ha sokkal többet töprengtem volna, valószínűleg kitöprengem magam a gyerekvállalásból [Podcast]

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Meztelenül vagy ruhában kacérabb a nő? – Olvass bele Milbacher Róbert: Ködképek az irodalom láthatárán könyvébe!

Milbacher Róbert a magyar irodalmi művekből következtet a szerzők pszichés problémáia.

...
Beleolvasó

Milyen a tökéletes szex? – Olvass bele Emily Nagoski könyvébe

Emily Nagoski  eegyedi nézőpontja új utakat nyit az szexualitás és a vágy megértéséhez. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Milyen, ha a szerelmi történetben te vagy a gonosz harmadik? – Olvass bele Emily Henry új könyvébe!

Léteznek a Hallmark-szerelmi történeteknek károsultjai? Emily Henry megmutatja a romkomok visszáját Könyvek szerelmese című kötetében - most beleolvashatsz!

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

...
Gyerekirodalom

Az Egy ropi naplója szerzője szerint az új rész az eddigi legjobb és legviccesebb

Az Egy ropi naplója 19. részében egy féltve őrzött családi titokra derül fény. 

...
Gyerekirodalom

Illusztrált gyerekkönyvben adják ki Bródy János dalszövegeit

Így a legfiatalabb generációk is megismerhetik Bródy János kisebbeknek szóló dalait.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Megvan, ki játszik a Colleen Hoover romantikus thrilleréből készült filmben 

Colleen Hoover újabb sikerkönyvére csaptak le a filmstúdiók. 

...
Szórakozás

Előkerült egy Stephen King-kötet Stanley Kubrick jegyzeteivel

A Ragyogás rendezője lapozhatott a film forgatása idején.

...
Szórakozás

A cápának és a harci orrszarvúnak is hálásabb a Gladiátor 2-ben, mint a nőknek

A férfiasságot ünnepli Ridley Scott klasszikusának a folytatása, a Gladiátor 2.