A meddőségi ipar óriási üzlet volt Ukrajnában a háború előtt, a legális béranyaság sokaknak biztosított megélhetést. A támadások miatt viszont az egyik "emberi reprodukciós központot" jó három hete (azaz az invázió legelső napján) egy földalatti bunkerbe kellett költöztetni. A CNN riportja szerint 21 olyan csecsemőre vigyáznak ott, akiket ukrán béranya szült, de akikért nem tudtak már elmenni külföldi - kanadai, olasz, kínai - szüleik. A búvóhely viszont még így sem biztonságos, hiszen alig tizenöt kilométerre van Irpinytől, ahol napok óta heves harcok dúlnak.
A CNN bemutatott egy fiatal ukrán nőt, aki a föld alatti bunkerben helyezte biztonságba az alig egy hete született Laurence nevű kisfiút. A 30 éves nő arcát nem vállalva arról mesélt, hogy a baba biológiai szülei külföldiek, és a jelen helyzetben nem tudni, mikor tudják magukkal majd vinni a fiukat.
Sok ország nagyon szigorúan veszi vagy egyenesen tiltja a béranyaságot, az ukrajnai szabályozások viszont megengedőek. A béranyasági központ egyik orvosa szerint a nők 17.500 és 25.000 dollár közötti összeget kapnak, ha kihordják más gyerekét (ez nagyjából 5,9 millió és 8,4 millió forint közötti összeget jelent). Néhány éve ugyanakkor több szervezet is felemelte szavát az Ukrajnában elég szabad szabályok mentén működő meddőségi biznisz ellen, a kijevi parlamentet pedig akkor arra kérték, tiltsák be a béranyaságot az országban.
A jelenségről pár éve Sofi Oksanen írt regényt, így A kutyafuttatóban két olyan nő történetét követhetjük végig, akik donorként részesévé váltak az ukrán meddőségi biznisznek. Az íróval interjúztunk is a témában, akkor a következőt mondta: "A probléma az, hogy nincsenek nemzetközi játékszabályok ebben az üzletágban és nincsenek nemzetközi független ellenőrök, akik gyűjtenék az információkat a statisztikákhoz." Oksanen két éve a Margó Irodalmi Fesztivál vendégeként is beszélt a meddőségi ipar működéséről - ezt ITT tudjátok visszanézni.