Hosszú cikk jelent meg a New York Timesban a TikTok könyvpiacra gyakorolt hatásáról, ugyanis az utóbbi időben egyre gyakrabban fordul elő, hogy az úgynevezett BookTok videók hatására bizonyos könyvekből bestseller lesz.
A TikTokon, amelyen rövid videókat lehet megosztani, mindig is arattak a táncolós, főzős, divattal foglalkozó és vicces videók, nem alapvető azonban, hogy a műfaj könyvek bemutatására is alkalmas. Ennek ellenére az utóbbi időben mégis egyre szaporodnak a BookTok videók, főként kamaszlányok és a húszas éveikben járó fiatal nők szeretik megmutatni, mit olvasnak épp. Ezek sokszor olyan videók, amelyeken gyorsítva láthatjuk, ahogy a készítőjük olvas, vagy épp csak az a pár másodperc jelenik meg, amikor valaki épp befejezett egy könyvet. A legtöbben azt mutatják meg, milyen érzelmet váltott ki belőlük az adott könyv, sírnak, nevetnek, kiabálnak és meghatódnak, ezekhez az érzelmekhez pedig sok fiatal tud kapcsolódni. Mások a filmelőzetesekhez hasonló videókat készítenek a könyvekhez.
Sokan meglepőnek tartják, de nagyon úgy tűnik, hogy ezekkel a videókkal el lehet adni a könyveket. Minden más közösségi média felületnél hatékonyabban ráadásul. A Barnes & Noble kiadó igazgatója szerint több tízezer könyv kel el egy hónapban egy-egy ilyen rövid videó hatására. Az utóbbi időben így pörgött fel például Madeline Miller Akhilleusz dala című könyvének eladása. A 2012-ben megjelent könyvből hetente tízezer példányt adtak el hirtelen, és a kiadó sem értette először, miért. Később rájöttek, hogy egy BookTok videó miatt, amelyet 150 ezren néztek meg.
A könyvkiadók éppen ezért egyre több TikTok felhasználóval állapodnak meg. A Random House Children’s Books például száz felhasználóval dolgozik. A kiadók gyakran küldenek ingyen könyveket a TikTok könyves influenszereinek, de az is előfordul, hogy fizetnek azért, hogy megjelenjen egy-egy új könyvük a videókban.
Forrás: New York Times