Letaszítják a trónról Rebecca Yarrost? Mi is beszámoltunk arról, hogy az Ónixvihar szerzője az egyik legnagyobb név most a TikTok könyves oldalán, a BookTokon. A sárkányos romantasy bestseller könyvet hazánkban is falják az olvasók, akik szeretnek belemerülni ebbe a műfajba, látszik ez a KSH adataiból is.
De most egy újabb könyv kezdi átvenni a diskurzust a BookTokon, és amennyire népszerű, annyira megosztó is. Mutatjuk, miért.
De ki a szerző?
Dani Francis Silver Elite könyvéről van szó, ami egy disztópikus romantasy (romantikus+fantasy) regény, egy trilógia első része. A fülszöveg szerint Wren Darlington áll a történet középpontjában, aki látnoki képeségekkel rendelkezik. Ám ezt rejtegetnie kell, hiszen képessége halálos ítéletet jelentene.
Ahhoz, hogy túléljen, a nőnek három szabályt kell betartania: ne bízz meg senkiben; hazudj mindenkinek; és bármit teszel, ne szeress bele a legnagyobb ellenségedbe!
A könyv május 6-én jelent meg, de máris forró téma a BookTokon, még azok is beszélnek róla, akik nem szoktak ilen műfajú könyveket olvasni.
És főként nem arról beszélnek, hogy a könyv jó vagy nem, hanem mindenféle más botrányok uralják a diskurzust. Például sokan azt találgatják, hogy egyáltalán ki írta a könyvet. A könyvben sehol sem látható a szerző fotója, ezért sokan azt gondolják, hogy a Dani Francis valójában egy álnév.
Lehet, hogy nem egy elsőkönyves szerzőről van szó, hanem egy népszerű bestseller szerzőről, aki először kísérletezik egy új műfajjal.
@jono_thon WHO ARE YOU, DANI?!?!?! #danifrancis #silverelite #romantasy #romantasybooks #romantasybooktok #penname ♬ original sound - Jono | 🎥📝📚
Teljesen lázban tartja a TikTok-közösséget, hogy melyik ismert író bújhatott az álnév mögé. Pesszimistább verziók szerint az illető tudatosan rejtette el a nevét, mert megosztó figuráról van szó, és nem szeretné, ha a kiléte ártana a könyvének.
@celesteraine Silver Elite by Dani Francis is 1000% worth the hype and Cross Redden is my husband and Wren Darlington is such a good FMC. I’m so so so obsessed like this is the next big romance book but please do not expect the hunger games. It’s dystopian and that’s where the similarity ends. #silverelite #danifrancisauthor #dystopianbooks #romancebooks #paranormalromance #fantasyromance #booktok #bookish ♬ original sound - CELESTE 📖
Olyan elmélet is szárnyra kapott, hogy nem is ember, hanem az AI írta a könyvet, de ez a legkevésbé valószínű forgatókönyv, ugyanis nagyon kicsi az esélye, hogy ebbe bármelyik kiadó belement volna.
Az sem mellékes szempont, hogy a könyv élfestett kiadásban jelent meg, ami nem kis befektetés a kiadó részéről, egy elsőkötetes szerző ezt a szándékát alig-alig viheti át.
Ám minél több a pletyka, annál inkább erősödnek fel azok a hangok is a TikTokon, hogy a szerző bizonyára nem véletlenül választotta az anonimitást, és tiszteletben kellene tartani a döntését, nem pedig a leleplezésén ügyködni.
Romantikus disztópia: működhet?
Emellett a könyvet amiatt is kritizálják, ahogyan a disztópia műfajához nyúlt, többek szerint túlságosan előtérbe kerültek a romantasy műfajra jellemző úgynevezett spicy, azaz a forró, szerelmes jelenetek.
Az Éhezők viadala jelenthette az inspirációt a szerzőnek - Fotó: Forum Hungary/port.hu
A B&N Reads oldalon egy vendégposztban a szerző úgy fogalmazott: egy olyan disztópikus történetet akart írni, amiben ott van minden veszély és feszültség, de felpörgeti a forró jeleneteket is.
Ezt a könyvet olyan olvasóknak írtam, mint amilyen én vagyok: akik szerették az Éhezők viadala-sorozathoz hasonló könyveket, de arra vágytak, hogy a romantikus szálak központibb helyet kapjanak”
– fogalmazott.
A marketingkampányban valóban az Éhezők viadalához (olvass bele Az aratás hajnala című előzményregénybe itt) hasonlították a könyvet, úgy harangozták be, hogy a történet „Katniss felnőtekknek”. De akik elolvasták, azok úgy érzik, hogy a végeredményben sokkal fontosabbá váltak a szerelmi történetszálak, mint a disztópia és a társadalomkritika, ezért nem helyénvaló a hasonlat.