A TikTok amerikai betiltását elrendelő törvényt még Joe Biden írta alá tavaly tavasszal, és bár Donald Trump ellenzi a döntést, egyelőre a késleltetést leszámítva nincs megoldás. A népszerű alkalmazás tulajdonosa, a kínai ByteDance szerint a határozat sérti az alkotmány szólásszabadságra vonatkozó részeit.
A Legfelsőbb Bíróság pénteken közben jóváhagyta azt a törvényt, amely a ByteDance-et TikTok tulajdonrészének az eladására kötelezi, amennyiben ennek nem tesz eleget, a közösségimédia-alkalmazást betiltják az Egyesült Államokban.
Mi fogja megakadályozni az app használatát?
A gyakorlatban egyelőre úgy képzelik el a korlátozást, hogy sem a Google Play, sem az App Store használói nem tudják majd újonnan letölteni a TikTokot, de arra egyelőre nincs kiforrott válasz, hogy mi lesz azokkal, akik már rendelkeznek hozzáféréssel.
Valószínűleg frissítések hiányában idővel használhatatlan lesz a felület az USA-ban,
de ez a megoldás egyelőre nem tűnik kijátszhatatlannak.
Nálunk egyelőre ezerrel pörög a TikTok, de ha a videók böngészése helyett inkább olvasnál valamit a témában, ajánlunk 3 könyvet, amiben fontos szerephee van a közösségi médiának.
Richard Osman: Gyilkosokra utazunk
Richard Osman könyveit régóta szeretjük: 2021-ben interjút is készítettünk vele, tavaly pedig a 21. helyet sikerült bezsebelnie év végi 50-es listánkon. A Gyilkosokra utazunk detektívpárosának egyik tagja, Steve Wheeler nyugdíjas rendőr, míg menye, a veszélyes helyzetektől soha vissza nem riadó Amy profi testőr. A bonyodalmak ott kezdődnek, amikor valaki influenszer celebeket kezd gyilkolni, és ha ez még nem lenne elég: a lányt is gyanúba akarják keverni.
A fordulatos regényben a közösségi média és a mesterséges intelligencia tovább gubancolja a nyomozás szálait. Vajon megbirkózik a nyomozópáros a rejtélyes üggyel? Kiderül a könyvből, amelybe itt bele is olvashatsz.
R. F. Kuang: Sárga
Világszerte hatalmas siker R.F. Kuang Sárga című kötete (itt beleolvashatsz), amelyben egy olyan fehér íróból lesz sikeres művész, aki ellopta a kínai-amerikai származású írótársa regényét. Az ügyre a közösségi médiában derül fény, amikor a New York Times bestsellerlistáját is meghódító June-t plágiummal vádolják a Twitteren, majd ez hamar zaklatásba csap át. Milyen érzés online harcban állni, és ki nyeri meg ezt a háborút? Többek között erre keres választ az – egyébként a Booktokon is nagy népszerűségnek örvendő – könyv.
„A Sárgát egy elsőkötetes szerző nem írhatta volna meg. Olyan viszont igen, mint Kuang, aki belülről is jól ismerei a könyvkiadást, a kiadókkal vívott harcokat, aki megdolgozott az olvasók elismeréséért, aki végigjárta a ranglétrát és aki képes azonosulni a szereplőkkel” – írtuk kritikánkban.
Sheera Frenkel, Cecilia Kang: Manipulátorok – A Facebook diktatúra
Végezetül pedig egy izgalmas non-fiction könyvet ajánlunk: 2018-ban robbant ki a botrány a Facebook körül, amikor a New York Times közzétette egy alapos vizsgálat eredményeit azzal kapcsolatban, hogy a cég vezetői miként tették lehetővé, majd igyekeztek eltussolni a 2016-os választások befolyásolását.
Sheera Frenkel és Cecilia Kang újságírók tényfeltáró munkájának köszönhetően az olvasó betekintést nyerhet a színfalak mögött zajló hatalmi játszmákba, miközben az is nyilvánvalóvá válik, hogy mekkora jelentőséggel bírnak napjainkban a social media-platformok (korábbi cikkünkben még több olvasnivalót ajánlottunk a Facebookról).
(BBC)