Az 1879-es szegedi árvíz puszítását térképeken és kárbejelentéseken követhetjük

A Szeged térképét átrajzoló katasztrófa 150. évfordulója alkalmából digitalizálják és elérhetővé teszik az 1879-es szegedi nagy árvízzel kapcsolatos iratanyagot és térképeket.

bzs | 2025. március 13. |

1879. március 12-én, hajnali 2 órakor tört be a víz Szegedre 146, más tudósítás szerint 151 ember vesztette életét a katasztrófában a város akkori 75 ezer lakosából. A víz csak három hónap múlva, a szivattyúzásoktól kezdett apadni. 5458 ház összeomlott, közel 60 000 ember vált hajléktalanná. Műemléki épületek úsztak ugyan a vízben, de nem pusztultak el. Az akkori vízmagasság emlékműszerű jelzése ma is látható az alsóvárosi templomon, a zsinagógán és még a város néhány megmaradt házán. A pusztulásról Mikszáth Kálmán és Jókai Mór is beszámolt.

Térképek követhető változások

Pár nappal a tragédia után, 1879. március 17-én ellátogatott a helyszínre I. Ferenc József is, aki látva a rettenetes pusztulást – a hagyomány szerint – a „Szeged szebb lesz, mint volt!" mondással megígérte, hogy újjáépítik a várost. A májusban kinevezett királyi biztos, Tisza Lajos vezetésével, Lechner Lajos műszaki irányítása mellett egy új város született.

A nagy árvíz 150. évfordulójára a tervek szerint teljes egészében feldolgozzák és publikálják az eseményhez és az azt követő újjáépítéshez kapcsolódó dokumentumokat és térképeket – közölte a projektet bemutató szerdai konferencián Oláh András Pál, a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltárának munkatársa.

A projekt első része a várost ábrázoló történeti térképek, valamint az újjáépítést követően készült fölmérés adatainak feldolgozása és összeillesztése a mai várost ábrázoló digitális térképpel. Az árvizet követően elkészítették a város belterületének fölmérését az akkor megszokottnál részletesebben, 1:1000 méretaránnyal és már méter alapon. Ezt, a városról Giba Antal által 1841-1844 között készített térképet, valamint a korábbi katonai térképeket illesztik össze a későbbi telekkönyvi, illetve ingatlan-nyilvántartási térképekkel, úgy, hogy a felhasználók számára egy egyszerű böngészővel, rétegenként láthatóvá válik az egyes korszakok állapota.

A projekt második ütemében a telekkönyvi nyilvántartás 1886 és 1972 közötti időszakából származó adatokkal dolgoznak, ezzel követhető lesz az egyes területek, ingatlanok fejlődése, változása, a tulajdoni viszonyok alakulása.

A harmadik az árvízzel kapcsolatos kárfelmérési, kárelhárítási és újjáépítési adatok összegyűjtése, digitalizálása és közkincsé tétele. Ebbe beletartoznak a Szegedi Királyi Biztosság dokumentumai is. Ezt az adatbázist a tervek szerint kiegészítenék a szaklevéltárak adataival is. Ezzel több ezer, zömében teljesen ismeretlen dokumentum válna tanulmányozhatóvá. Az elkészült adatbázisokat a felhasználók számára is elérhetővé teszik majd egy online felülete.

Szegeden játszódó könyvek

Darvasi László: Virágzabálók

Darvasi László
Virágzabálók
Magvető, Budapest, 2015, 672 oldal

Darvasi László nagyregénye egyszerre teremt magyar és közép-európai mítoszt. A tizenkilencedik századi Szegeden együtt élnek magyarok, németek, szerbek, zsidók és cigányok. 1848-ban itt is föllángol a forradalom, aztán mindent elsöpör az árvíz. A szegedi árvíz idején játszódó Virágzabálók című regényben új Kossuth Lajos-képet, cigánylegendákat és nemzeti mítoszt kapunk. Darvasi Lászlóval itt olvasható a beszélgetésünk a kötetről.

Szilasi László A harmadik híd

Szilasi László
A harmadik híd
Magvető Könyvkiadó, 2014, 352 oldal

„A hajdani kanadai emigráns, a Németországból hazatért nyomozó és az itthon maradt utcazenész éli és meséli az életét ebben az egyetlen napnyi regényben. A cselekmény helyszíne Szeged kultikus színhelyei, a Dóm tere, a belváros utcái, a Tisza-part, a ferencesek temploma. Ám a cselekmény által nem derűs és boldog sorsok bontakoznak ki, hanem az élet mélyebb és hidegebb bugyraiba merülhetünk bele"  – írta Darvasi László a könyvről. Egy osztálytalálkozó keretei között középkorú emberek mesélik el, mi történt velük az utóbbi harminc év alatt, és mi történik velük most. 

Grecsó Krisztián: Vera

Grecsó Krisztián
Vera
Magvető Könyvkiadó, 2022, 327 oldal

Szegeden játszódik Grecsó Krisztián 2019-es regénye, a Vera (ITT írtunk a bemutatóról, ITT pedig a könyvről írt kritikánkat olvashatjátok). Az örökbefogadott kislány történetével a nyolcvanas évekbe repít minket a szerző. A cselekménynek pedig fontos városi helyszínei lesznek a színház, az akkor újnak számító nagyáruház és a Tisza-part is. 

Itt találtok még további regényeket az alföldi városból.

Forrás: MTI

Fotó: Wikipedia - Vágó Pál festménye a szegedi nagy árvízről (Móra Ferenc Múzeum)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szegedet két nagy katasztrófa alakította - Vaktérkép // Szeged

A nagy árvíz és Trianon nélkül Szeged nem ilyen lenne. Radnóti megijedt a rekonstrukciós várostól. Vaktérkép Bíró-Balogh Tamással és Szilasi Lászlóval.

...

Grecsó Krisztián: Szeged egy vágyott szerelem [videó]

...

Boszorkányok, betyárok, szerelmesek - 5 kortárs regény, melyek főhőse: Szeged

Hírek
...

Képes egy növény kommunikálni? – Zoë Schlanger új könyvéből kiderül

...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Kiemeltek
...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

Gazdagok generációs traumáiról mesél Taffy Brodesser-Akner második könyvében, a Long Island-i kompromisszumban.