Az 1879-es szegedi árvíz puszítását térképeken és kárbejelentéseken követhetjük

A Szeged térképét átrajzoló katasztrófa 150. évfordulója alkalmából digitalizálják és elérhetővé teszik az 1879-es szegedi nagy árvízzel kapcsolatos iratanyagot és térképeket.

bzs | 2025. március 13. |

1879. március 12-én, hajnali 2 órakor tört be a víz Szegedre 146, más tudósítás szerint 151 ember vesztette életét a katasztrófában a város akkori 75 ezer lakosából. A víz csak három hónap múlva, a szivattyúzásoktól kezdett apadni. 5458 ház összeomlott, közel 60 000 ember vált hajléktalanná. Műemléki épületek úsztak ugyan a vízben, de nem pusztultak el. Az akkori vízmagasság emlékműszerű jelzése ma is látható az alsóvárosi templomon, a zsinagógán és még a város néhány megmaradt házán. A pusztulásról Mikszáth Kálmán és Jókai Mór is beszámolt.

Térképek követhető változások

Pár nappal a tragédia után, 1879. március 17-én ellátogatott a helyszínre I. Ferenc József is, aki látva a rettenetes pusztulást – a hagyomány szerint – a „Szeged szebb lesz, mint volt!" mondással megígérte, hogy újjáépítik a várost. A májusban kinevezett királyi biztos, Tisza Lajos vezetésével, Lechner Lajos műszaki irányítása mellett egy új város született.

A nagy árvíz 150. évfordulójára a tervek szerint teljes egészében feldolgozzák és publikálják az eseményhez és az azt követő újjáépítéshez kapcsolódó dokumentumokat és térképeket – közölte a projektet bemutató szerdai konferencián Oláh András Pál, a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltárának munkatársa.

A projekt első része a várost ábrázoló történeti térképek, valamint az újjáépítést követően készült fölmérés adatainak feldolgozása és összeillesztése a mai várost ábrázoló digitális térképpel. Az árvizet követően elkészítették a város belterületének fölmérését az akkor megszokottnál részletesebben, 1:1000 méretaránnyal és már méter alapon. Ezt, a városról Giba Antal által 1841-1844 között készített térképet, valamint a korábbi katonai térképeket illesztik össze a későbbi telekkönyvi, illetve ingatlan-nyilvántartási térképekkel, úgy, hogy a felhasználók számára egy egyszerű böngészővel, rétegenként láthatóvá válik az egyes korszakok állapota.

A projekt második ütemében a telekkönyvi nyilvántartás 1886 és 1972 közötti időszakából származó adatokkal dolgoznak, ezzel követhető lesz az egyes területek, ingatlanok fejlődése, változása, a tulajdoni viszonyok alakulása.

A harmadik az árvízzel kapcsolatos kárfelmérési, kárelhárítási és újjáépítési adatok összegyűjtése, digitalizálása és közkincsé tétele. Ebbe beletartoznak a Szegedi Királyi Biztosság dokumentumai is. Ezt az adatbázist a tervek szerint kiegészítenék a szaklevéltárak adataival is. Ezzel több ezer, zömében teljesen ismeretlen dokumentum válna tanulmányozhatóvá. Az elkészült adatbázisokat a felhasználók számára is elérhetővé teszik majd egy online felülete.

Szegeden játszódó könyvek

Darvasi László: Virágzabálók

Darvasi László
Virágzabálók
Magvető, Budapest, 2015, 672 oldal

Darvasi László nagyregénye egyszerre teremt magyar és közép-európai mítoszt. A tizenkilencedik századi Szegeden együtt élnek magyarok, németek, szerbek, zsidók és cigányok. 1848-ban itt is föllángol a forradalom, aztán mindent elsöpör az árvíz. A szegedi árvíz idején játszódó Virágzabálók című regényben új Kossuth Lajos-képet, cigánylegendákat és nemzeti mítoszt kapunk. Darvasi Lászlóval itt olvasható a beszélgetésünk a kötetről.

Szilasi László A harmadik híd

Szilasi László
A harmadik híd
Magvető Könyvkiadó, 2014, 352 oldal

„A hajdani kanadai emigráns, a Németországból hazatért nyomozó és az itthon maradt utcazenész éli és meséli az életét ebben az egyetlen napnyi regényben. A cselekmény helyszíne Szeged kultikus színhelyei, a Dóm tere, a belváros utcái, a Tisza-part, a ferencesek temploma. Ám a cselekmény által nem derűs és boldog sorsok bontakoznak ki, hanem az élet mélyebb és hidegebb bugyraiba merülhetünk bele"  – írta Darvasi László a könyvről. Egy osztálytalálkozó keretei között középkorú emberek mesélik el, mi történt velük az utóbbi harminc év alatt, és mi történik velük most. 

Grecsó Krisztián: Vera

Grecsó Krisztián
Vera
Magvető Könyvkiadó, 2022, 327 oldal

Szegeden játszódik Grecsó Krisztián 2019-es regénye, a Vera (ITT írtunk a bemutatóról, ITT pedig a könyvről írt kritikánkat olvashatjátok). Az örökbefogadott kislány történetével a nyolcvanas évekbe repít minket a szerző. A cselekménynek pedig fontos városi helyszínei lesznek a színház, az akkor újnak számító nagyáruház és a Tisza-part is. 

Itt találtok még további regényeket az alföldi városból.

Forrás: MTI

Fotó: Wikipedia - Vágó Pál festménye a szegedi nagy árvízről (Móra Ferenc Múzeum)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szegedet két nagy katasztrófa alakította - Vaktérkép // Szeged

A nagy árvíz és Trianon nélkül Szeged nem ilyen lenne. Radnóti megijedt a rekonstrukciós várostól. Vaktérkép Bíró-Balogh Tamással és Szilasi Lászlóval.

...

Grecsó Krisztián: Szeged egy vágyott szerelem [videó]

...

Boszorkányok, betyárok, szerelmesek - 5 kortárs regény, melyek főhőse: Szeged

Hírek
...

Ezeket még a családja sem tudta Vészi Margitról, Molnár Ferenc feleségéről

...

Szeretnéd jobban érteni Csehovot? Tompa Andrea izgalmas lexikonnal segít

...

Még idén megjelenik a friss Pulitzer-díjas James magyar fordítása

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

...

Inkább hagyományos könyvet vagy e-bookot olvasnak a magyarok? Felmérés készült

...

Megjelent Margaret Atwood új könyve: Elveszve a rengetegben

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

A 90 éves Csányi Vilmost, világhírű etológust köszöntötték barátai, kollégái, egykori tanítványai.

Szerzőink

chk
chk

7 kihagyhatatlan könyv a 90 éves Csányi Vilmostól: a kutyák viselt dolgaitól a teremtő képzeletig

Bakó Sára
Bakó Sára

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Kiemeltek
...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

Amekkora közhely, akkora igazság, hogy a természetnek gyógyító ereje van. Litkai Gergely Bükki Tamás erdőmeditáció oktatóval beszélgetett.

...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

...

Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Mindenki autofikciót akar írni, erre Závada Péter mit csinál? Új kötetében mindent ráfog az Éngépre, ami megírja a verseit.