Hogyan kell kérni a boltban Rushdie új regényét?

Hogyan kell kérni a boltban Rushdie új regényét?

Írók nevével, illetve könyvcímekkel is gyakran előfordul, hogy az embereknek fogalmuk sincs, hogyan kell helyesen kiejteni, ezért a végén mindenki másképp mondja őket. Korábban mi már készítettünk összeállítást arról, hogy bizonyos külföldi íróknak hogyan kell kimondani helyesen a nevét, de már arra is felhívtuk a figyelmet, hogy egy kutatás szerint a könyvszereplők közül az emberek Don Quijote nevét ejtik a legtöbbször rosszul. A félreértések elkerülése érdekében most Rushdie új könyvével, a Quichotte-tal kapcsolatban oszlatjuk el a kétségeket.

Könyves Magazin | 2020. július 07. |

Szerencsére találgatni vagy nyelvészekhez fordulnunk nem kell, hogy megtudjuk, hogyan ejtik helyesen a könyv címét, Salman Rushdie ugyanis maga foglalta össze egy rövid bejegyzésben a könyv elején, hogy a boltban hogyan érdemes kérni a regényt:

Szélmalomharcos megjegyzés a kiejtésről

A Quichotte név, amelyet „ki-SOT”-nak ejtenek franciául, „ki-SOT-énak” németül, olaszul pedig Chisciotténak írnak és „ki-SOT-énak” ejtenek, a spanyol Quixote vagy Quijote változata, amelynek kiejtése „ki-HÓ-te. A portugál nyelv szintén inkább „s” hangot használ a „h” helyett Don Quixote/Quijote híres nevének közepén az x vagy a j helyén. Maga Cervantes – kora spanyoljának megfelelően – valószínűleg azt mondta, „ki-SÓ-te”. E szöveg céljaira az elegáns francia„ki-SOT” kiejtést javaslom olyan okokból, amelyeket maga a szöveg világít meg; de nyájas Olvasó, ahogy tetszik. Az egyetemes Don nevét mindenki ejtse csak a maga módján.”

5 érdekesség, amit nem kell, de érdemes tudni a Don Quijotéról! - Könyves magazin

"Kevés rafináltabb, ütősebb és jobban átgondolt könyv jelent meg az utóbbi időben, mint Salman Rushdie Quichotte-ja, amely egyszerre erős Don Quijote-parafrázis, különös világú pikareszk és kínosan találó szatíra a 21. századról" - írtuk kritikánkban. Rushdie könyve mindenesetre jó alkalmat adott arra, hogy leporoljunk egy régit és átnézzük, mit kell tudni az első modern regénynek tekintett Don Quijoté ról - mutatunk öt érdekességet Cervantes főművéről.

Rushdie új regénye, a Quichotte (ejtsd: ki-SOT) a hét könyve a Könyves Magazinon. Ezt írtuk róla:

„Kevés rafináltabb, ütősebb és jobban átgondolt könyv jelent meg az utóbbi időben, mint Salman Rushdie Quichotte-ja, amely egyszerre erős Don Quijote-parafrázis, különös világú pikareszk és kínosan találó szatíra a 21. századról.”

A regénybe bele lehet olvasni ITT, Rushdie egyéb szerintünk fontos könyveiről pedig ITT írtunk.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Rushdie a Szerző haláláról akart ìrni, világvége lett belőle

Egy globális vírus tör ki Salman Rushdie új regényében, amely komoly egészségügyi vészhelyzetet és pánikot okoz. Hogy a regény és a valóság mennyire összecsúszik, azt ez a motívum jól szemlélteti, ahogy azt is, hogy a szerző mennyire eltalált valamit abból, amiről a jelenünk szól. A Quichotte a hét könyve.

...

5 Rushdie-könyv, amit el kell olvasnod

A Booker-djías Salman Rushdie mögött nehéz helyzetekkel teli pálya, több évnyi bujkálás és rengeteg nagyon jó könyv áll. A napokban legújabb, Quichotte című regényét ajánlottuk (olvass bele ITT), most pedig mutatunk öt Rushdie-könyvet, amellyel alá lehet merülni az író mágikus realista világában. 

...

Utazó ügynökként kel életre Don Quijote Rushdie új regényében

A szerelemről, az öregedésről és az őrületről is szól Salman Rushdie új regénye, a Quichotte, amely a Don Quijote parafrázisa. Rushdie rengeteg iróniával mesél a mai korról, amiben elvileg bármi lehetséges, és közben bemutatja a 21. század bolondos lovagját, a sorozatfüggő utazó ügynököt, aki egy tévésztárt hajkurászik. Olvass bele!

Kiemeltek
...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

Gyerekirodalom
...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

...

Furcsa rémálmok gyötrik a budapesti kamaszokat Fiala Borcsa új könyvében – Olvass bele! 

Egy diákcsapat bejárja Budapest titokzatos, föld alatti helyszíneit, hogy megküzdjenek egy gonosz Lénnyel.

...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet.