Írók, akiknek nem ejtjük ki a nevét

Könyves Magazin | 2008. október 28. |

A legtöbbünkkel előfordult már, hogy csak azért maradtunk csendben egy könyvekről szóló társalgásban, mert fogalmunk sem volt, hogy hogyan kell kiejteni annak az írónak nevét, akinek a könyvét nemrég olvastuk. Pedig el voltunk ragadtatva tőle, számos okos gondolat, meglátás kavargott a fejünkben a könyvről és a szerzőről, de inkább nem osztottuk meg ezeket a társasággal, elkerülendő a kínos pillanatokat, mikor kiderül, köszönő viszonyban sincs az író nevének valódi kiejtése azzal, amire mi gondoltunk.

Hajlamosak vagyunk olvasáskor ezeket a neveket simán átugorni, úgy mint az orosz regényekben a hosszú és megjegyezhetetlen nevű szereplőkét, ám élőszóban ez sajnos nem megy. Most itt a segítség, korántsem teljes válogatásunkban tisztázzuk néhány író nevét; első körben azokat gyűjtöttük össze, akikét gyakran helytelenül hallani. Mi mostantól bárhol magabiztosan beszélhetünk róluk, előzőleg azért érdemes a tükör előtt gyakorolni a helyes kiejtést, hogy kitöröljük agyunkból az addig használt rossz változatokat.


José Saramago
A portugál kiejtés szerint az 'o'-végződésű szavak végén 'o' helyett 'u'-t ejtünk, tehát a Nobel-díjas író nevének helyes kiejtése 'zsuze szárámágu'.


Salman Rushdie
Az indiai származású Booker-díjas szerző nevét általában kétféle kiejtésben halljuk. Vannak, akik 'rusdi'-nak ejtik, mások 'rásdi'-t mondanak. Mindkettő kiejtés helyes, az angolok az előbbi, az amerikaiak pedig az utóbbi kiejtést használják, de itt is vannak persze eltérések.

Chuck Palahniuk
A legtöbb bajunk ezzel az íróval szokott lenni, többen bevallották közülünk, hogy egyszerűen nem ejtik ki a nevét. Nos, az angol átírás szerint az ukrán származású író, a Harcosok klubja szerzője 'pálánik'-nak ejti a nevét, bár a végét erősen elharapják. Palahniukról egyébként csodás videókat találni, ebben például Brad Pittnek tesz fel kérdéseket, alább pedig a világ legnagyszerűbb nőjével készít interjút:

 
Jane Juska 
Hiába akarnánk 'juská'-nak ejteni, az időskori szex bemutatásával tabudöntőgető hölgy nevének helyes kiejtése ebből a videóból kiderül: 'dzsászká'-nak hívják.


Paolo Coelho
Az 'lh'-t együtt 'j'-nek ejtjük, vagyis az egyik legnépszerűbb brazil származású ezoterikus író neve helyesen 'kuejó' vagy 'koejó'.
UPDATE: Mivel kommentekben is kérdeztétek, és mi is egyfolytában ezen gondolkodunk, hogy akkor most melyik kiejtés a helyes, a legjobb, ha maga az író mutatkozik be nekünk:

Tehát: 'paulo koel(j)u' a kiejtés.
 

Henryk Sienkiewicz
Eddig szinte biztosak voltunk benne, hogy a 'henrik szienkievics' a helyes kiejtés, de a wikis szócikk szerint 'senkjevics' a jó.

Roland Barthes
A szóvégi e-t, es-t nem ejtjük a franciában, tehát helyesen 'rolan bárt', semmiképp sem 'bártez', ahogy előfordul néha még akár egyetemi előadáson is...

Eugène Ionesco
A román-francia származású író, drámaíró nevének helyes kiejtése: 'özsen joneszkó'.

Patrick Süskind
Az egyik legnépszerűbb német író, A parfüm szerzőjének nevének helyes kiejtése: 'szüsszkind'.

Kurt Vonnegut
Vonnegut ükapja, Clemens Funnegut 1848-ban a németországi, vesztfáliai Münster környékéről vándorolt be az Egyesült Államokba, és 1850-ben Indianapolisban telepedett le. A szerző generációja a családban már meg se tanult németül, ezért bár sokan németesen ejtik a nevét, az angol kiejtés a helyes, amely pedig úgy hangzik: 'vánögöt'.
Ennek a videónak a megtekintése pedig kötelező, nemcsak azért mert a videó közepén maga az író mutatkozik be nekünk, hanem a történet miatt is:a milliomos papa beiratkozik az egyetemre és Vonnegut írja meg az irodalomdogáját. A legcsodásabb, hogy a végén rossz jegyet kap és a papa jól elküldi Vonnegutot a picsába.

 
Wole Soyinka
A Nobel-díjas afrikai szerző neve helyesen: 'voléj sojinka'. Ebből a videóból tudtuk meg - mindenképp érdemes kivárni a harangzúgást, mert a 00:40 és 1:27 közti időszak maga a csoda, hihetetlen a szerző nyugalma, vagy lehet, hogy nyitott szemmel alszik?


Michel Houellebecq
A franciában sosem ejtjük ki a 'h'-t, az 'ou' együtt 'u', ami előtt mintha egy kis ejtéskönnyebbítő 'v'-t hallanánk. Kész is a helyes hangzás: 'misel v(u)elbek'.

J. M Coetzee 
A Nobel-díjas, dél-afrikai író művei itthon kevésbé ismertek, a magyar fordítások sem a legjobbak, de azért jó, ha tudjuk a nevét 'kütszié'-nek ejti.



Virginia Woolf
Azt már a legtöbben tudják, hogy az írónő nevét 'u'-val ejtjük ('vulf'), de a keresztnevét még mindig sokan 'virdzsinia'-nak mondják, pedig 'vördzsinia'-nak kell.

Michael Ondaatje
A Booker-díjas, Sri-Lankáról származó, angolul író szerző legismertebb regénye Az angol beteg, amelynek főhősét a magyar Almásy Lászlóról mintázta. Nevét 'andatjé'-nek kell ejteni.

A.A. Milne

Generációk sora ejti Micimackó megteremtőjének nevét 'milnének', nincs is ezzel semmi baj, de azért jó tudni, hogy a világ többi részén 'miln'-ként ismerik.

Raymond Queneau
Stílusgyakorlat: 'que' a franciában 'kö', míg az 'eau' együtt 'ó', a francia avantgárd egyik különleges alkotója helyesen tehát 'könó'.

Seamous Heaney
A nagyszerű ír költő nevének helyes kiejtése 'séjmösz híni'.

Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul
A trinidadi származású Booker- és Nobel-díjas író nevének helyes kiejtése az angoloknál 'najpul', az amerikaiaknál 'néjpul'.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!