Sally Rooney-t sokan támadják azóta, hogy az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos álláspontja miatt nem járult hozzá ahhoz, hogy héberre is lefordítsák új könyvét, a Hová lettél, szép világot. Ornit Cohen-Barak, a Rooney-könyveket Izraelben kiadó Modan szerkesztője nemrég nyílt levélben mondta el véleményét az ügyről. Pár napja pedig izraeli könyvesboltok döntöttek úgy, hogy leveszik a polcaikról az író könyveit. Rooney szándékát valójában sokan félreértelmezték, nem arról van szó ugyanis, hogy a döntése antiszemita gesztus lett volna, vagy hogy magát a héber nyelvet bojkottálná, csupán korábbi kiadójával nem akart új szerződést aláírni, mivel az nem határolódik el nyilvánosan az apartheidtől, és nem támogatja a palesztin nép ENSZ által előírt jogait. Rooney többször is hangsúlyozta, hogy a héber nyelvű fordítás jogai még eladók, és örülne, ha egy olyan cég vásárolná meg őket, amely elfogadó a palesztinbarát mozgalommal, a BDS-szel.
Sally Rooney új regényében megdöbbentően pontos lenyomatát adja a korhangulatnak. Főhősei élik a mostani harmincasok mindennapi életét, és közben próbálják megfejteni, hogyan siklott félre minden. A könyvet uralja a nosztalgia érzése egy olyan kor után, amelyben a szereplők még nem is éltek, vagy amely talán soha nem is létezett. A Hová lettél, szép világ a hét könyve.
Tovább olvasokSally Rooney-t most számos író és könyvkiadó nyílt levélben biztosította támogatásáról, kifejezve, hogy szerintük példamutatóan reagált a palesztinokat ért igazságtalanságokra. A huszonhét aláíró közt olyan szerzők szerepelnek, mint Caryl Churchill, China Miéville, Eileen Myles, Geoff Dyer, Monica Ali, Niamh Campbell és Rachel Kushner.
A levélben többek között azt írják, hogy a palesztin művészek kérték arra a nemzetközi kollégáikat, hogy vessenek véget a bűnrészességnek, ne aszisztáljanak ahhoz, hogy Izrael megsérti az emberi jogokat. Sally Rooney azon döntése, hogy nem írt alá szerződést a mainsteam izraeli kiadóval, amely üzleti kapcsolatban áll az izraeli védelmi minésztériummal, szerintük példamutató cselekedet volt.
A teljes levél és az aláírók listája ITT olvasható.
Forrás: Lithub