Rushdie: Amíg van mondanivalóm, megpróbálom szavakba önteni

Rushdie: Amíg van mondanivalóm, megpróbálom szavakba önteni

Rushdie szerint egy író mindig meg akarja változtatni a világot, és közben ő maga is megváltozik - ez a kettős átalakulás pedig új dolgok felé tereli a figyelmét, Minderről a Quichotte szerzője mesélt a Nyugati tér blogon megjelent interjújában.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 24. |

Salman Rushdie az az író, akinek minden könyvmegjelenése eseményszámba megy: a Quichotte című legújabb regénye is telitalálat lett, és nagyon ráérzett arra, ami jelenleg körülöttünk zajlik. Az író a Nyugati tér blogon megjelent interjújában – amely a Könyves Magazinnal együttműködésben valósulhatott meg – ugyanakkor azt mondta, a Quichotte után különösen úgy érezte, hogy most aztán tényleg mindent kiírt magából. Szerinte az írás a világ legnehezebb dolga, közben mégis felemelőbb bármi másnál: „Amíg úgy érzem, hogy van mondanivalóm, addig meg fogom próbálni szavakba önteni”.

Salman Rushdie
Quichotte
Ford.: Greskovits Endre, Helikon, 2020, 525 oldal

Rushdie szerint egy író mindig meg akarja változtatni a világot, és közben ő maga is megváltozik. Ez a kettős átalakulás pedig új dolgok felé tereli a figyelmét, és új mondanivalóval tölti fel: „Gyakran tekintek a könyveimre úgy, mint életem különböző szakaszainak – mondjuk, minden 2–3–4–5 évemnek – lenyomataira”. Az interjúban kitért a párhuzamos valóságok létezésére és a jelenlegi amerikai elnökválasztásra is. Utóbbi kapcsán úgy vélte, az Egyesült Államokban romokban hever a demokrácia, rengeteg támadás érte az elmúlt majdnem négy évben, ráadásul a legmagasabb helyről: „Attól tartok, ha ezt a következő választáson nem korrigáljuk, akkor az amerikai demokrácia végérvényesen megsemmisül”.

A Quichotte korábban a hét könyve volt nálunk, akkor a következőt írtuk róla:

„A kitaláció, a valóság, a hazugság, a fantázia, a mese, a hit, a valószerűtlenség és az abszurd mind-mind keverednek a regényben, amely pontosan tudja magáról, hogy teljes egészében fikció, mégis az igazságról szeretne mesélni. Rushdie voltaképpen úgy írt nagyregényt a történelem és a világ végéről, a Szerző haláláról és magáról az elmúlásról, hogy közben megénekelte a nagy narratívák lehetetlenségét is.”

Salman Rushdie: Olyan korban élünk, amelyben az igazság támadás alatt áll - Könyves magazin

Nem ez az első olyan eset az életemben, amikor egy könyvem valósággá válik nem sokkal azután, hogy megírtam. Szerintem ez azt mutatja, hogy figyelek, de persze előfordult már olyan is, hogy tévedtem. Ha a faji kérdést nézzük, az én karaktereim, Quichotte és a fia, nem afroamerikaiak, de színesbőrű férfiak.

Az író néhány hete Skype-on adott interjút a Könyves Magazinnak, amelyben elárulta például azt is, hogy a regényben szereplő vírust eredetileg egyszerű metaforának szánta, és nem számított arra, hogy meg is fog valósulni: „Néha előfordul, hogy egy olyan téma, amit az ember metaforának használ, hirtelen teljesen váratlan módon szó szerint valóra válik.” A valóság és a fikció kapcsolatáról pedig a következőképpen fogalmazott: „Szerintem egy olyan korban élünk, amikor az igazság témája nagyon problémássá vált, mert az igaz fogalma támadás alatt áll nap mint nap – Trump Amerikájában minden ötödik percben. Paradox módon közben a fikció jó eszköz lett arra, hogy felébresszük az emberek igazságérzetét. Amikor tetszik egy regény, az olvasás öröme részben abból fakad, hogy észreveszed benne a világot, amiben te is élsz, és azt tudod mondani, igen, a világ pont ilyen. Ez a felismerés teszi az olvasást igazán élvezetessé. Szóval különös módon pont ez a forma, amely teljességgel fikciós, és ami már a kezdet kezdetén elárulja magáról, hogy kitaláció, alkalmas arra, hogy fejlessze a valóság iránti érzékenységet.”

A teljes interjúért kattintsatok IDE!

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Hogyan kell kérni a boltban Rushdie új regényét?

rók nevével, illetve könyvcímekkel is gyakran előfordul, hogy az embereknek fogalmuk sincs, hogyan kell helyesen kiejteni, ezért a végén mindenki másképp mondja őket.A félreértések elkerülése érdekében most Rushdie új könyvével, a Quichotte-tal kapcsolatban oszlatjuk el a kétségeket.

...
Nagy

5 Rushdie-könyv, amit el kell olvasnod

A Booker-djías Salman Rushdie mögött nehéz helyzetekkel teli pálya, több évnyi bujkálás és rengeteg nagyon jó könyv áll. A napokban legújabb, Quichotte című regényét ajánlottuk (olvass bele ITT), most pedig mutatunk öt Rushdie-könyvet, amellyel alá lehet merülni az író mágikus realista világában. 

...
Beleolvasó

Utazó ügynökként kel életre Don Quijote Rushdie új regényében

A szerelemről, az öregedésről és az őrületről is szól Salman Rushdie új regénye, a Quichotte, amely a Don Quijote parafrázisa. Rushdie rengeteg iróniával mesél a mai korról, amiben elvileg bármi lehetséges, és közben bemutatja a 21. század bolondos lovagját, a sorozatfüggő utazó ügynököt, aki egy tévésztárt hajkurászik. Olvass bele!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Polc

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...
Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

...
Gyerekirodalom

Az Egy ropi naplója szerzője szerint az új rész az eddigi legjobb és legviccesebb

Az Egy ropi naplója 19. részében egy féltve őrzött családi titokra derül fény. 

...
Gyerekirodalom

Illusztrált gyerekkönyvben adják ki Bródy János dalszövegeit

Így a legfiatalabb generációk is megismerhetik Bródy János kisebbeknek szóló dalait.

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról.