Sally Rooney nem először tiltakozik Izrael a Gázai övezetben indított háborúja és az izraeli hadsereg brutalitása ellen, és emel szót a palesztin nép védelmében. Legutóbbi, március 16-i véleménycikkében az ír kormányt kritizálja, szerinte ugyanis az szóban elítéli ugyan a Gázát érő bombázásokat, azonban továbbra is dörgölőzik az Egyesült Államokhoz, amely a szóban forgó bombákkal látja el Izraelt.
Rooney az USA felelősségét hangsúlyozza
Rooney publicisztikája azelőtt jelent meg, hogy Leo Varadkar ír miniszterelnök vasárnap, Szent Patrik napján a Fehér Házba látogatott és Joe Biden amerikai elnökkel találkozott. Varadkar pénteken egy bostoni rendezvényen azt mondta: „Az ártatlanok kiáltásai örökké kísérteni fognak minket, ha csendben maradunk”. Az elnökkel való találkozás előtt viszont a miniszterelnök azt nyilatkozta, nem azért megy oda, hogy leszidja Bident, „hiszen sose feledjük, hogy nagyon jó barátja Írországnak”.
Az író szerint ez tökéletesen illusztrálja az ír kormány Gázához való hozzáállását: mindig csak Izraelt kritizálják, egy kis és a nemzetközi színtéren egyre inkább elszigetelődő államot. Ezzel szemben az Egyesült Államokat, mely a fegyverek 80 százalékát szállítja Izraelnek ebben a háborúban, a több milliárd dollárnyi egyéb segélyről nem beszélve, semleges harmadik félként kezelik.
„Így a kormányunk sütkérezhet annak erkölcsi fényében, hogy elítéli azokat, akik bombáznak, miközben megőrzi meghitt kapcsolatát a bombák szállítóival”
– írja.
Sally Rooney rámutat, hogy ez legalább annyira amerikai háború, mint izraeli, és legalább annyira Biden projektje, mint Netanjahué, Izrael ugyanis amerikai pénz és fegyverek nélkül nem tudná kivitelezni mindezt. Biden nem hallgat sem a kongresszusra, sem a közvéleménykutatásokra, melyek világosan mutatják, hogy az amerikaiak többsége tartós tűzszünetet szeretne – pedig ez jócskán gyengítheti az újraválasztási esélyeit. Az író emlékeztet arra is, hogy korábbi közel-keleti konfliktusokban az USA nem egyszer megvonta a támogatást Izraeltől, hogy jobb belátásra bírja, Biden azonban ennek az ellentétét teszi, és ezzel a háborút hivatalosan az amerikai politika részévé tette.
A cikkben Rooney felsorolja, hogy milyen pusztítást vitt végbe Izrael a Gázai övezetben tavaly október óta: hogy mennyi újságírót öltek meg azok közül, akiket egyáltalán beengedtek Ciszjordániába, hogy több mint 65 ezer tonnányi, többségében amerikai bombát lőttek ki a térségben, hogy Izrael nem engedi be a segélyszállítmányokat és így mesterséges éhezést idézett elő, és hogy pontos számot nem tudni, de a legóvatosabb becslések szerint is minimum 30 ezer palesztin halt már meg ebben a háborúban.
„Azt viszont tudjuk, – írja Rooney – hogy ezt az öldöklést a Fehér Ház-beli »nagyon jó barátaink« finanszírozzák és támogatják.”
Más írókkal együtt Rooney már a háború elején nyílt levélben tiltakozott a gázai mészárlás ellen, és egy decemberi jótékonysági akcióban is részt vett, melynek bevételét a palesztin nép orvosi megsegítésére fordították.
Forrás: The Irish Times, fotó: 21. Század Kiadó
A világpremier napján, november 24-én magyar nyelven is olvasható lesz Sally Rooney negyedik kötete. A 21. Század gondozásában megjelenő, Dudik Annamária Éva által fordított Intermezzo középpontjában egy testvérpár áll.
Tovább olvasok