Mozifilm készül a Rubik-kocka feltalálásáról

Mozifilm készül a Rubik-kocka feltalálásáról

A tavaly ősszel megjelent A mi kockánk című könyv után újra a középpontba fog kerülni Rubik Ernő és 1974-es találmánya, a Rubik-kocka, ugyanis a Hyde Park Entertainment produkciós cég mozifilmet és tévés vetélkedőt is készít a kockáról. Könyvek hírek mellé.

fk | 2021. január 04. |

Előbbi a kocka feltalálásáról – és feltehetően részben a most 76 éves Rubik Ernő életének egy részéről – szól majd, de a történet kitér majd arra is, hogyan lett világsiker a Rubik-kockka.

RUBIK ERNŐ
A mi kockánk
Libri, 2020, 201 oldal
-

A Hyde Park emellett az NBC amerikai tévécsatornán futó The Wall (A Fal) vetélkedő készítőjével, a Glassman Mediával közösen egy, a Rubik-kockán alapuló tévéműsoron is dolgozik.

Könyvek hírek mellé

Rengeteg rövid hírt olvasunk, a könyvek viszont segítenek más-más nézőpontból értelmezni a hírek mögötti világot. A post-truth korszakában mi a könyvekhez fordulunk, hogy jobban értsük a körülöttünk lévő világot. Ha még több könyv érdekel a hírekhez kapcsolódva, kattints ide>>

A Hyde Park elnök-vezérigazgatója, Ashok Amritraj, aki producerként ténykedik majd a Rubik-film mellett, korábban olyan mozikon dolgozott, mint a A szellemlovas 2. – A bosszú ereje Nicolas Cage-dzsel, a Megérzés Sandra Bullockkal, vagy a Kék Valentin Michelle Williamsszel és Ryan Goslinggal.

A Rubik-kockával a világon már egymilliárdan játszottak és kulturális jelenséggé vált. Rubik Ernőnek tavaly ősszel jelent meg a könyve, A mi kockánk (egyből tizenegy országban adták ki). A világpremiert Budapesten tartották, akkor azt mondta: „Nem akartam ismeretterjesztő könyvet írni a kocka matematikájáról, nem vagyok matematikus, kívülállóként vonzódtam ehhez a világhoz.” Arról is beszélt, hogy önmagát nem tartja feltalálónak, mert szerinte az ember inkább megtalál elemeket, amikből új dolgokat hozhat létre: „Nem a semmiből való teremtésről van szó a feltalálásnál, igaz ez az összes alkotói munkára”.

Rubik Ernő a októberben a Margó Irodalmi Fesztiválon is mesélt a kockáról és a könyvről. Akkor elmondta, hogy a kocka a magyar iparművészeti főiskolán született (ma: MOME), ahol egy posztgraduális képzésen vett részt. Az ősmodell olyan is meg nem is, mint a mai, hiszen más volt az anyaga, valamivel nagyobb volt, a sarkai le voltak vágva, és nem szerepeltek rajta színek. Rubikot akkor még inkább a konstrukció foglalkoztatta, a rejtvénytartalma később jött. Azt is elárulta, hogy szerinte a kocka története olyan, mint egy kép vagy egy szobor, amit az alkotó valamilyen indíttatásból létrehoz, és az utána elindul a maga útján. 

via Deadline/ Telex

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mit taníthat nekünk a Rubik-kocka pandémia idején?

A Rubik-kockáról, valamint annak tanulságairól írt hosszabb cikket a hétvégi Washington Postba Rubik Ernő, akinek A mi kockánk címmel idén ősszel a világ számos országában egyidejűleg jelent meg könyve. A feltaláló szerint a kocka megtaníthat arra is, hogy olyan problémákkal nézzünk szembe, mint a koronavírusjárvány. Legérdekesebb megállapításait pontokba szedtük.

...

Rubik Ernő: A kudarc izgalmassá teszi az eredményhez vezető utat

A magyar kiadással egy időben a világ számos más országában is megjelent A mi kockánk. Rubik Ernő vasárnap online kapcsolódott a Margó programjába, és mesélt a kocka ősmodelljéről, a sci-fi iránti szeretetéről, és megosztotta gondolatait a kudarcról is.

...

Tíz országban jelenik meg Rubik Ernő első könyve, amelyből az embert mint rejtvényt érthetjük meg

Ősszel tíz országban jelenik meg Rubik Ernő A mi kockánk című könyve, köztük Magyarországon és Amerikában. Négy-öt éve készül a könyv a kockáról, amit már egymilliárd ember megpróbált kirakni. Miről lesz szó benne? Hogyan lehet belőle világsiker?

Christoph Ransmayr: Ez a könyv vitt közel az élethez, aminek már azt hittem, vége

Christoph Ransmayr: Ez a könyv vitt közel az élethez, aminek már azt hittem, vége

Chritoph Ransmayr a vendége volt az idei PesText Fesztiválnak, ahol Földényi F. Lászlóval és Adamik Lajossal beszélgetett.

Szerzőink

ta
ta

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

chk
chk

7 kihagyhatatlan könyv a 90 éves Csányi Vilmostól: a kutyák viselt dolgaitól a teremtő képzeletig

Kiemeltek
...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

Amekkora közhely, akkora igazság, hogy a természetnek gyógyító ereje van. Litkai Gergely Bükki Tamás erdőmeditáció oktatóval beszélgetett.

...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

...

Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Mindenki autofikciót akar írni, erre Závada Péter mit csinál? Új kötetében mindent ráfog az Éngépre, ami megírja a verseit. 

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám mesélt nekünk angliai élményeiről, a Covid-időszakról, de szó esett politikáról is.

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést.