Október 16. és 20. között rendezik Európa egyik legrangosabb könyves eseményét, a Frankfurti Könyvvásárt, amelynek idén Olaszország lesz a díszvendége. És bár egyelőre úgy fest, az olvasók találkozhatnak majd Frankfurtban a nápolyi maffia működését leleplező Roberto Savianóval, az író nem az „olasz válogatott” keretében utazik a fesztiválra.
A kiadói lista
A küldöttség, írja az Index, Mauro Mazza, az Olasz Kiadók Szövetsége munkatársának irányításával állt össze. Az említett szervezet elnöke, Innocenzo Cipoletta azt nyilatkozta a La Repubblicának, hogy ők jóhiszeműen jártak el, és a kiadóktól bekért,
nagyjából háromszáz szerzőt tartalmazó lista alapján választották ki a díszvendég delegáció tagjait.
Savianónak annyira rosszul esett, hogy lemaradt erről a listájáról, hogy bár később mégis meghívást kapott, azt nyilatkozta a Bologna Todaynak, hogy ott lesz ugyan Frankfurtban, de nem az olasz delegáció részeként, hanem a német rendezők vendégeként.
Veszedelmes viszonyok
Elsőre úgy tűnhet, nincs itt semmi látnivaló. Van azonban az ügynek egy politikai szála is. Saviano ugyanis rendszeresen kritizálja Giorgia Melonit, a jelenlegi olasz miniszterelnököt.
Mint azt mi is megírtuk, nem sokkal azután, hogy egy hathónapos guineai kisbaba egy hajótörést követően megfulladt az olasz partok közelében, Saviano részben a menekültek befogadását elutasító Melonit nevezte meg felelősként. Az író nyilatkozata nagy vihart kavart, ezt követően pedig az akkor még ellenzéki színekben politizáló
Meloni be is perelte őt rágalmazásért, és azóta is feszült a viszonyuk.
Saviano mostani mellőzése mögött emiatt sokan politikai szándékot sejtenek, ezért az ügynek az olasz kulturális életben komoly visszhangja volt. Néhányan szolidaritásképpen visszaadták a meghívójukat. Több mint negyven szerző pedig egy, az Olasz Kiadók Szövetsége elnökének, valamint a Frankfurti Könyvfesztivál elnök-vezérigazgatójának címzett nyílt levelet írt alá.
Ebben nemcsak Savianónak a hivatalos küldöttségből való kizárását ítélik el, hanem az olasz politika cenzúrakísérletei ellen is felemelik a hangjukat. Mindezeken túl pedig azt kérik a szervezőktől, hogy tartsanak a Frankfurti Könyvfesztiválon egy kerekasztal-beszélgetést,
melynek keretében meg lehet vitatni a fentieket.
Az ügyben az olasz kulturális miniszter, Gennaro Sangiuliano is megszólalt. Mint elmondta, az olasz írók szabadon kifejthetik a véleményüket, és szerinte nem a kormány diszkriminál, sokkal inkább a szerzők.
Innocenzo Cipoletta pedig bocsánatot kért Savianótól és azt ígérte, a Frankfurti Könyvvásáron a díszvendég olasz szerzőknek lehetőségük lesz megvitatni a politika kultúrába való beavatkozásának kérdését, valamint a cenzúra problémájáról is elmondhatják a véleményüket.
Kicsoda Roberto Saviano?
Roberto Saviano a Gomorra című világsikerű regény szerzője. 2006-ban megjelent könyvében a nápolyi Camorra működését leplezte le, a kötetből több mint 12 millió példányt adtak el és több mint 50 nyelvre fordították le, emellett film és sorozat is készült belőle. A sikernek azonban súlyos ára volt, 2008-ban ugyanis kiderült, hogy merényletet akarnak elkövetni ellene.
Saviano azzal haragította magára az alvilágot, hogy saját kutatásain alapuló regényében bepillantást engedett a nápolyi maffia gazdasági ügyleteibe. Könyvében név szerint említette a Nápolyt és környékét uraló camorraklánokat, részletesen beszámolva piszkos üzleti ügyeikről a védelmi pénzek szedésétől a drog- és fegyverkereskedelmen át a szemétszállításig.
Kényes témát feszegető könyve miatt a maffiacsaládok célkeresztjébe került. Mivel naponta kapott halálos fenyegetéseket és névtelen telefonhívásokat, ezért kénytelen volt folyamatosan változtatni a lakhelyét és azóta is állami védelem alatt él. Közben azonban az új olasz nemzedék szemében a szervezett bűnözés elleni harc jelképe lett (Ragadozók című könyvéről ITT írtunk).
Forrás: Index
Nyitókép: Wikipedia