Richard Flanagan Question 7 kötetével megnyerte az egyik legrangosabb non-fiction irodalmi kitüntetést, a Baille Gifford-, korábban Samuel Johnson-díjat, de visszautasította az ezzel járó pénzjutalmat.
Az ausztrál szerző 2014-ben Booker-díjat is kapott a Keskeny út északra című regényéért. A tizenkét évig készülő könyv csak látszólag háborús történet, valójában a bűntudat és a szerelem regénye. Cselekményét Flanagan édesapjának élettörténete ihlette, aki a második világháború idején a japánok hadifoglyaként építette az akkori Sziámot és Burmát összekötő halálvasutat.
Az írót 2017-ben telefonon értük utol, tasmániai otthonában mesélt nekünk a szerelmi történetek szabályairól, édesapja haláláról és egy szerencsés kimenetelű fogadásról.
„A könyvem egy szörnyű háborús bűnről szól, hiszen a halálvasút építésénél többen haltak meg, mint Hirosimában vagy Nagaszakiban. A japán kultúrának ez volt az egyik mélypontja. Az irodalom viszont a japán kultúra egyik csúcspontja. Nem lett volna értelme egy olyan könyvnek, amely csak a szenvedésről szól. Ha az embereket csak áldozatként ábrázolod, akkor nem mutatod be teljes emberi valójukban őket.
Meg kell próbálni némi megértést tanúsítani aziránt, hogy miért tettek bizonyos dolgokat egymással
– fogalmazott az interjúban.
Nem fogadta el a pénzdíjat
Flanagant most az idén megjelent Question 7 című non-fiction könyvéért díjazták. Az életrajzi szálakkal átszőtt kötetben a szerző arra vállalkozik, hogy megértse a szüleit és Tasmániát, ahonnan származik. A zsűri elnöke szerint figyelemre méltó könyv, tökéletesen kivitelezett merengés az emlékezésről, történelemről, traumáról, szerelemről és halálról.
Flanagan azonban köszönőbeszédében azt mondta, hogy nem fogadja el a kitüntetéssel járó 50 ezer fontos (kb. 25 millió forint) pénzjutalmat, amíg a Baillie Gifford vállalat nem csökkenti a fosszilis tüzelőanyagokat termelő cégekkel kapcsolatos befektetéseit.
Jelezte, hogy szívesen beszélne a cég igazgatótanácsával, hogy köszönetet mondjon nekik a díjért, és elmagyarázza nekik, hogy a fosszilis tüzelőanyagok hogyan teszik tönkre az országot.
A vállalat 2016 óta áll az irodalmi díj mögött, és nem először éri őket kritika ezen befektetések miatt. Az elmúlt években többször kifogásolták a cég fosszilis tüzelőanyagokba és Izraelhez kötődő vállalatokba való befektetéseit, az év elején pedig a Fossil Free Books kampánycsoport bojkottja a cég és kilenc irodalmi fesztivál közötti együttműködés végéhez vezetett.
Nyitókép forrása: Penguin Random House Australia