Rényi Ádám: Minden akkor működik, ha van tétje, és a tét az életünk

Rényi Ádám: Minden akkor működik, ha van tétje, és a tét az életünk

Rényi Ádám első könyve, az Osztálytalálkozó bemutatóján kiderült, hogyan lett kommunikációs szakemberből kiadóvezető, majd író, ahogy megtudhattuk azt is, miért halnak meg a hősök és miért könnyű Magyarországon abszurdot írni.

Fotó: Posztós János/Margó Irodalmi Fesztivál

Rátkai Zsófi | 2021. június 11. |

Az idei Margó egyik első programja eső utáni derűt ígért - és azt be is váltotta. Rényi Ádám Osztálytalálkozó és más mesék inkább felnőtteknek című novelláskötetének bemutatója a Városmajorban kialakított Kisszínpadon valóban derűs, könnyed és vicces program volt (a kötetbe olvass bele ITT). Rényi elmesélte a közönségnek és az őt kérdező Finy Petrának, hogy úgy alakult az élete, a kommunikációs karrierje közepette kiadót alapított Bárdos Andrással, és beszámolt arról is, hogy az első könyv sikere után miként alakult a 21. Század Kiadó további sorsa (jól), majd arról, hogyan kezdett írni. Az egy-két írásból az évek során egy kötetre való lett. Megtudtuk, hogy a környezete biztatta a kötet kiadására; jó visszajelzéseket kapott az írásaira, amelyek közül kiemelkedett a legelső, a legolvasottabb, a címadó Osztálytalálkozó című novella.

Rényi Ádám
Osztálytalálkozó és más mesék inkább felnőtteknek
21. Század Kiadó, 2021, 204 oldal
-

Rényi Ádám kommunikációs területen dolgozik jelenleg is, de mindig volt benne kettősség, hogy szereti eladni, amit mások csinálnak és szeret létrehozni dolgokat. Időről időre rátör a vágy, hogy valamit alkosson, és ez az írás. Írt többek között színikritikákat, és amikor rájött az ihlet, sorra születtek a novellák, amelyekről kiderült, hogy szeretik az olvasók. Rájött, hogy olyat szeretne írni, ami félrevezeti az embert: nem az történik valójában, amit az olvasó olvas, de ez csak a végén derül ki. “Egyfajta nyelvjátékkal érem el ezt az átverést”, mondta, majd hozzátette, hogy ez nem az, amire az olvasó fel van készülve. Utalt rá, hogy bár nem szeretett volna párhuzamot vonni a saját írásaival, de gyerekkorában neki a Meghökkentő mesék volt hasonló élmény. Majd amikor megszületett az Osztálytalálkozó című írás, ott ezt a csavaros ötletet valósította meg.

-

Ezt a formátumot alkalmazta a későbbiekben is. Ám úgy érezte, ha ugyanazon a tracken maradna, egy idő után unalmassá válna, ezért formátumot váltott. A beszélgetőtárs Finy Petra megjegyezte, hogy a szerző írásaiban jelentős helyet kapnak az apró megfigyelések, például a szexizmus kapcsán a dekoltázs jelentősége vagy a kiszolgáltatottság érzése. Rényi megerősítette ezt, egyben elárulta, hogy nincs ebben semmi tudatosság, viszont úgy gondol az emberi megfigyelésekre, mint a karácsonyfaváz apró díszeire. “Ami engem impulzusként ér, azt leírom”, mondta.

Ezután Náray Erika megjegyezte, hogy a megjelent írások alapján nincs oka ennyire szerénykedni, majd felolvasta a Vértanú című írást, amelyben Kozák Imre hősi halált halt kisfiúnak állítanak emléktáblát, miközben a felnőtt Kozák Imre bizonygatja, hogy ő nem halt meg. “Elég jól vagyok, tehát élek”, szól a novella egyik sora Kozák szájából, és “Itt az alkalom, hogy méltósággal elmenjen”, szól a másik az építésvezetőtől, amely részletben talán a legmarkánsabban megmutatkozott Rényi Ádám írásainak sajátossága.

Finy Petra ezután azt firtatta, miért hal meg sok hőse, mire a válasz a következő volt: “Úgy gondolom, hogy minden akkor működik, ha van tétje, és a tét az életünk. Sok idős szereplőm volt, tele volt halállal a könyv, de a szerkesztéskor az arányon változtatni kellett, így kerültek bele más korosztályok történetei”. Az alkotások szereplői sokszínűek, jelen van például a digitálisan oktató tanár, a maffiózó, aki imád olvasni, a tinderező, de megjelenik bennük az influenza, az öregedés és magány. 

-

A halál és az élet abszurditásai egyszerre jelentkeznek az írásokban. Rényi Ádám nagyon szellemesen megjegyezte, hogy Magyarországon könnyű abszurdumot írni, mert félig kész, csak be kell fejezni. Finy Petra utalt rá, hogy esetleg a kötet címe a különböző társadalmi rétegek találkozását is jelenti-e, de az író erre nemlegesen reagált, bár kétségtelen, hogy valóban különböző társadalmi osztályok találkoznak a könyvében. Hozzátette, őt az a hatás érdekelte, amit a novellák olvasásakor ki tud váltani az emberekből: hogy nevet, sír, vagy kiakad az olvasó, hogy megcsinálja velük azt, amire senki sem számít, mint A két Lotti Budapest című írásában. Ezután hallhattunk egy olyan novellát Náray Erika felolvasásában, amelyet nem tartalmaz a kötet, de az író ajándékként szánta a megjelenteknek. A bezzeg gyerek című írás is bizonyította, hogy az élet lehet egyszerre abszurd, fájdalmas és meghökkentő, de szép is. 

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A Margón ajándékjegy jár az Esterházy-különszámhoz

Ma délután elindul a Margó Irodalmi Fesztivál. A rendezvénynek idén a Városmajori Szabadtéri Színpad ad otthont, ahol a Könyves Magazin Esterházy-különszámát is megvásárolhatjátok.

...
Hírek

Ezeket a gyerekprogramokat ne hagyjátok ki a Margón!

A Margó Irodalmi Fesztivál a gyerekeknek is sok érdekességet kínál, a felnőtteknek szóló bemutatók és az irodalmi séták után most nekik ajánlunk programot.

...
Kritika

Az utolsó indiánkönyv érzékeny pillanatfelvétel arról, hol tartunk ma az indiánozásban

Az utolsó indiánkönyv című antológiához a PIM 79 kortárs magyar szerzőt kért fel, hogy prózában vagy versben reflektáljanak arra, mit jelentett nekik az indián egykor, és mit jelent ma, felnőttként.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".

...
Nagy

Anne Shirleytől Mary Poppinsig – 4 klasszikus lányregényt ajánlunk

Anne Shirley, Mary Poppins, esetleg Cilike – irodalmi karakterek, akik generációk óta velünk vannak. A kiadók ősszel számos új kiadással lepték meg az olvasókat ezekből a könyvekből.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Polc

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

...

Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában

...

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...
Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.