Hernán Díaz regénye is Pulitzer-díjat kapott

Hernán Díaz regénye is Pulitzer-díjat kapott

ko | 2023. május 09. |

Szépirodalom kategóriában idén megosztották a díjat Barbara Kingsolver Demon Copperhead és  Hernán Díaz magyarul is olvasható Bizalom  (Trust) című regénye között. Előbbi Dickens híres regényének, a David Copperfieldnek mesteri feldolgozása, utóbbi pedig egy lebilincselő regény a letűnt Amerikából, a szerelem és a hatalom komplex vizsgálata egy olyan országban, ahol a kapitalizmus az úr. Hernán Díaz kötetének szerkezete formabontó: egy regény, egy kézirat, egy memoár és egy napló. A Bizalom a Rask házaspár életét meséli el olyan nézőpontból, ahogy egy külső szerző látja, és hazugságnak tűnő regényként tálalja. A kézirat azt mutatja be, ahogyan a férj akarja prezentálni a külvilágnak az igazságot, a memoár annak a szellemírónőnek a feljegyzéseit, akit a férj kért meg élete megírására, végül pedig a feleség naplója következik. 

Ha nem tetszik a valóság, Hernán Díaz hőse igazít rajta

A Bizalom a Rask házaspár életét meséli el olyan nézőpontból, ahogy egy külső szerző látja, és hazugságnak tűnő regényként tálalja. Olvass bele!

Tovább olvasok

Dráma kategóriában Sanaz Toossi English című színdarabja nyert, mely négy iráni felnőttről szól, akik angol nyelvvizsgára készülnek Teherán mellett, hogy új életet kezdhessenek. A történelemmel foglalkozó kötetek közül Jefferson Cowie könyvét (A Saga of White Resistance to Federal Power) találták a legjobbnak. Ez az alkotás a 19-20. századi Alabama állam bemutatásával szemlélteti a fehérek felsőbbrendűségének alakulástörténetét. A költészet kategóriában olyan kötetet díjaztak (His Name Is George Floyd: One Man’s Life and the Struggle for Racial Justice), mely az amerikai kultúrát mutatja be,

miközben a világjárvány utáni időszakot próbálja megérteni, és a helyét keresi a változó globális közösségben.  

A The Washington Post és a The New York Times című amerikai napilap, valamint az AP amerikai hírügynökség is Pulitzer-díjat nyert idén az abortuszhoz való jog amerikai korlátozásáról és az ukrajnai háborúról szóló tudósításaival. A The Washington Post újságírója, Caroline Kitchener egy olyan nőről szóló riportjáért kapta az újságíróknak adható legnagyobb elismerést, aki az abortuszhoz való jog korlátozása miatt adott életet egy ikerpárnak. A The New York Times „az Ukrajna elleni orosz invázióról szóló rettenthetetlen tudósításaiért, köztük a Bucsa városában történtek után folytatott nyolc hónapos nyomozó munkáért” kapta az elismerést. Az AP a Mariupolban készített fotóival és tudósításaival érdemelte ki a Pulitzer-díjat, miután akkor is az ostromlott városban maradt, amikor más sajtóorgánumok már elhagyták a várost.

Pulitzer-díj az Amerikai Egyesült Államok legrangosabb újságírói kitüntetése, ami csakis az amerikai napilapok és hetilapok újságíróinak adható az egyesült államokbeli újságok vagy hírügynökségek által megjelentetett fényképekért, jelentésekért és cikkekért. Az irodalom, dráma és zene területén is osztanak Pulitzer-díjakat, ezek pedig csak amerikai állampolgároknak adhatóak. A legelső Pulitzer-díjat 1917-ben adták át, nevét a díj anyagi alapjait megteremtő Pulitzer Józsefről, a magyar származású amerikai újságíróról, kiadóról és sajtómágnásról kapta.

Pulitzer öt dollárral a zsebében érkezett Amerikába
Pulitzer öt dollárral a zsebében érkezett Amerikába

Makón született, de az Egyesült Államokban csinálta meg a szerencséjét Pulitzer József, aki nélkül a sajtó ma nem lenne az, ami. Életéről Wisinger István írt könyvet.

Tovább olvasok

A kitüntetést a New York-i Columbia Egyetem zsűrije ítéli oda, a díjazottakat pedig Marjorie Miller főigazgató jelentette be hétfőn. A nyertesek és a finalisták teljes listáját itt találod

Forrás: MTI / pulitzer.org

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Pulitzer öt dollárral a zsebében érkezett Amerikába

Makón született, de az Egyesült Államokban csinálta meg a szerencséjét Pulitzer József, aki nélkül a sajtó ma nem lenne az, ami. Életéről Wisinger István írt könyvet.

...

Nézz bele Pulitzer József titkos kódfüzetébe!

A magyar származású Pulitzer Józsefnek stresszes élete volt, éppen ezért az alkalmazottaival csak kódjelekkel kommunikált. A hétvégén születésének 174. évfordulója alkalmából közzétették a titkos kódfüzetéről készült képeket. 

...

Colson Whitehead immár a negyedik író, aki kétszer nyerte el a Pulitzer-díjat

Colson Whitehead A Nickel-fiúk című regényével Booth Tarkington, William Faulkner és John Updike után a negyedik író, aki kétszer nyerte el a legjobb szépirodalmi műért odaítélhető Pulitzer-díjat.

Hírek
...

Gálvölgyi Örkény-egypercesben segít Dolák-Salynak megtalálni a feleségét

...

Meghalt Grunwalsky Ferenc, a magyar filmművészet meghatározó alakja

...

Ki lesz a következő James Bond? Ők az esélyesek

...

A Hunyadi producere: Ez a legnagyobb siker a magyar történelemben

...

Jeff Bezos csak jelenthet A nagy Gatsby-nek? 3 könyv, amiben gazdagok házasodnak

...

Több magyar szereplővel tér vissza John le Carré világa

A hét könyve
Kritika
Török Ábel varázslatos könyve elhiteti, létezik egy szebb világ
Hogyan foglalta el egy könyves falu a világot? A Hay Festivalon jártunk, megmutatjuk! 

Hogyan foglalta el egy könyves falu a világot? A Hay Festivalon jártunk, megmutatjuk! 

Egy 1600 fős kisvárosba százezrek érkeznek a könyvek miatt, bár az aprócska települést még megközelíteni is nehéz. 

Polc

Az utolsó nagy felfedezés az óceánok mélyére visz – 5 érdekesség David Attenborough Óceán című könyvéből

...

Apakeresés, szerelem, kultúrsokk és egyéb zűrök a Balkánon 

...

Van helye szeretetnek és megbocsátásnak az erőszak tájain? Kiss Tibor Noé új könyvéből kiderül!

...

Ezt a családot még a történelem se teheti tönkre, ameddig van, aki emlékezik

...