„Orwell Viktor”-feliratot vetítettek ki tegnap este hét óra körül a Gellért-hegyre. Hogy kik álltak az akció mögött, azt egyelőre nem tudni. A felirat Orbán Viktorra és George Orwellre, az 1984 szerzőjére utal. A feliratról készült képet ITT lehet megnézni.
George Orwell könyveit mindig érdemes olvasni, már csak azért is, mert a közbeszédben mai napig gyakran felbukkan (mint azt a fenti hír is mutatja). És az sem véletlen, hogy diktatúrákban gyakran betiltják az író műveit.
Orwell életéről ebben a cikkben írtunk bővebben. Már gyerekkorában tudta, hogy író szeretne lenni és a politika is egészen fiatalon érdekelni kezdte, emellett nagyfokú szociális érzékenység, az elnyomottak és a kisemmizettek iránti rokonszenv jellemezte. Az 1984-be viszont csak élete vége felé fogott bele:
„1947-ben Jura szigetére költözött, és itt fogott bele legfontosabb könyve, az 1984 című disztópia írásába, amelyet a totalitárius rendszerek legmarkánsabb kritikájaként tartanak számon mind a mai napig, és amelynek számos fogalma (101-es szoba, gondolatrendőrség, Nagy Testvér) azóta szállóigévé vált, és beépült a köztudatba. A regény hatására Orwell neve is fogalom lett, és az orwelli jelzővel általában a totális kontrollal élő, a szabad gondolatokat és tetteket elnyomó, a múlt manipulálásával, az igazság elferdítésével jellemezhető politikai rendszereket illetik.”
Orwell-lel kapcsolatban általában két regényét, az Állatfarmot és az 1984-et szokás emlegetni. Ebben az összeállításban egyéb Orwell-műveket is ajánlottunk azoknak, akik jobban el akarnak mélyedni az író irodalmi és gondolati világában.
Orwellről, a diktatúra nyelvezetéről és társadalmi hatásairól nemrég Péterfy Gergellyel beszélgettünk. A podcast, amelyben Ott Anna kérdezte az írót, ITT hallgatható vissza.