Egyre kevesebb magyar olvas rendszeresen könyvet

Egyre kevesebb magyar olvas rendszeresen könyvet

Tizenöt év alatt több mint tíz százalékkal csökkent a rendszeresen olvasók aránya Magyarországon – derült ki a Tárki reprezentatív felméréséből.

ro | 2021. október 26. |

Míg 2005-ben a felnőtt magyar lakosság 25 százaléka olvasott rendszeresen (azaz legalább hetente), addig 2020-ban ez az arány mindössze 13 százalék – derült ki a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete által megrendelt felmérésből. Az országos átlagnál nagyobb arányban olvasnak rendszeresen

  • a nők,
  • a fiatal felnőttek (18-39 évesek)
  • a 60 évnél idősebbek
  • a legalább középfokú végzettséggel rendelkezők
  • a budapestiek
  • az aktívkorú inaktívak (azaz a munkanélküliek, a tanulók, valamint a szülési vagy gyermekgondozási szabadságon lévők).

A reprezentatív felmérés mellett készült egy online kutatás is, amiből az derült ki, hogy a válaszadók átlagosan 37 könyvet olvasnak egy évben, ez az átlagérték azonban nagy eltéréseket takar, hiszen a megkérdezettek ötöde (21%) évente legfeljebb tíz könyvet olvas, 18 százalékuk viszont ötvennél is többet. A legtöbben amúgy szépirodalmi és szórakoztató irodalmi könyveket választanak: a felmérés szerint a könyvolvasók 72 százaléka olvas szépirodalmat, ugyanakkor körükben többségben vannak az „alkalmanként” olvasók.

Természetesen akadnak olyanok is, akik sohasem olvasnak egyetlen könyvet sem, ők ezt rendszerint azzal magyarázzák, hogy egyszerűen nem szeretnek olvasni (45%), vagy nincs rá idejük (33%).

Ennél is meglepőbb, hogy 2020-ban

a megkérdezettek több mint fele (58%) azt mondta, hogy soha vagy szinte soha nem vásárol könyvet.

A lakosság negyede (25%) évente néhány alkalommal, 9 százaléka legalább félévente, 7 százalék legalább negyedévente vásárol könyvet, és csupán 1 százalék azoknak az aránya, akik havi rendszerességgel teszik ezt. Ugyanakkor a könyvolvasó felnőtt népesség több mint kétharmada (69%) legalább egy alkalommal vásárolt könyvet az elmúlt egy évben, vagyis némi csökkenést figyelhető meg az évezred eleje óta, mivel ekkor 74-76% között mozgott ez az arány. 

Az online kérdőívben rákérdeztek a költési szokásokra is. Eszerint a vásárlók átlagosan 12.661 forintot költöttek könyvre a kitöltést megelőző egy hónapban (a legalacsonyabb említett összeg 300 forint, a legmagasabb pedig 100 ezer forint volt). A legkevesebbet amúgy a községekben élő, legtöbbet pedig a budapesti háztartások költenek könyvre egy évben.

A hagyományos nyomtatott könyvek hegemóniáját a jelek szerint semmi nem veszélyezteti: az elmúlt egy évben nyomtatott könyvet a teljes népesség 34 százaléka (a  könyvvásárlók 94%-a), e-könyvet 2% (a  könyvvásárlók 76 százaléka), hangoskönyvet pedig 1% (a könyvvásárlók 3 százaléka) vásárolt. 

A teljes tanulmányt ITT lehet végigolvasni.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Austen antihősének jobb dolga is van, minthogy regényeket olvasson [Az Austen-projekt]

A klastrom titka lesz Az Austen-projekt című podcast-sorozatunk következő témája. Kedvcsinálónak összeszedtünk tíz emlékezetes és jellemző idézetet a könyvből.

...

110 éve beöltöztetett kiscicákkal ösztönözték a gyerekeket az olvasásra

A 21. században bármikor belefuthatunk az interneten egy vicces macskás mémbe, Eulaile Osgood Grover 1911-ben megjelent Kittens and Cats: A First Reader című művében a cicák azonban nemcsak szórakoztattak, hanem ösztönözték is a gyerekeket az olvasás gyakorlására. 

...

Tizenegyes - Mit olvas az író? Szécsi Noémi

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényen heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg az életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Szécsi Noémi válaszolt.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?