Tavaly az év könyve volt a Könyvesen, Amerikában is imádják

Tavaly az év könyve volt a Könyvesen, Amerikában is imádják

Daniel Kehlmann Mozgókép című regénye tavaly nálunk az év könyve elismerést kapta. Na, de hogyan teljesít külföldön? Egy hónapja megjelent angolul is a regény, így megnéztük, hogy mit gondol róla az amerikai és angol sajtó. 

sza | 2025. június 16. |

Nemrég jelent meg Daniel Kehlmann Mozgókép című regényének angol és amerikai kiadása, aminek alkalmából megnéztük, hogy vajon az angolszász sajtóban is annyira jól teljesít-e a regény, mint itthon. Kehlmann regénye tavaly az év könyve volt a Könyvesen, az évi 50-es listkánk tetején végzett, kritikát és podcastet is készítettünk róla. Annyi biztos, hogy nem nagyon nyúltunk mellé, amikor a Magvetőnél megjelent könyv mellett tettük le a voksunkat. 

Daniel Kehlmann
Mozgókép
Ford, Fodor Zsuzsa, Magvető, 2024, 

A Mozgókép a művészet és hatalom kapcsolatáról szól, W.G. Pabst, osztrák filmrendező rövid történetét meséli el a hitleri Németország ideje alatt. Pabst, aki Európában ismert és szeretett rendező volt, később pedig Hollywoodban próbált dolgozni, sikertelenül, visszatér hazájába, hogy beteg anyjával törődjön és kedve szerint alkothasson, arra viszont nem számít, hogy ehhez a nácikkal kell együtt dolgoznia. Groteszk, kafkai világban járunk, ahol senki sem az, aminek mutatja magát, mégis Pabst elkötelezett amellett, hogy mindenáron filmet készít. Ezt akár egy részletben is el tudod olvasni.

A könyv magyar kiadása szinte első volt a nemzetközi színtéren, Németországban eredetileg 2023 október 10-én jelent meg, ezt követték aztán a 2024-es kiadások: dánul január 23-án, magyarul április 4-én, svédül április 9-én, oroszul szeptember 13-án, olaszul október 8-án. Majd 2025-ben februárban franciául, májusban pedig angolul is kiadták a regényt. A magyar fordítás gyorsasága Fodor Zsuzsa és a Magvető Kiadó érdeme.

Kehlmann eddigi legjobb alkotása

Az angol és amerikai kritikák elismerően beszélnek a regényről, legtöbben Kehlmann prózatechnikáját emelik ki, amiben a nézőpont és a stílus váltakozása egy izgalmas és árnyalt világot teremtenek Pabst történetéhez.

A Telegraph szerint a karakterek, ahogyan Kehlmann Tyll című regényében is, messziről szemlélik magukat, reflektálnak és gondolkodnak a tetteikről, ami jól árnyalja a történetet. Ehhez az is társul, hogy az író több álomszerű részletet épített a regénybe, emeli ki a kritika, amitől az a mitológikussá válik. Számunkra talán ez a legjobban a kafkai jelzővel írható le. A Guardian szerint Kehlmann legjobb munkáját alkotta meg ebben a regényben:

A Mozgókép olyan mint egy modern Grimm-mese, tele van sötétséggel, szorongató ellentmondássokkal és el nem múló iszonnyal. Ez Kehlmann eddigi legjobb alkotása”

Az amerikai sajtóban még hangzatosabb ajánlókat találunk, ilyen például a Los Angeles Times cikke is: „Egy gyorsan és könnyedén olvasható regénnyel van dolgunk, ami egyszerre képes kielégíteni a magas irodalom és a szórakoztató irodalom elvárásait, amellett hogy ezért stílusban és tartalomban sem kell kevesebbel beérnie”

A szórakoztató és magas irodalom között

Érdekes módon a kötettel kapcsolatban az NPR oldalán is feltűnik az, hogy jól illeszkedik a szórakoztató irodalom (commercial fiction) kategóriájába, amellett, hogy mélyen foglalkozik a témájával. Ez a szempont talán itthon kevésbé szokott megjelenni. Másik érdekesség pedig, hogy több újság is kiemeli, hogy az első és utolsó fejezet időben máshol játszódik (sok évvel Pabst története után), és hogy ez milyen zavaró lehet.

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat
A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Tovább olvasok

A legérdekesebb az Atlantic cikke, amiben a kritika a szerző és Kehlmann közötti beszélgetést is tartalmazza a könyvről, így egy sokkal átfogóbb, személyesebb betekintést kaphatunk a könyvhöz.

Fotó: Goodreads

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...

Daniel Kehlmann elárulta, honnan jött a Mozgókép ötlete

Mi vesz rá valakit arra, hogy a Német Birodalomnak készítsen filmet?

...

Daniel Kehlmann Mozgóképének hőse ellenállhatatlan játszmába kezd Greta Garbóval - Olvass bele!

A Mozgókép ma is aktuális kérdéseket vizsgál hatalom és művészet viszonyáról a bravúros történetmesélés erejével. Olvass bele!

Hírek
...

Így érheted el, hogy a gyerek nyáron is sokat olvasson

...

Miles Davis zenéjével lesz tökéletes Örkény egypercese

...

Andrea Bajani kapta az olasz Strega-díjat

...

Meghalt Michael Madsen, a Tarantino-filmek gengsztere, aki úgy írt verset, mint Bukowski

...

Befóliázták a kenyérbogarakat – zajlik a rovarirtás a pannonhalmi könyvtárban

...

Bíró Zsombor Aurél és Németh Gábor generációs kíntornáznak az Átriumban

Listák&könyvek
...

Ezek a szakácskönyvek szerepelnek A mackó szakácsának könyvespolcán

...

4 dolog, amit mindenki rosszul tud a Büszkeség és balítéletről

...

Mit olvass a Squid Game után? 5 nagyon hasonló hangulatú regényt ajánlunk

Olvass!
...

Mit tesz a háború az emberrel? – Olvass bele Kiss László friss regényébe!

Milyen következményekkel jár a háború egy kislány életében? Mutatunk egy részletet Kiss László regényéből.

...

Egy sötét titok mindent megváltoztat, de megéri bolygatni a múltat? Olvass bele Jeneva Rose új thrillerébe!

Vajon utánajárnak az igazságnak?

...

Megérkezett a fasiszta Olaszországban játszódó Goncourt-díjas regény magyar fordítása – olvass bele!

Részlet Jean-Baptiste Andrea Vigyázni rá című regényéből.