Hazakerül Amerikából Molnár Ferenc 1947-es kézirata

Molnár Ferenc a harmincas évek végén érkezett Amerikába, ahová a nácik európai térnyerése elől menekült. New Yorkban a Hotel Plaza 835-ös szobájának lakója lett, az írást Amerikában is folytatta, és egy alkalommal bemutatták Calvin Coolidge elnöknek is (erről korábban ITT írtunk). Molnár 1952-ban hunyt el az Egyesült Államokban. (Művei, így a leghíresebb regénye, A Pál utcai fiúk, idén január elsejétől váltak közkinccsé.)

A Los Angeles-i magyar konzulátus most a Facebook-oldalán írt arról, hogy Los Angelesben él az író egyik dédunokája, aki több mint 20 éve kutatja Molnár Ferenc amerikai hagyatékát. Ez a dédunoka talált rá Molnár mintegy kétszáz oldalas 1947-es kéziratára egy San Francisco környéki antikváriumban:

„Az értékes kulturális örökséget – melyet Molnár Ferenc német nyelven írt – megvásárolta a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM). Hozzánk érkezett meg, ma reggel átnéztük az író leszármazottjával, és április végén hazaszállítjuk Magyarországra, ahol a PIM birtokába kerül a – nyugodtan nevezzük így – nemzeti kincs.”

Molnár Ferenc amerikai jelenlétének nyomát korábban a Cafe Eclairben is fel lehetett fedezni: a New York-i Leo Baeck Intézet pár éve kiposztolta a kávéház vendégkönyvét, amelyet az író is aláírt:

Molnár Ferenc és a Trapp család is szignózta a New York-i kávézó vendégkönyvét
Molnár Ferenc és a Trapp család is szignózta a New York-i kávézó vendégkönyvét
Tovább olvasok

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Kiről mintázta Molnár Ferenc Nemecseket?

A Pál utcai fiúk - Rajongói kézikönyvből megismerhetjük Molnár Ferenc világhírű regényének elő- és utóéletét, a fiúk korabeli öltözködését, azt, hogy milyen játékokat játszottak, és miket vittek magukkal uzsonnára. A könyv ugyanolyan hasznos a regény elolvasása előtt, után vagy közben.

...
Nagy

10 érdekesség Molnár Ferencről, aki ismerte Budapest összes jellegzetes alakját

Hetven éve halt meg New Yorkban Molnár Ferenc, a világszerte ismert és kedvelt magyar színműíró, A Pál utcai fiúk című szerzője. Vérbeli fővárosi publicista volt, darabjaival elsődlegesen szórakoztatni akart, de azért olykor odaszúrt egyet-egyet a polgárságnak.

...
Hírek

145 éve született Molnár Ferenc, aki megfigyelte és bevezette az irodalomba a pesti polgárt

A Pál utcai fiúk, Liliom, Játék a kastélyban - csak néhány cím Molnár Ferenc legnépszerűbb művei közül. Korának egyik legünnepeltebb írója és drámaírója volt, sikereket aratott itthon és külföldön is, a nevét mégis az egyik legismertebb ifjúsági regény szerzőjeként ismeri a közvélemény. Művei idén váltak közkinccsé, nem meglepő, hogy A Pál utcai fiúkból kapásból négy új kiadás is megjelenik.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

Hírek
...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

...
Zöld

A 19. századi dán festők a sörfőzés maradékát használhatták vásznaik alapozására

...
Hírek

Lefagyasztják az olaszországi áradások miatt elázott régi könyveket

...
Hírek

Floridai alsó tagozatosok már nem olvashatják Amanda Gorman versét, a Fehér Ház tiltakozik

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

...
Nagy

Földi Andrea: Az AI segíthet az illusztrálásban, de a kreativitás egy megfoghatatlan és végletekig emberi tulajdonság

...
Hírek

Ők kapták idén a ferencvárosi József Attila Irodalmi Támogatást!

...
Hírek

A Biblia soha nem látott, 1500 éves részletét találták meg

...
Szórakozás

Ismét film készült Amerika egyik legtöbbet kifogásolt kedvencéből