Molnár Ferenc a harmincas évek végén érkezett Amerikába, ahová a nácik európai térnyerése elől menekült. New Yorkban a Hotel Plaza 835-ös szobájának lakója lett, az írást Amerikában is folytatta, és egy alkalommal bemutatták Calvin Coolidge elnöknek is (erről korábban ITT írtunk). Molnár 1952-ban hunyt el az Egyesült Államokban. (Művei, így a leghíresebb regénye, A Pál utcai fiúk, idén január elsejétől váltak közkinccsé.)
A Los Angeles-i magyar konzulátus most a Facebook-oldalán írt arról, hogy Los Angelesben él az író egyik dédunokája, aki több mint 20 éve kutatja Molnár Ferenc amerikai hagyatékát. Ez a dédunoka talált rá Molnár mintegy kétszáz oldalas 1947-es kéziratára egy San Francisco környéki antikváriumban:
„Az értékes kulturális örökséget – melyet Molnár Ferenc német nyelven írt – megvásárolta a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM). Hozzánk érkezett meg, ma reggel átnéztük az író leszármazottjával, és április végén hazaszállítjuk Magyarországra, ahol a PIM birtokába kerül a – nyugodtan nevezzük így – nemzeti kincs.”
Molnár Ferenc amerikai jelenlétének nyomát korábban a Cafe Eclairben is fel lehetett fedezni: a New York-i Leo Baeck Intézet pár éve kiposztolta a kávéház vendégkönyvét, amelyet az író is aláírt:
Egy különleges oldalt posztolt Facebook-oldalán a New York-i Leo Baeck Intézet: a Cafe Eclair vendégkönyvét nem más szignálta 1951-ben, mint Molnár Ferenc, alatta pedig a Trapp család szignói láthatók.
Tovább olvasok