A debreceni Csokonai Nemzeti Színház színészei a Mi vagyunk a Grund videós feldolgozásával biztatnak arra, hogy tartsunk ki és fogjunk össze:
“Veszélyben a Haza! Veszélyben a Grund! Bizonytalan ideig nem állhatunk színpadra, hogy onnan énekelhessük el együtt ezeket a bátorító sorokat, ezért most ilyen formában szeretnénk reményt, erőt adni ezekben a nehéz időkben, az összefogásra és egymás segítésére buzdítani mindenkit. Eljött a pillanat, amikor a Pál utcai fiúk és a vörösingesek is vállvetve kell, hogy harcoljanak egy nagy, közös célért! Soha ne feledjük, hogy egyedül gyengék, együtt erősek vagyunk! Védjük meg a hazánkat! Védjük meg a nagy, közös Grundunkat!” – üzenik.
Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regénye a Dés-Geszti-Grecsó nevével fémjelzett vígszínházi zenés feldolgozás miatt most a reneszánszát éli. A járványhelyzetben is kifejezetten sokan osztják meg a dalt, van, aki a feldolgozásával üzeni meg az egészségügyi dolgozóknak, hogy #veletekvagyunk, mások az otthonmaradóknak játsszák le erkélykoncertként.
A Pál utcai fiúkat nemrég mi is újraolvastuk. Ezt írtuk róla:
„Ha a bemutatott világ nem kegyetlen és gonosz (márpedig nem igazán tűnik annak), akkor mi okozhatja azt a tragédiát, mely Nemecseket az irodalomtörténet egyik legendás halottjává teszi? Minek az áldozata Nemecsek? Számomra egyértelmű, hogy A Pál utcai fiúk nem Boka, nem a grund, nem is a vörösingesek regénye, hanem a kis Nemecseké, aki gyenge, kicsi, sehol nem igazán számít, olyan, „mint az egy a számtanban”, se nem oszt, se nem szoroz. Az egyértelmű főhős mégis ő. A grund egyetlen közlegénye, aki – és ezt már a felnőtt teszi hozzá – nem a világ romlottságának, hanem saját idealizmusának, rosszul értelmezett hősiességének esik áldozatul. Vagy talán annak, hogy soha nem tartották semmire, és egy pillanatra úgy tűnik, főhőssé válhat.”