Éljen a grund! – Bemutatták A Pál utcai fiúkat a Vígben

.konyvesblog. | 2016. november 07. |

A hétvégén mutatták be A Pál utcai fiúkat a Vígszínházban: Molnár Ferenc világhírű regényéből a szövegkönyvet Grecsó Krisztián írta, a dalokon a Dés László és Geszti Péter szerzőpáros dolgozott, a darabot Marton László rendezte. Nemecseket Vecsei Miklós, Bokát Wunderlich József, Áts Ferit Józan László alakítja.

Molnár Ferenc műve 110 éve jelent meg először folytatásokban egy ifjúsági lapban; itthon az egyik legolvasottabb, külföldön pedig az egyik legismertebb magyar regény, több országban (például Olaszországban vagy Lengyelországban) kötelező vagy ajánlott iskolai olvasmány. Szereplői jelképekké váltak, a könyvnek köszönhetően pedig olyan szavak váltak fogalommá, mint a gittegylet, az einstand vagy a grund.

Grecsó Krisztián a premier előtt az alábbiakat posztolta a Facebook-oldalán:

„Voltak pillanatok, amikor úgy tűnt, nem lesz ebből semmi.
De hála az égnek, mégis, repül a színpadon ez a világklasszis regény, én meg az előadások, próbák után állok a hűvös Pannónia utcában, és egy-egy pillanatra megborzongok, hogy hála Dés Lászlónak, színpadra alkalmazhattam a Vígszínház házi szerzőjének legnagyobb könyvsikerét, és ha sikerült úgy megírni a szövegkönyvet, a dialógusokat, hogy a mondatok Molnáriak, akkor is ha valójában nem, hát akkor lett egy kis közöm a Pál és Mária utca sarkához... (...) Éljen a grund!”

Az előadásról még több infót ITT találtok!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.